ŚWIAT

Stany Zjednoczone zatwierdziły wysłanie myśliwców F-16 do Ukrainy

Inwazja Rosji na Ukrainę

USA pozwoliły na wysłanie F-16 do Ukrainy z Danii i Holandii.

„Piszę, aby wyrazić pełne poparcie Stanów Zjednoczonych zarówno dla transferu myśliwców F-16 na Ukrainę jak i dla szkolenia ukraińskich pilotów przez wykwalifikowanych instruktorów F-16” – napisał ten list sekretarz stanu USA Antony Blinken do duńskich i holenderskich ministerstw obrony.

„Niezwykle ważne jest, aby Ukraina była w stanie bronić się przed trwającą rosyjską agresją i naruszaniem jej suwerenności” – zapewnił Blinken.

F-16 zostaną dostarczone na Ukrainę dopiero wtedy, gdy zakończy się szkolenie pilotów. Nastąpi to po 2024 roku. Prawdopodobnie szkolenia zakończą się przed latem.

W koalicji ma uczestniczyć także Belgia i Norwegia. Ile F-16 trafi w ręce Ukraińców? Jeszcze nie wiadomo. Tylko Haga i Kopenhaga mogłyby przekazać około 30 tych myśliwców.

„Chciałbym podkreślić naszą współpracę z Niemcami. Nasze ustalenia z panem kanclerzem Scholzem są krok po kroku realizowane. Na Ukrainę dotarły dwie nowe wyrzutnie IRIS-T. To potężny i bardzo potrzebny system obrony powietrznej. Dziękuję, Niemcy, za pomoc w ochronie przed rosyjskim terrorem!” – powiedział Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button