Pożar, który objął 6 tys. mkw nielegalnie zgromadzonych, łatwopalnych odpadów w Siemianowicach Śląskich jest dogaszany, a jego skutki dla bezpieczeństwa ludzi i środowiska są monitorowane.
Wojewódzki Sztab Zarządzania Kryzysowego po posiedzeniu poinformował o bieżących zaleceniach. W spotkaniu w Siemianowicach Śląskich uczestniczyła wiceministra Anita Sowińska.
Najważniejsze informacje
- Trwa dogaszanie i zabezpieczenie pogorzeliska nielegalnie zgromadzonych odpadów.
- Na miejscu zdarzenia i w Siemianowicach Śląskich prowadzony jest monitoring powietrza przy pomocy specjalistycznego sprzętu, który obecnie nie wskazuje przekroczenia stężeń niebezpiecznych substancji, nie ma zagrożenia dla mieszkańców.
- W związku z przedostaniem się do środowiska, do wód powierzchniowych zanieczyszczeń wojewodowie śląski i małopolski polecili służbom szczególne monitorowane sytuacji.
– Inspekcja Ochrony Środowiska będzie monitorować zanieczyszczenie, które w związku z pożarem dostało się do Przemszy, która jest dopływem Wisły. Państwowa Straż Pożarna zabezpieczyła odpływ wód pogaśniczych. Dziękuję wszystkim ratownikom, którzy ugasili i zabezpieczyli pożar nielegalnie zgromadzonych odpadów – mówiła wiceministra Anita Sowińska w Siemianowicach Śląskich.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w sprawie pożaru jest w stałym kontakcie z wojewodą śląskim Markiem Wójcikiem i sztabem kryzysowym na miejscu.
W związku z pożarem w Siemianowicach Śląskich na miejscu zdarzenia są pracownicy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach oraz z Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ. Decyzją Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska skierowano na miejsce specjalistyczny sprzęt. Jest to mobilny ambulans pomiarowy, którego zadaniem jest teraz bieżące monitorowanie zanieczyszczeń powietrza wokół miejsca pożaru.
ℹ @rzeczni_MKiS przekazuje informacje o pożarze substancji chemicznych w Siemianowicach Śląskich. pic.twitter.com/wMCPZGlOBt
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) May 10, 2024
Ponadto polecono Departamentowi Monitoringu Środowiska GIOŚ analizę jakości powietrza na stacjach pomiarowych w całym województwie śląskim. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach jest w bieżącym kontakcie ze wszystkim służbami pracującymi przy gaszeniu pożaru oraz pracującymi na miejscu. W zależności od rozwoju sytuacji będą wdrażane dalsze działania.
KOMUNIKAT ŚLĄSKIEGO URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO
Wojewoda Śląski zwołał sztab kryzysowy w związku z pożarem na nielegalnym składowisku odpadów w Siemianowicach Śląskich przy ul. Wyzwolenia 2, w którym uczestniczyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Anita Sowińska oraz m.in. Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, przedstawiciele przedsiębiorstwa Wody Polskie oraz prezydent Siemianowic Śląskich.
Część zanieczyszczeń pochodzących z pożaru dostała się do znajdującego się w pobliżu cieku wodnego: Rowu Michałkowickiego, dlatego straż pożarna ustawiła rękawy sorbcyjne i zapory, które mają na celu ograniczenie przepływu zanieczyszczeń. W piątek i w sobotę pomiary jakości powietrza prowadzone zarówno przez GIOŚ oraz trzy mobilne laboratoria zadysponowane z województwa opolskiego i małopolskiego. Monitoring nie wykazał przekroczenia norm jakości powietrza.
Inspektorzy WIOŚ pobrali kilkukrotnie próby wody w Sosnowcu, Czeladzi i Siemianowicach Śl., celem zbadania jej składu. Próbki wody są badane w laboratorium.
W szczycie zdarzenia na miejscu pracowały 84 zastępy i 239 strażaków Straży Pożarnej. Pożar został opanowany, trwa dogaszanie przez przelewanie miejsca pożaru.
Dane z monitoringu potwierdzają, że przebywanie na otwartym powietrzu nie stanowi zagrożenia.