GOSPODARKAPOLSKAŚWIAT

Seul. Koreański koncern KNHP zbuduje elektrownię jądrową w Pątnowie

Energetyka nuklearna

– To historyczny moment. 31 października w Seulu podpisaliśmy listy intencyjne w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.

To kolejny projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski, realizowany przez podmioty biznesowe we współpracy z Koreą Południową – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Bezpieczeństwo energetyczne

List intencyjny podpisali koreański koncern KNHP oraz polskie firmy ZE PAK S. A. i PGE S. A. Dotyczy on planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Do końca roku firmy przygotują studium wykonalności, pokazujący w jaki sposób ta inwestycja będzie realizowana oraz zaangażują się kapitałowo.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin i minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang zawarli porozumienie, w którym deklarują wsparcie dla tego projektu. Budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie to projekt biznesowy, który ma być realizowany równolegle do projektu polskiego rządu. Polska potrzebuje nie jednej, a kilku elektrowni jądrowych. Przy rozwoju energetyki jądrowej polski rząd nawiązuje współpracę ze sprawdzonymi, doświadczonymi partnerami zarówno z Korei, jak i z USA. W przeciągu 10 lat chce, by w Polsce powstały 2 elektrownie jądrowe.

– Potrzebujemy w Polsce źródeł taniej i stabilnej energii. Energetyka jądrowa jest w polskich warunkach niezbędna, szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej. Inicjatywa ZE PAK i PGE jest niezwykle interesująca, ponieważ realizuje strategiczne cele Polski i Polaków – tania energia oraz niezależność energetyczna. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 r. przyjętą przez polski rząd w 2021 r., Pątnów to jedna z potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce. Budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie to może być wsparcie dla programu polskiej energetyki jądrowej, który jest kluczowy dla nas z perspektywy kraju. Z zadowoleniem przyjmujemy informację, że ZE PAK i PGE podjęły rozmowy z KHNP, co dodatkowo wzmocni relacje pomiędzy Polską a Koreą Południową. Z pewnością byłby to kolejny etap zacieśniania się współpracy biznesowej pomiędzy naszymi krajami oraz duże możliwości transferu wiedzy i doświadczenia – mówi Jacek Sasin.

Korea Południowa jest dzisiaj uznawana za dziesiątą najpotężniejszą gospodarkę świata. Jej historia jest najlepszym przykładem na to, że budowa elektrowni atomowej może być impulsem rozwojowym dla kraju. Dodatkowo inwestycje w energetykę jądrową generują tysiące miejsc pracy. Szacuje się, że budowa jednej elektorowi jądrowej w Polsce przyniesie aż 40 tys. miejsc pracy. 70 proc. wartości inwestycji w energetykę jądrową mogą zrealizować firmy polskie, a wartość inwestycji zrealizowanych przez te przedsiębiorstwa może sięgnąć nawet 130 mld zł. Dodatkowo inwestycje w atom miałyby pozytywny wpływ na społeczność lokalną. Dochody podatkowe z elektrowni z trzema reaktorami o mocy 1200 MW każdy, to wpływ podatkowy w wysokości 771 mln zł rocznie, z czego 2/3 trafia do jednostek samorządu terytorialnego. Inwestycje w atom zwiększą konkurencyjność polskiej gospodarki, do 2043 r. polski PKB wzrośnie o ponad 1 proc.

Głównym celem jest opracowanie planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w Polsce w oparciu o technologię APR1400.

ZE PAK i PGE zdecydowały się na potencjalną współpracę z KHNP ze względu na bezpieczną, funkcjonującą od ponad 40 lat oraz efektywną koreańską technologię reaktorów jądrowych. Obecnie KHNP jest trzecim największym operatorem elektrowni jądrowych na świecie, w ostatnim czasie zrealizowało z dużym sukcesem w terminie i budżecie jedną z największych inwestycji na świecie – elektrownię jądrową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Barakah. Elektrownia składa się z 4 bloków po 1400 MW mocy każdy, co oznacza 5600 MW taniej, czystej i stabilnej energii zapewniającej ponad ¼ zapotrzebowania ZEA na energię elektryczną.

