POLSKA

Skandal. Działacz ONR szefem IPN we Wrocławiu. Greniuch hajlował na antysemickich demonstracjach

Narodowiec szefem IPN we Wrocławiu

Tomasz Greniuch został dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Klub Koalicja Obywatelska zawnioskował do szefa IPN o cofnięcie decyzji o nominacji Tomasza Greniucha na szefa wrocławskiego oddziału IPN.

„Antysemita nie może kierować ośrodkiem, którego celem jest badanie historii Polski. Czy ten Pan jawnie wspierający Obóz Narodowo-Radykalny może być szefem oddziału IPN we Wrocławiu? Naszym zdaniem to skandal!” – twierdzi KO.

Tomasz Greniuch. Działacz ONR szefem IPN we Wrocławiu (fot. KO)

– Oto człowiek, który ubrany w zielony T-shirt z falangą, symbolem używanym przez nacjonalistów, maszerował, przemawiał i hajlował. Oto człowiek o skrajnie prawicowych poglądach, uczestnik antysemickich, antyunijnych, szowinistycznych demonstracji będzie zarządzał instytucją, która winna być wrażliwa na prawdę historyczną, ma dostęp do zbiorów tajnych. Taką instytucją powinna kierować osoba o nieskazitelnym życiorysie, a nie ktoś, kto próbuje dzisiaj tłumaczyć, że unoszenie prawej ręki to nie nazistowskie pozdrowienie, a jedynie „rzymski salut” – powiedziała Monika Wielichowska, posłanka KO.

W przeszłości Greniuch w swojej książce wychwalał belgijskiego hitlerowca Leona Degrelle’a.

W związku z informacjami medialnymi, według których szefem wrocławskiego oddziału IPN ma zostać Tomasz Greniuch,…

Opublikowany przez Partia Zieloni Wrocław Środa, 3 lutego 2021


Przeciwko niemu już protestowali m.in. Ambasada Izraela, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk czy historycy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

„Ze zdziwieniem przyjęliśmy informację, że nowy dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu pan Tomasz Greniuch nie widzi nic złego we wznoszeniu ręki w nazistowskim pozdrowieniu. W Polsce, w kraju, który tak wiele wycierpiał pod okupacją hitlerowską, nie powinno być miejsca dla używania nazistowskich symboli. Pozostaje nam zachęcić pana Tomasza Greniucha do odwiedzenia Muzeum Auschwitz, którego misją jest przypominanie całemu światu o niebezpieczeństwach nazistowskiej ideologii” – to komunikat ambasady Izraela w Polsce.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button