PIŁKA RĘCZNAREPREZENTACJA

Stare Jabłonki. Mistrzostwa Europy 2019 w piłce ręcznej plażowej. Grupy i składy reprezentacji

Beach Handball EURO 2019

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej plażowej odbędą się w Polsce już na początku lipca (2-7.07.2019r.).

Będą to największe mistrzostwa w historii tej dyscypliny. Udział w nich weźmie 40 reprezentacji (20 damskich i 20 męskich) oraz prawie 600 zawodniczek i zawodników. To efekt wzrastającej popularności tej dyscypliny, ale i jej atrakcyjności. Zawody będą trwały od 2 do 7 lipca.

Do Starych Jabłonek przyjadą przedstawiciele 23 krajów, zawody potrwają sześć dni a rozegranych zostanie aż 196 meczów. W turnieju wystąpi zarówno żeńska jak i męska Reprezentacja Polski. Polki są aktualnymi wicemistrzyniami Europy w tej dyscyplinie.

Turniej odbędzie się w Starych Jabłonkach koło Ostródy, na atrakcyjnie położonych plażach hotelu Anders nad jeziorem Szeląg Mały.

Uczestnicy mistrzostw Europy 2019 w plażowej piłce ręcznej

KOBIETY

Grupa A: Chorwacja, Holandia, Norwegia, Rumunia, Turcja

Grupa B: Cypr, Francja, POLSKA, Portugalia, Węgry

Grupa C: Grecja, Hiszpania, Słowenia, Szwajcaria, Włochy

Grupa D: Dania, Macedonia, Niemcy, Rosja, Ukraina

MĘŻCZYŹNI

Grupa A: Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Turcja

Grupa B: Dania, Portugalia, Rosja, Serbia, Słowenia

Grupa C: Chorwacja, Macedonia, Szwajcaria, Ukraina, Włochy

Grupa D: Czarnogóra, Francja, POLSKA, Szwecja i Węgry

ZNAMY SKŁADY REPREZENTACJI

Trener Jarosław Knopik wybrał już 12 zawodników, którzy będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Starych Jabłonkach.

Natomiast trener Karpiński na konsultację szkoleniową do Grudziądza zaprosił 14 zawodniczek. Ostateczny skład reprezentacji zostanie podany po tej konsultacji.

SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI SENIOREK NA ME W PIŁCE RĘCZNEJ PLAŻOWEJ 2019

Związek Piłki Ręcznej w Polsce powołuje niżej wymienione zawodniczki kadry narodowej seniorek w plażowej piłce ręcznej na Mistrzostwa Europy Kobiet w Piłce Ręcznej Plażowej.

1. Bartkowiak Sylwia BHT GRU Juko Piotrków Tryb.
2. Filończuk Natalia KPR Jelenia Góra
3. Jakubowska Kinga KPR Kobierzyce
4. Krupa Natalia SPR Pogoń Szczecin
5. Łakomy Weronika BHT GRU Juko Piotrków Tryb.
6. Masłowska Katarzyna KPR Ruch Chorzów
7. Matysek Martyna KS AP Poznań
8. Mazurek Paula Energa AZS Koszalin
9. Niedźwiedź Iwona BHT GRU Juko Piotrków Tryb.
10. Nowicka Ewa MKS PR Gniezno
11. Prudzienica Izabela Energa AZS Koszalin
12. Rola Małgorzata KS AP Poznań
13. Sowa Paulina KS AP Poznań
14. Ślęzak Alicja BHT Pyrki Poznań

SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI SENIORÓW NA MISTRZOSTWA EUROPY W PIŁCE RĘCZNEJ PLAŻOWEJ

Związek Piłki Ręcznej w Polsce powołuje niżej wymienionych zawodników kadry narodowej seniorów w plażowej piłce ręcznej na konsultację szkoleniową, która odbędzie się w dniach 27.06-1.07.2019 w Starych Jabłonkach oraz na Mistrzostwa Europy Mężczyzn w Piłce Ręcznej Plażowej.

1. Czapliński Mikołaj SPR Wisła Płock
2. Fabianowicz Maciej SPR Wisła Płock
3. Kowalski Paweł SPR Wisła Płock
4. Matyjasik Marcin UKS Anilana Łódź
5. Miedziński Marcin SPR Stal Mielec
6. Niedzielak Łukasz BHT Auto Forum Petra Płock
7. Orłowski Mateusz MKS Grudziądz
8. Pieńczewski Maciej Arka Gdynia
9. Rupp Miłosz SPR Wisła Płock
10. Szczukocki Konrad BHT GRU Juko Piotrków Tryb.
11. Wojdak Bartosz Energa MKS Kalisz
12. Zakreta Łukasz Energa MKS Kalisz

Największe Mistrzostwa w historii dyscypliny odbędą się w Polsce!

