LEKKOATLETYKA

Stadion Śląski organizatorem DME 2027 i lekkoatletycznych Mistrzostw Europy 2028

Najważniejsze imprezy lekkoatletyczne w Polsce

Po raz pierwszy w historii lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy odbędą się w Polsce.

Gospodarzem wydarzenia w 2028 r. będzie Stadion Śląski – Narodowy Stadion Lekkoatletyczny.

Informację przekazano na Stadionie Śląskim, w której udział wzięli m.in. Dobromir Karamarinov p.o. prezydenta European Athletics, Jakub Chełstowski Marszałek Województwa Śląskiego oraz dr Henryk Olszewski prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

– Stadion Śląski jako gospodarz Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce stanął na wysokości zadania i udowodnił, że jest godnym zaufania partnerem do organizacji tego typu imprez. Na ręce Pana Marszałka pragnę złożyć gratulacje oraz podziękowania za intensywną i bardzo owocną współpracę. Wspólnie udało nam się przygotować mistrzostwa, które są prawdziwym świętem królowej sportu. Jestem przekonany, że Stadion Śląski doskonale sprawdzi się również w nowej roli. Ten obiekt ma ogromny potencjał, który należy dobrze wykorzystać – mówi Dobromir Karamarinov.

Jak poinformował Dobromir Karamarinov w 2027 r. jako wydarzenie testowe na Stadionie Śląskim odbędą się również Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce.

– Stadion Śląski stał się poważnym konkurentem w rywalizacji o organizację międzynarodowych wydarzeń najwyższej rangi. Jestem z tego bardzo dumny zarówno jako marszałek jak i mieszkaniec Śląska. To pokazuje, że obiekt spełnia wszelkie wymogi i jest doskonale przystosowany do tego, by gościć elitę światowych sportowców. Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować przedstawicielom europejskiej federacji za zaufanie jakim po raz kolejny nas obdarzyli przyznając organizację tak prestiżowych zawodów oraz za wsparcie podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021, które odbywają się właśnie na Śląskim – mówi Jakub Chełstowski.

Od sierpnia 2020 r. Stadion Śląski jest oficjalnie Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym. Niespełna miesiąc temu odbywały się tu Mistrzostwa Świata w Sztafetach. Dziś finałowy dzień zmagań o tytuł drużynowego mistrza Europy. Lekkoatleci pojawią się na obiekcie ponownie 20 czerwca podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego, a następnie 5 września w czasie Memoriału Kamili Skolimowskiej. Śląski już od trzech lat gości kolejne edycje tych międzynarodowych mityngów.

– Jestem wzruszony, bo marzenia się spełniają, jeżeli tylko się do nich naprawdę dąży. Jesteśmy na takim poziomie organizacyjnym, który dorównuje znakomitym wynikom naszych zawodników. Współpraca z Panem Marszałkiem przebiega bardzo dobrze i wierzę, że dalej wspólnie będziemy podążać drogą rozwoju tego pięknego sportu jakim jest lekka atletyka – dodaje dr Henryk Olszewski.

Stadion Śląski organizatorem DME 2027 i lekkoatletycznych Mistrzostw Europy 2028 – podpisanie umowy (fot. Paweł Skraba/DME Silesia 2021)

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy to zawody organizowane pod auspicjami europejskiej federacji już od 1934 r. Po raz pierwszy zawody tej rangi odbędą się w Polsce.

Gospodarzem przyszłorocznej edycji zawodów będzie Stadion Olimpijski w Monachium. W 2024 r. wydarzenie zorganizuje Rzym. Decyzją European Athletics lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy zagoszczą w Chorzowie w 2028 r.

Do tej pory Reprezentacja Polski podczas Mistrzostw Europy w lekkoatletyce 54 razy sięgnęła po złoty medal. Pierwszym medalistom w barwach biało-czerwonych był Janusz Kusociński, który w 1934 r. zdobył srebro w biegu na 5 000 metrów. Najwięcej medali dla Polski, bo aż 10, wywalczyła Irena Szewińska startując w biegach sprinterskich i skoku w dal. Konkurencją, w której Polacy najczęściej triumfowali był rzut młotem. Aż 16 razy stawali na podium, z czego czterokrotnie złotą medalistką była Anita Włodarczyk, ambasadorka Stadionu Śląskiego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button