Na warszawskim lotnisku Joe Bidena powitali w imieniu Andrzeja Dudy szef Kancelarii prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych i szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
Dlaczego Duda nie przywitał na lotnisku Joe Bidena? Miał za daleko? Polacy są tą sytuacją oburzeni!
Pierwszym i głównym punktem oficjalnego programu wizyty będzie wtorkowe spotkanie przywódców w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta USA odbędzie się o godz. 12.50. Ok. 13.00 odbędą się rozmowy w wąskim gronie. Później przewidziane jest spotkanie plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów Polski i USA.
Istotnym elementem wizyty Joe Bidena w Polsce będzie przemówienie wygłoszone we wtorek o godz. 17.30 w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty.
???? W Warszawie Prezydent Stanów Zjednoczonych wygłosi również przemówienie skierowane do Polaków, a także związane z rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę.
?️ 21.02
? 17.30
? Arkady Kubickiego (ogrody Zamku Królewskiego) pic.twitter.com/PMPzXDCyY9— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 21, 2023
Następnego dnia, 22 lutego, prezydent USA weźmie również udział, jako gość specjalny, w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, którego współgospodarzem będzie prezydent RP. Rozmowy będą dotyczyły m.in. wzmocnienia wschodniej flanki oraz dalszego wsparcia Ukrainy.
Na godz. 14.10 zaplanowane jest powitanie gości przez prezydenta RP, prezydenta Rumunii i prezydent Republiki Słowackiej. A o godz. 14.40 odbędzie się sesja plenarna prezydentów B9. Przewodnictwo w B9 pełni obecnie Słowacja.
Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO – Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.
Biden w Warszawie
Trwa wizyta prezydenta USA w stolicy Polski, podczas której Joe Biden wygłosi publiczne przemówienie. W Ogrodach Zamku Królewskiego, po wcześniejszej rejestracji, można osobiście wziąć udział w tym wydarzeniu. Mieszkańcy muszą dziś brać pod uwagę zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej.
Prezydent Joe Biden po spotkaniach w Kijowie przyjechał już do Warszawy. Przed zbliżającą się rocznicą agresji Rosji na Ukrainę rozpoczyna swoją wizytę w Polsce.
W związku z trwającymi działaniami wojennymi za naszą wschodnią granicą miasto podjęło wyjątkowe środki bezpieczeństwa. Prezydent Rafał Trzaskowski powołał w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa specjalny sztab, który koordynuje pracę wszystkich służb miejskich. Prezydent także bierze udział w jego pracach.
Zamykanie ulic
Rozpoczęły się wyłączenia ruchu. Dotyczą one m.in. Al. Jerozolimskich oraz Krakowskiego Przedmieścia. W przypadku zaobserwowania niebezpiecznych sytuacji poinformuj policjantów o swoich obawach. U podstaw wszelkich decyzji leży bezpieczeństwo.
Szef BPM o spotkaniu prezydentów Polski i USA
Spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Joe Bidena odbędzie się we wtorek ok. godz. 13 w Pałacu Prezydenckim – poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
Marcin Przydacz zapytany o rozpoczynającą się we wtorek dwudniową wizytę w Polsce Joe Bidena, przekazał że wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych rozpocznie się od oficjalnego powitania, zgodnie z protokołem.
– Następnie druga część to spotkanie w wąskim formacie – dodał minister. – Od początku umówiliśmy się, że to spotkanie – to pierwsze, najważniejsze, bo przecież prezydent Biden przyjeżdża tutaj na zaproszenie Pana Prezydenta Andrzeja Dudy – to spotkanie będzie ok. godz. 13 w Pałacu Prezydenckim – przekazał.
W spotkaniu wezmą też udział doradcy obu prezydentów ds. polityki zagranicznej. – Po stronie amerykańskiej National Security Advisor, czyli doradca ds. bezpieczeństwa Jake Sullivan – to jest ta funkcja, którą kiedyś pełnił Zbigniew Brzeziński, po naszej stronie będę towarzyszył prezydentowi ja – przekazał szef BPM.
Pytany, jak długo może trwać ta rozmowa, odpowiedział, że takie rozmowy „z reguły są przewidziane na kilka–kilkanaście minut”. – Wszystko zależy od Prezydentów. To oni są szefami, to oni decydują jak długo chcą rozmawiać – dodał minister.
Marcin Przydacz podkreślił, że po spotkaniu Andrzej Duda – Joe Biden przewidziane są rozmowy w szerszych delegacjach, czyli prezydenci i kilka osób towarzyszących, ministrowie. – Ale to już prezydenci decydują, która część ma być dłuższa czy krótsza. Są tacy, którzy mają tych tematów w delegacjach więcej niż w cztery oczy. Zobaczymy, jak to będzie wyglądać – zaznaczył.
Jak podkreślił prezydent USA przyjeżdża do Polski także z przesłaniem do Polaków, z podziękowaniem dla polskiego rządu, prezydenta i społeczeństwa za to wszystko, co zrobiliśmy w ostatnich miesiącach dla utrzymania stabilności w tej części świata, ale też za zwykłe ludzkie wsparcie, jakie przekazaliśmy naszym ukraińskim sąsiadom.
Szef BPM odniósł się także do kwestii planowanego przez USA wzmocnienia i uszczelnienia sankcji wobec Rosji. Jak mówił, Polska jest od początku zwolenniczką sankcji wobec Rosji. – Kolejne kilka pakietów sankcyjnych na poziomie UE i G7 doprowadziły do sytuacji, w której Rosja zaczyna mieć już zadyszkę gospodarczą – podkreślił Marcin Przydacz.
Zwrócił także uwagę, na konieczność uszczelnienia sankcji. – Następny pakiet sankcyjny powinien je zacieśniać tak w kontekście energetycznym, bo przecież to węglowodory są głównym czynnikiem zasilającym budżet rosyjski, jak i w zakresie wysokich technologii, bo rosyjska armia oparta jest także o import technologii z państw rozwiniętych. Gdy te możliwości się odetnie, Rosjanom będzie trudniej prowadzić operacje militarne – wskazał.
Jego zdaniem ważne jest także wpływanie na rosyjski sektor bankowy i dóbr luksusowych. Podkreślił, że Polska apelowała o odcięcie Rosji od systemu SWIFT czy o ograniczenie importu diamentów. – Czwarty ważny punkt, o którym mówi zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i prezydent Duda, to kwestia konfiskaty rosyjskich dóbr zamrożonych w europejskich bankach. Te pieniądze mogłyby być przeznaczone na wsparcie Ukrainy i jej odbudowę – dodał.
Prezydent USA Joe Biden złoży wizytę w Polsce w dniach 21–22 lutego (wtorek–środa). We wtorek po południu w Warszawie, w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego, wygłosi przemówienie do narodu polskiego. Na środę zaplanowano udział Joe Bidena w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, gdzie mowa będzie o dalszym wsparciu Ukrainy.