Od ceremonii oficjalnego powitania przed Pałacem Prymasowskim w Bratysławie rozpoczęło się we wtorek spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej (V4).
Głównymi tematami narady będą sytuacja bezpieczeństwa w regionie V4 w wyniku agresji Rosji na Ukrainę oraz kryzys energetyczny.
Prezydenci Polski – Andrzej Duda, Słowacji – Zuzana Czaputova, Czech – Milosz Zeman i Węgier – Katalin Novak wezmą udział w dwóch sesjach plenarnych. Pierwsza poświęcona będzie sytuacji bezpieczeństwa w regionie V4 w wyniku agresji Rosji na Ukrainę; druga – kryzysowi energetycznemu i wspólnym europejskim rozwiązaniom, w tym konieczności zielonej transformacji.
Jak zapowiedział przed wylotem szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, jednym z tematów spotkania V4 będą także rosyjskie ataki na cele cywilne na Ukrainie.
– Po raz pierwszy Rosja przyznała się do terroryzmu państwowego, przyznała się też do zbrodni – bombardowanie miejsc cywilnych jest zbrodnią, jeśli uderza się w miejsca, w których żyją ludzie, i robi to państwo, to w tym momencie władze tego państwa zapisują się w kolejce do międzynarodowego trybunału – mówił.
Wspólne oświadczenie prezydentów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki wsparte przez prezydentów Czarnogóry i Macedonii Północnej
„My, prezydenci Bułgarii, Czarnogóry, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier potępiamy dokonane w ostatnim czasie przez Rosję masowe bombardowania miast Ukrainy, które w świetle prawa międzynarodowego stanowią zbrodnie wojenne.
Przypominamy, że zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości nie ulegają przedawnieniu i podlegają jurysdykcji sądów na całym świecie.
W imieniu naszych państw żądamy od Rosji natychmiastowego zaprzestania ataków na cele cywilne. Nie ustaniemy w wysiłkach na rzecz postawienia przed sądem osób winnych dzisiejszej zbrodni.
Uważamy za niedopuszczalne publiczne groźby użycia broni jądrowej wygłaszane przez przedstawicieli Rosji. W tym kontekście podtrzymujemy nasze zobowiązania do ochrony naszych państw i sojuszników.
Rumen Radew
Prezydent Republiki Bułgarii
Milo Đukanović
Prezydent Czarnogóry
Miloš Zeman
Prezydent Republiki Czeskiej
Alar Karis
Prezydent Republiki Estońskiej
Gitanas Nausėda
Prezydent Republiki Litewskiej
Egils Levits
Prezydent Republiki Łotewskiej
Stevo Pendarovski
Prezydent Republiki Macedonii Północnej
Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Klaus Iohannis
Prezydent Rumunii
Zuzana Čaputová
Prezydent Republiki Słowackiej
Katalin Novák
Prezydent Węgier”