ŚWIAT

Słowenia. Andrzej Duda z wizytą. Spotkanie z polskimi i słoweńskimi skoczkami w Planicy

Kolejna "wycieczka" Dudy"

Polski przywódca wraz z małżonką składa oficjalną wizytę w Słowenii.

Kwestie bezpieczeństwa, w tym sytuacja na Ukrainie i w Strefie Gazy, propozycja podniesienia w państwach NATO wydatków na obronność, tematyka europejska, współpraca bilateralna oraz w ramach Inicjatywy Trójmorza – to główne tematy rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z prezydent Słowenii Natašą Pirc Musar.

– Oba nasze państwa i narody są członkami Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jesteśmy dzisiaj w tych największych międzynarodowych wspólnotach i – co ważne – nie ma między nami żadnych poważnych tematów spornych – podkreślił prezydent RP na wspólnej konferencji z prezydent Słowenii.

Andrzej Duda w Słowenii (fot. KPRP)

Andrzej Duda wskazywał, że rozmowy dotyczyły tego, jak pomóc Ukrainie obronić się przed rosyjską agresją, jakie działania może podejmować NATO i poszczególni sojusznicy; w jaki sposób doprowadzić do zakończenia wojny, jaki powinien być jej koniec.

– Rozmawialiśmy o sytuacji w Strefie Gazy. Tu mamy jednolite stanowisko, oba nasze kraje są od lat zwolennikami rozwiązania dwupaństwowego i mamy nadzieję, że te wszystkie sytuacje konfliktowe między Izraelem a Palestyną na Bliskim Wschodzie takim dwupaństwowym rozwiązaniem w końcu się zamkną – powiedział.

Andrzej Duda przekazał, że mówił prezydent Słowenii o wizycie w USA i rozmowach z prezydentem Joe Bidenem oraz Kongresmenami. – Bardzo ważne rozmowy, także w kontekście naszych relacji sojuszniczych i zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie, który – mam nadzieję – przyniesie także decyzje umacniające bezpieczeństwo w naszej części Europy – dodał.

– Pytanie jest, jak się uchronić przed ewentualnymi dalszymi imperialnymi zakusami Rosji, jak powinniśmy budować potencjał odstraszania, aby był wystarczający do zatrzymania każdego potencjalnego przeciwnika tzn., żeby nigdy nie doszło do zbrojnego konfliktu, w który moglibyśmy być bezpośrednio zaangażowani – powiedział prezydent.

Wspomniał o swojej propozycji, aby w państwach Sojuszu podnieść poziom wydatków na obronność z 2 proc. do 3 proc. – Mówiłem o tym także Pani Prezydent, że wychodzę z taką propozycją, że chciałbym, aby ona była w NATO dyskutowana, także podczas zbliżającego się szczytu Sojuszu – zaznaczył, zapowiadając, że będzie o tym rozmawiał również z innymi sojusznikami.

Andrzej Duda w Słowenii (fot. KPRP)

Andrzej Duda zapewnił Prezydent Słowenii, że jeżeli chodzi o wspieranie państw Bałkanów Zachodnich na ich drodze do UE, to Polska stoi przy Słowenii i wspiera ją w tym zakresie.

– My zawsze mówiliśmy, że jesteśmy zwolennikami polityki otwartych drzwi, państwa Bałkanów Zachodnich od lat czynią starania w tym kierunku, aby spełnić warunki ich członkostwa w UE – powiedział.

Prezydent przypomniał, że Polska będzie miała swoją prezydencję w Radzie UE w pierwszym półroczu 2025 roku. – Myśmy na poziomie Rady Ministrów w Polsce przyjęli priorytety prezydencji i jednym z tych priorytetów jest właśnie kwestia otwartych drzwi do Unii Europejskiej i przyszłej akcesji do UE zarówno Ukrainy, Mołdawii, jak i właśnie państw Bałkanów Zachodnich w pierwszej kolejności – zapewnił.

W Zamku w Brdo pri Kranju polską Parę Prezydencką powitali prezydent Republiki Słowenii Nataša Pirc Musar z małżonkiem. Później odbyły się rozmowy Par Prezydenckich i rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów.

Planica. Spotkanie z reprezentantami Polski i Słowenii w skokach narciarskich

Drugiego dnia wizyty w Słowenii Duda i prezydent Republiki Słowenii Natašya Pirc Musar spotkali się z reprezentantami obu państw w skokach narciarskich po kwalifikacjach finałowych konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich mężczyzn.

Planica. Andrzej Duda i Anze Lanisek (fot. KPRP)

Podczas spotkania w Centrum Sportów Zimowych w Planicy Andrzej Duda wręczył odznaczenie państwowe słoweńskiemu skoczkowi narciarskiemu Anže Laniškowi.

Żenujące jest to, że dla tych niby sportowców nie jest problemem spotykanie się z pisowskim prezydentem, który pomagał swojej partii w niszczeniu Polski.

Słowenia. O cyberbezpieczeństwie w ramach Inicjatywy Trójmorza

Podczas drugiego dnia wizyty w Słowenii Duda oraz prezydent Republiki Słowenii Nataša Pirc Musar wzięli udział w polsko–słoweńskim forum biznesowym branży ICT i cyberbezpieczeństwa na temat współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza.

Otwierając spotkanie Andrzej Duda zwrócił uwagę, że choć współpraca polsko–słoweńska układa się dobrze, są jeszcze sfery, które można poprawić.

– Polska widzi duży potencjał w kwestii rozszerzenia naszych powiązań szczególnie w sektorach ICT, cyberbezpieczeństwa, logistyki i transportu. Wiele polskich firm jest zainteresowanych udziałem w słoweńskich projektach infrastrukturalnych, a nasze know–how może okazać się przydatne w cyberbezpieczeństwie sektora bankowego – zaznaczył prezydent podczas forum.

Andrzej Duda zwrócił też uwagę na inne obszary współpracy, jak działania dotyczące transformacji energetycznej i ochrony klimatu. Wyraził przekonanie, że wspólne projekty badawcze Polski i Słowenii mogą dać wymierne korzyści obu stronom. Podkreślił również, że ogromny potencjał dla rozwoju polsko–słoweńskich połączeń infrastrukturalnych stwarza Inicjatywa Trójmorza.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button