OLSZTYN

Służby ratunkowe. Koniec z blokowaniem szlabanów

Innowacyjna technologia likwidująca bariery w ratownictwie

Olsztyn – tu powstała, tu działa i tu w poniedziałek 30 listopada miała swoją premierę innowacyjna w skali światowej technologia likwidująca bariery w ratownictwie.

SmartKey oszczędza czas, pozwalając skuteczniej walczyć o zdrowie i życie. – Na naszych oczach dzieje się przyszłość, tak zaczynają się inteligentne miasta – podkreśla marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Fizyczne bariery dotarcia służb ratunkowych do potrzebujących pomocy stają na drodze niezwykle często. Ekipy ratunkowe napotykają przeszkody związane z infrastrukturą dostępową, jak: szlaban, brama czy domofon.

W odpowiedzi na narastający problem fizycznych barier dostępu i z myślą o skróceniu czasu dotarcia do potrzebujących pomocy kilka lat temu powstała idea pod nazwą „Ratunek bez Barier”. Efektem końcowym jest dziś aplikacja smartfonowa, dzięki której ratownicy mogą błyskawicznie otworzyć domofon, szlaban czy bramę ogrodzonego osiedla. Już działa w Olsztynie. Co było po drodze?

– Pomysł zgłoszony nam przez olsztyńskich przedsiębiorców z branży nowoczesnych technologii był niemal gotowym rozwiązaniem, zapowiadał się rewelacyjnie – mówi marszałek Brzezin. – Troska o zdrowie mieszkańców Warmii i Mazur jest jednym z naszych podstawowych celów, wspieramy też innowacje, więc pomogliśmy wdrożyć pilotaż w naszych instytucjach, m.in. w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i szpitalach wojewódzkich w Olsztynie.

Jak mówią ratownicy, rozwiązanie sprawdza się idealnie – jest łatwe w obsłudze i intuicyjne. – Zyskujemy bezcenny czas, który szybciej poświęcamy na ratowanie życia – podkreśla Marek Myszkowski, dyrektor WSPR w Olsztynie. – Nie ma technicznej możliwości, by ratownicy wozili w karetce pęki kluczy czy pilotów do furtek, więc aplikacja idealnie trafia w nasze potrzeby w tym zakresie – dodaje.

Dlaczego nikt wcześniej nie wpadł na tak praktyczny pomysł?

– Kluczem jest tu wykorzystanie technologii blockchain, dzięki której rozwiązanie ma nieograniczony zasięg, a także zapewnia niedające się złamać bezpieczeństwo cyfrowe – wyjaśnia Szymon Fiedorowicz z Olsztyna, który koordynował prace międzynarodowego zespołu informatyków. – SmartKey, bo tak nazywa się stworzony przez nas uniwersalny język komunikacji urządzeń, jest pierwszym na świecie mostem łączącym wirtualność blockchain ze światem fizycznym.

Obecnie trwa praktyczny pilotaż, w którym uczestniczą jednostki służby zdrowia samorządu województwa, a także osiedla i nieruchomości „udostępnione” przez Arbet. W planach jest poszerzanie zasięgu ułatwień dla służb niosących pomoc na całe miasto, region i kraj.

– Projekt „Ratunek bez Barier” wpasował się w ramy Programu Standaryzacji Polskich Inteligentnych Miast. Jako inicjator i koordynator programu, będziemy stali na straży pełnej i otwartej dostępności rozwiązania oraz prawidłowości funkcjonowania standardu SmartKey – zapewnia Urszula Kokosińska, prezes działającej przy Polskiej Akademii Nauk fundacji KEZO.

Aby projekt mógł odnieść sukces i pożytek, niezbędna jest jak najszersza współpraca między różnorodnymi podmiotami, takimi jak: służby ratunkowe, centra kryzysowe, samorządy, jednostki badawcze, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, stowarzyszenia, mieszkańcy.

Przykład Warmii i Mazur jest dowodem na to, że taka kooperacja jest możliwa.

– To technologia przyszłości, która dzieje się tu i teraz. Na naszych oczach w realne kształty ubiera się idea inteligentnych miast, inteligentnych regionów. Tak chcemy widzieć angażowanie najnowocześniejszych technologii dla ułatwiania życia mieszkańcom. Chodzi o jak najbardziej efektywne zarządzanie aktywami, zasobami i usługami na terenie miasta czy regionu – zaznacza Gustaw Marek Brzezin.
(UMWWM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button