Minister Radosław Sikorski wraz ze swoimi odpowiednikami z Francji i Niemiec – Stéphanem Séjourné oraz Annaleną Baerbock, spotkali się 22 maja br. w Weimarze.
Chodziło o omówić stan implementacji swojej deklaracji przyjętej w La Celle-Saint-Cloud 12 lutego 2024 r. oraz szereg bieżących tematów z agendy międzynarodowej.
Ministrowie rozmawiali o sprawach bieżących, m.in. wsparciu dla Ukrainy i Mołdawii, przygotowaniach do szczytu NATO, stosunkach transatlantyckich, relacjach UE z Chinami, a także sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Obok aktualnych problemów na arenie międzynarodowej ważną część dyskusji stanowiły kwestie europejskie, zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego i nowy cykl instytucjonalny, rozszerzenie Unii Europejskiej, jak również przygotowania do nowej Agendy Strategicznej UE 2024-2029.
Sikorski powiedział, że „Polska uznaje państwowość Palestyny od kilkudziesięciu lat i ostatnio głosowała na rzecz poszerzenia praw Palestyny w ONZ. Nie było to głosowanie przeciw Izraelowi, a za rozwiązaniem dwupaństwowym.
Kilka dni temu udało się, przy współdziałaniu naszych służb, zapobiec atakowi dywersyjnemu obywatela Ukrainy mieszkającego w Niemczech i wysłanego przez Rosjan do Polski. Proszę zobaczyć, jak to było perfidnie wymyślone.
33 lata temu wydawało się, że upiory 20 wieku zostały raz na zawsze pokonane, i że jako Europejczycy nauczyliśmy się żyć w pokoju, szanując granice swoich sąsiadów. Okazuje się, że nie wszyscy tak sądzili.
Żyjemy w momencie dramatycznym, ze względu na wojnę na Ukrainie, wybory europejskie i niepewność, co do wyniku wyborów w USA.”
Szefowie dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego zgodzili się, że współpraca weimarska na rzecz zwalczania zagranicznej dezinformacji jest modelowa i ma szansę stać się wzorem przyszłych działań UE. Ma to szczególne znaczenie w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego wobec nieustających prób szerzenia dezinformacji.
W dyskusji nt. Ukrainy omówiono możliwości dalszego wsparcia tego kraju, zwłaszcza, że państwa Trójkąta Weimarskiego mają do odegrania szczególną rolę w tym zakresie. Ministrowie poruszyli też perspektywy rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą do końca czerwca br. Ponadto, rozmawiali o sytuacji w Mołdawii, która jest obiektem nieustannych ataków hybrydowych ze strony Rosji.
Wymiernym efektem spotkania w Weimarze było przyjęcie przez ministrów Polski, Francji i Niemiec dokumentu z propozycjami działań na rzecz wzmocnienia geopolitycznej roli Unii Europejskiej.