REPREZENTACJASIATKÓWKA

Siatkarskie Mistrzostwa Świata w Polsce. Biało-czerwone poznały grupowych rywali

FIVB

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) ogłosiła, które miasta będą gospodarzami Mistrzostw Świata w piłce siatkowej kobiet.

To już dziewiętnasta edycja imprezy, która swoją historię rozpoczęła w roku 1952. Od tamtej pory pretendentki do miana najlepszej drużyny globu rywalizowały w jedenastu krajach. Teraz do tego grona dołączą dwa kolejne państwa – Polska i Niderlandy (Holandia). 

Turcja, Dominikana, Korea Południowa, Tajlandia i Chorwacja będą grupowymi rywalami Polski w mistrzostwach świata siatkarek.

W Lozannie rozlosowano finałowy turniej mistrzostw świata, które na przełomie września i października zostaną rozegrane w Polsce i Holandii. Cztery reprezentacje – Holandia, Polska, USA i Brazylia – zostały rozstawione, a do nich systemem serpentynowym dolosowano po pięć kolejnych, podzielonych na koszyki według miejsca w rankingu, w kolejności od niższych do najwyższych. Miejsce wykluczonej z rozgrywek Rosji zajęła Chorwacja.

Wyniki losowania

Grupa A: Holandia, Włochy, Belgia, Portoryko, Kamerun, Kenia

Grupa B: Polska, Turcja, Dominikana, Korea, Tajlandia, Chorwacja

Grupa C: USA, Serbia, Niemcy, Bułgaria, Kanada, Kazachstan

Grupa D: Brazylia, Chiny, Japonia, Kolumbia, Argentyna Czechy

Po raz pierwszy w historii pierwsze mecze we wszystkich grupach rozegrane zostaną w tym samym mieście – w Arnhem. Następnie Polki przeniosą się do Gdańska. Zespoły z grupy C wystąpią w Łodzi.

Mistrzostwa świata siatkarek rozpoczną się 23 września, w ich trakcie zostanie rozegranych 100 meczów, a zakończą się finałem 15 października.

Serbia broni tytułu

W mistrzostwach rywalizować będą reprezentantki pięciu kontynentalnych konfederacji siatkarskich. Łącznie do walki przystąpią 24 zespoły, które w pierwszej fazie turnieju będą podzielone na cztery sześciodrużynowe grupy. Do kolejnego etapu zakwalifikuje się szesnaście ekip. Znajdą się one w dwóch ośmiozespołowych grupach. Trzecia faza turnieju to z kolei dwie grupy po trzy zespoły. Później będą już półfinały i walka o miejsca medalowe. Tytułu bronić będzie Serbia.

Miasta gospodarze

Mecze mistrzostw zostaną rozegrane w sześciu miastach. W Holandii będą to: Apeldoorn, Arnhem i Rotterdam, a w Polsce: Łódź, Gdańsk oraz Gliwice. W pierwszej fazie mistrzostw w naszym kraju odbędą się mecze dwóch grup. Ta z Polkami walczyć będzie na Wybrzeżu, natomiast spotkania w grupie bez Polek rozgrywane będą w hali „Ziuny”. Druga faza turnieju zawita już do Atlas Areny i na tym etapie rywalizacji łódzcy kibice będą już mieli szansę obejrzeć w akcji biało-czerwoną drużynę prowadzoną przez Włocha Stefano Lavariniego. Zakładamy oczywiście, że nasza drużyna przebrnie przez pierwszą fazę rozgrywek. Trzeci etap turnieju i jeden z półfinałów odbędą się natomiast w Gliwicach.

Historia występów Polek

Reprezentacja Polski siatkarek do tej pory wystąpiła w dziesięciu finałowych turniejach MŚ. Trzy z nich kończyła na podium, zdobywając srebrny (1952) oraz dwa brązowe medale (1956 i 1962). Po raz ostatni o tytuł najlepszej drużyny świata Polki walczyły w roku 2010, zajmując ostatecznie dziewiąte miejsce. Jedną z kadrowiczek była wówczas aktualna libero ŁKS Commercecon Łódź Paulina Maj-Erwardt.
(UMŁ, PZPS)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button