Już na początku lipca odbędą się w Polsce Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej plażowej. Będą to największe mistrzostwa w historii tej dyscypliny. Udział w nich weźmie 40 reprezentacji oraz prawie 600 zawodniczek i zawodników. To efekt wzrastającej popularności tej dyscypliny ale i jej atrakcyjności. Uczestnicy przybędą aż z 23 krajów. W turnieju wystąpi zarówno żeńska jak i męska Reprezentacja Polski.

W tym roku Polska będzie gospodarzem XI Mistrzostw Europy w piłce ręcznej plażowej (mistrzostwa starego kontynentu odbywają się co dwa lata). W zawodach weźmie udział 40 reprezentacji (20 damskich i 20 męskich) – w tym obydwie reprezentacje Polski. Polki są aktualnymi wicemistrzyniami Europy w tej dyscyplinie.

Turniej odbędzie się w Starych Jabłonkach koło Ostródy, na atrakcyjnie położonych plażach hotelu Anders nad jeziorem Szeląg Mały. Zawody będą trwały od 2 do 7 lipca. Do Starych Jabłonek przyjadą przedstawiciele 23 krajów, zawody potrwają sześć dni a rozegranych zostanie aż 196 meczów.

„To największe mistrzostwa w historii dyscypliny ale też olbrzymie wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Turniej seniorski będzie poprzedzony juniorskimi Mistrzostwami Europy więc piłka ręczna plażowa zagości na Mazurach prawie dwa tygodnie. Łączna liczba uczestników wyniesie ponad 1000 osób, w tym ok. 600 seniorek i seniorów. Tak duże, międzynarodowe zawody to także świetna promocja dla Warmii i Mazur.” – podkreśla Marek Góralczyk, Dyrektor w Związku Piłki Ręcznej w Polsce ds. Współpracy z Zagranicą i Piłki Ręcznej Plażowej oraz Dyrektor Turnieju.

Letnia wersja szczypiorniaka jest bardzo atrakcyjną i dynamiczną dyscypliną sportu, która od swojej halowej odmiany różni się m.in. tym, że efektowne zagrania (m.in. rzuty po obrocie o 360 stopni czy po wrzutkach) są dodatkowo punktowane i liczone za dwa punkty. Sprawia to, że „plażówka” jest niezwykle dynamiczna i ciekawa dla kibiców.

„Można być dumnym, że największa impreza w tak nowoczesnej i witalnej dyscyplinie odbędzie się właśnie w Polsce. Sporty plażowe to dynamiczny, światowy trend” – zaznacza Grzegorz Kita, Przewodniczący Rady Głównej Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich, w którego strukturach zrzeszona jest m.in. piłka ręczna plażowa.

Polki, które są aktualnymi wicemistrzyniami Europy zagrają w grupie z Francją, Węgrami, Portugalią i Cyprem.

„Nie kalkulujemy, nie oceniamy innych zespołów. Znamy ich siłę ale trzeba koncentrować się na sobie, na naszych możliwościach i atutach. Wiem, że nasza drużyna ma potencjał. Moje zawodniczki są w stanie nawiązać walkę ze wszystkimi na świecie. Ale w tej dyscyplinie występuje duża zmienność. Jakość zespołów może radykalnie zmieniać się z turnieju na turniej” – mówi Marek Karpiński, trener Reprezentacji Polski kobiet.

„To będzie bardzo ekscytujący turniej. Wystąpimy przed własną publicznością. To zarazem wsparcie ale i presja. Będziemy chciały zaprezentować się jak najlepiej” – zapowiada Iwona Niedźwiedź, jedna z najbardziej znanych polskich zawodniczek.

Reprezentacja mężczyzn nie jest tak utytułowana jak reprezentacja kobiet ale na polskim EURO także chce się dobrze zaprezentować. Na mistrzostwach Polacy zmierzą się w grupie ze Szwecją, Francją, Węgrami i Czarnogórą.

„Kluczowe dla naszej drużyny jest optymalne przygotowanie się do turnieju w Starych Jabłonkach. Chcielibyśmy na mistrzostwach rozgrywać spotkania spójne z naszą filozofią piłki ręcznej plażowej” – mówi Jarosław Knopik, trener męskiej Reprezentacji Polski.

Udane występy reprezentacji Polski na turnieju w Płocku

Dobrymi wynikami zakończył się dla polskich reprezentacji pierwszy turniej PGNiG Summer Superligi, czyli cyklu największych turniejów zaliczanych do Mistrzostw Polski w piłce ręcznej plażowej. Na płockich boiskach triumfował kobiecy Team Poland a męska reprezentacja wygrała obydwa mecze towarzyskie. Dla obu polskich reprezentacji była to część przygotowań do Mistrzostw Europy, które odbędą się już na początku lipca w Starych Jabłonkach.

