ŚWIAT

Skandal! Tusk popiera Serbię – przyjaciela Putina. Polski premier z wizytą w Belgradzie

Wizyta premiera Polski

Wg rządu mimo różnic w polityce zagranicznej Polska i Serbia są na dobrej drodze do dalszego rozwoju wzajemnych relacji.

Po 11 latach od ostatniej wizyty w Belgradzie Donald Tusk powrócił do stolicy Serbii, gdzie odbył rozmowy z prezydentem Aleksandarem Vučiciem i premierem Milošem Vučeviciem. Polska, która już wkrótce obejmie prezydencję w Radzie UE, będzie wspierać Serbię i inne państwa bałkańskie w ich drodze do Unii Europejskiej. Warszawa i Belgrad będą zacieśniać także współpracę gospodarczą.

Nikt normalny nie chce mieć kontaktów z osobami i krajami, które są prorosyjskie i popierają Putina. Tak samo jest, m.in. z Węgrami czy Turcją. Wszyscy w Unii Europejskiej mają dosyć Węgier i Orbana, a Tusk pragnie, by „rosyjska” Serbia dołączyła do tej organizacji. Skandal!

Mamy nadzieję, że Serbia nigdy nie dołączy do UE tak jak azjatycka Turcja (która nie lezy w Europie i m.in. łamie prawa człowieka).

Współpraca Polski i Serbii

Dwudniowa wizyta Donalda Tuska to pierwsza od 11 lat wizyta polskiego premiera w Serbii. Szef polskiego rządu przyjechał do Belgradu na zaproszenie prezydenta Aleksandara Vučicia. 

Podczas wspólnego wystąpienia z prezydentem Serbii szef polskiego rządu podziękował Serbom za gościnność. 

Cała Polska delegacja była bardzo wzruszona, widząc Belgrad przystrojony w biało-czerwone polskie flagi, we flagi europejskie i oczywiście flagi serbskie

– przyznał Prezes Rady Ministrów. 

Podczas wizyty w stolicy Serbii Donald Tusk rozmawiał także z premierem Serbii Milošem Vučeviciem, a także z innym gościem Belgradu – premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem. 

Życzliwe przyjęcie polskiej delegacji przez Serbię pokazuje, że – mimo dzielących nasze kraje różnic w ważnych sprawach – istnieje przestrzeń do budowy zaufania, empatii i wzajemnego zrozumienia. Polska jest zainteresowana dynamicznym rozwojem relacji z Serbią. 

Dla Polski bardzo ważne są relacje dwustronne z Serbią, przede wszystkim wzmacnianie współpracy gospodarczej

– zadeklarował Donald Tusk. 

Rozmowy dotyczyły m.in. współpracy przemysłu obronnego, a także współpracy naukowej. 

Dzisiaj Polska jest naszym partnerem mającym ogromne znaczenie nie tylko ze względu na drogę Polski w Unii Europejskiej i nie tylko właśnie ze względu na to, że jest członkiem Unii Europejskiej, który może decydować o wielu rzeczach w kwestii Serbii, ale ze względu na nasze stosunki dwustronne, które dotyczą przede wszystkim wymiany ekonomicznej

– powiedział prezydent Aleksandar Vučic. 

Na marginesie wizyty polskiego premiera w Serbii zorganizowano także okrągły stół biznesowy polskich i serbskich firm. 

Serbia na drodze do UE

Donald Tusk potwierdził, że Polska udziela Serbii i innym państwom Bałkanów Zachodnich wsparcia w ich procesie integracji z Unią.  

Polska wspiera Serbię na drodze europejskiej. Bez Serbii Unia Europejska nie jest kompletna

– oświadczył w języku serbskim szef polskiego rządu. 

Rozmowy w Belgradzie przybliżają Serbię do UE. 

Jestem przekonany, że nasza rozmowa otwiera o wiele szerszą perspektywę, jeśli chodzi o współpracę między całą Unią Europejską a Serbią, między Polską a Serbią

– powiedział Prezes Rady Ministrów. 

Podobnymi wrażeniami po spotkaniu podzielił się prezydent Aleksandar Vučic. 

Myślę, że otwierają się nowe możliwości, nowe nadzieje, których możemy oczekiwać już w najbliższej przyszłości. Nie chciałbym tutaj wskazać na jakieś przyspieszenia, ale należy podkreślić, że można oczekiwać dobrej współpracy

– podsumował serbski przywódca. 

Donald Tusk przyznał, że po obu stronach procesu integracji Serbii z UE zdarzają się rozczarowania i brak zrozumienia dla pewnych decyzji. Łączy nas jednak wola współpracy i wymiany poglądów. 

Nie ma takich nieporozumień, nie ma takich problemów, których nie potrafilibyśmy rozwiązać w relacji Serbia Unia Europejska i które musiałyby stanąć na przeszkodzie rozszerzenia UE

– zapowiedział szef polskiego rządu. 

W czasie polskiej prezydencji w Radzie UE jak najbliższa współpraca z Serbią będzie w centrum uwagi władz. 

W sprawie Ukrainy

Podczas rozmów w Belgradzie politycy poruszyli także tematy geopolityczne. Serbia, mimo że nie przystąpiła do unijnych sankcji nałożonych na Rosję, udziela Ukrainie wsparcia, m.in. przez dostawy amunicji i pomocy humanitarnej. 

Dobrze rozumiemy, dlaczego w sprawach relacji z Rosją mamy różne poglądy. Ale tym bardziej doceniam nasze wzajemne zrozumienie, jeśli chodzi o takie kwestie jak humanitarna pomoc dla Ukrainy i to, że potrafimy rozmawiać o sytuacji na polskiej wschodniej granicy, o Białorusi, o Rosji – przy czasami różnych stanowiskach – ale z wzajemnym szacunkiem i zrozumieniem

– podsumował szef polskiego rządu. 

Prezydent Aleksandar Vučic podziękował Donaldowi Tuskowi za spotkanie, podczas którego politycy mogli wymienić poglądy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button