– Po pierwsze, projekt jest oceniany jako osiągnięcie poparte zdecydowaną determinacją i polityką koreańskiego rządu w zakresie eksportu elektrowni jądrowych. Dla Korei projekt ponownie otworzył bramę dla eksportu elektrowni jądrowych po 13 latach od eksportu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2009 roku, jednocześnie potwierdzając doskonałość APR1400. Spodziewamy się również, że po zawarciu ostatecznego kontraktu przyczyni się on w znacznym stopniu do ożywienia krajowego przemysłu jądrowego zapewniając pracę w zmagającym się z wyzwaniami sektorze. Ponadto projekt będzie okazją do poszerzenia i pogłębienia współpracy w sektorach przemysłowym i gospodarczym między naszymi dwoma krajami. W obliczu niedawnych niestabilności w globalnej sieci łańcucha dostaw, planujemy rozszerzyć tę współpracę w zakresie energetyki jądrowej na różne obszary, takie jak przemysł obronny, baterie, wodór i pojazdy elektryczne. Zawarcie memorandum i listu intencyjnego pomiędzy firmami tworzy podwaliny do wzmocnienia współpracy z Polską, która prowadzi do obopólnych korzyści i sytuacji ‘win-win’- powiedział Chang-Yang Lee, Minister Handlu, Przemysłu i Energii w Korei Południowej.

– KHNP to bezpieczny i niezawodny światowy lider energetyczny z ponad 50-letnim doświadczeniem w budowie i 40-letnim doświadczeniem w eksploatacji elektrowni jądrowych. Dzięki niezrównanej wiedzy i możliwościom, KHNP jest zaufanym dostawcą do budowy nowych elektrowni jądrowych. Obecnie posiadamy 24 bloki elektrowni jądrowych w eksploatacji i 6 bloków w budowie w Korei i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Koreański APR1400 to reaktor generacji III+, który oferuje najbardziej zaawansowane funkcje bezpieczeństwa biernego i ochrony, a propozycja współpracy ze strony ZE PAK potwierdza doskonałą technologię Korei i konkurencyjność koreańskiej energetyki jądrowej na świecie. Głęboko wierzę, że potencjalna współpraca między Polską a Koreą odegra znaczącą rolę w dalszym umacnianiu silnego partnerstwa między naszymi dwoma krajami – stwierdził dr Jooho Whang, Prezes KHNP.

– Projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie, który ma być zrealizowany przez ZE PAK, PGE i KHNP to uzupełnienie rządowego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. To zapewnienie kolejnych 10 tys. miejsc pracy przy obsłudze tej elektrowni, a także zabezpieczanie znacznego odsetka obecnego zapotrzebowania Polski na energię. Polacy od lat czekają na elektrownie jądrową – inwestycje w tym zakresie powinny być zainicjowane w latach 90-tych. Dopiero rząd PiS podjął realne działania w zakresie energetyki jądrowej – dodaje szef MAP.

Wicepremier Jacek Sasin składa kwiaty ku czci pamięci ofiar w Seulu (fot. MAP)

Rozmowy w zakresie obronności

Państwa muszą wzmacniać nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale również militarne.

Przed podpisaniem listu intencyjnego w sprawie budowy drugiej elektrowni jądrowej, wicepremier spotkał się z południowokoreańskim ministrem Eom Dong-hwan, ministrem ds. Uzbrojenia Korei Południowej. Rozmowy dotyczyły strategicznego partnerstwa naszych państw w zakresie obronności, w tym transferu technologii i uruchomienia produkcji sprzętu obronnego w Polsce.

– Otrzymaliśmy zapewnienie strony koreańskiej, że Polacy zostaną włączeni w produkcję nowoczesnego uzbrojenia – mówi Jacek Sasin.

Wicepremier zapowiada, że Polska traktuje Koreę jako strategicznego partnera w obszarze bezpieczeństwa, zarówno w wymiarze militarnym, jak i energetycznym.

W rozmowach, po stronie polskiej, udział biorą prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek oraz prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button