Turniej odbył się w Płocku, na specjalnie przygotowanych piaskowych boiskach na Starym Rynku. Zawody są zaliczane do European Beach Handball Tour, więc poza efektownymi akcjami przyniosły także zaciętą walkę o rankingowe punkty i wysoki poziom sportowy.

Kobiecy Team Poland

Zespół Team Poland złożony z reprezentantek Polski, w rozgrywkach grupowych zmierzył się z węgierskim zespołem LadyBugs, BHT GRU Juko II Piotrków Trybunalski, Red Hot Czili Buk oraz BHT Byczki Olimpijczyk Kowalewo Pomorskie.

Zgodnie z przewidywaniami Polki wygrały wszystkie swoje mecze. O drugim miejscu zadecydowała mała tabela, bo LadyBugs, Red Hot Czili Buk i Byczki Kowalewo Pomorskie zakończyły zmagania z tym samym bilansem punktów, co finalnie dało awans Węgierkom.

W półfinale Team Poland pokonał zespół poznańskich Pyrek. W starciu z Pyrkami remisowy wynik utrzymywał się mnie więcej do połowy każdego z setów, po czym biało-czerwone wrzucały piąty bieg i odjeżdżały rywalkom. W drugim, dużo bardziej zaciętym spotkaniu półfinałowym piotrkowianki musiały się mocno namęczyć, by wyeliminować Lady Bugs, co udało im się dopiero w shoot-outach.

W finale spotkały się dwie zdecydowanie najlepsze drużyny całego turnieju i było to widać na boisku, ponieważ mecz obfitował w wiele spektakularnych akcji. Mimo najlepszych chęci piotrkowiankom trudno było dotrzymać kroku biało-czerwonym na dłuższym dystansie, w szeregach których brylowały: Alicja Ślęzak, Iwona Niedźwiedź czy Paulina Sowa, a swoje do dorobku podopiecznych Marka Karpińskiego dołożyły także bramkarki. Końcowy wynik brzmiał 2:0 (24:14, 24:14) dla kadrowiczek, co jest na pewno dobrym prognostykiem przed ME w Starych Jabłonkach.

„Bardzo udany i potrzebny występ. Sześć spotkań pozwoliło przećwiczyć wiele wariantów taktycznych i sprawdzić dyspozycję zawodniczek, ułatwiając wybór ścisłej, czternastoosobowej kadry zgłaszanej oficjalnie do EHF. Organizacja zawodów na mistrzowskim poziomie. Udział w tej imprezie pozwolił zawodniczkom poczuć i oswoić się z atmosferą dużej imprezy” – powiedział Marek Karpiński, Trener Reprezentacji Polski kobiet.

Reprezentantki zgarnęły także część kobiecych nagród indywidualnych w turnieju:

Najlepsza bramkarka: Natalia Krupa (Team Poland)
Najlepsza obrotowa: Paulina Sowa (Team Poland)
Najlepsza zawodniczka: Iwona Niedźwiedź (Team Poland)

Polki, które są aktualnymi wicemistrzyniami Europy, na Mistrzostwach Europy w Starych Jabłonkach zagrają w grupie z Francją, Węgrami, Portugalią i Cyprem.

Reprezentacja Polski Mężczyzn

W Płocku, odbyły się także dwa mecze towarzyskie reprezentacji Polski z amerykańskim RIP BHC Los Angeles.

„Granie w Płocku będzie dla nas pierwszą możliwością, aby w warunkach meczowych przetestować wszystkie rzeczy nad którymi pracowaliśmy przez ostatnie dwa zgrupowania. Selekcja jest na końcowym etapie i teraz liczymy na to, ze pewne ustawienia i zawodnicy nas do siebie przekonają. Jesteśmy zadowoleni z tego jak cała drużyna przysposobiła do siebie naszą wizję gry. Cieszymy się, ze wreszcie będziemy mogli się sprawdzić.” – mówił jeszcze przed turniejem Jarosław Knopik, trener męskiej Reprezentacji Polski.

Obydwa mecze zakończyły się zwycięstwami Reprezentacji Polski w stosunku 2:1.

„Jesteśmy zadowoleni, ze mogliśmy w Płocku poświęcić więcej czasu na pracę indywidualną. Kluczowa role odegrały dwa spotkania testowe, w których uzyskaliśmy większość odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Trzymamy kciuki, aby dopisało nam zdrowie i spokojnie patrzymy w kierunku Starych Jabłonek” – podsumował występ w Płocku trener Knopik.

Reprezentacja mężczyzn nie jest tak utytułowana jak reprezentacja kobiet ale na polskim EURO także chce się dobrze zaprezentować. Na mistrzostwach Polacy zmierzą się w grupie ze Szwecją, Francją, Węgrami i Czarnogórą.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button