REPREZENTACJASIATKÓWKA

Serbki mistrzyniami Europy. Polskie siatkarki na czwartym miejscu

CEV Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej kobiet

Reprezentacja Polski przegrała 0:3 (23:25, 20:25, 24:26) z Włoszkami w spotkaniu o 3. miejsce CEV Mistrzostw Europy kobiet 2019.

Serbia pokonała Turcję 3:2 (21:25, 25:21, 25:21, 22:25, 15:13) w finałowym meczu.

MVP mistrzostw Europy została wybrana Tijana Bosković, atakująca tegorocznych złotych medalistek mistrzostw Europy.

Reprezentacja Polski wywalczyła czwarte miejsce na mistrzostwach Europy 2019. Czempionat wyjątkowo rozgrywany był w czterech krajach – Turcji, Polsce, Słowacji oraz na Węgrzech. Mistrza Europy wyłoni finałowe spotkanie pomiędzy Serbią i Turcją.

Polki udział w mistrzostwach Europy rozpoczęły od dwóch zwycięstw 3:0 – ze Słowenią i Portugalią. Kolejno pokonały Ukrainę (3:1), uległy Belgi (2:3) i zwyciężyły nad Włoszkami (3:2). Taki układ zwycięstw pozwolił podopiecznym trenera Jacka Nawrockiego na zajęcie 2. miejsca w grupie B.

Kolejne dwa mecze, podobnie jak te w fazie grupowej, Polki rozegrały w łódzkiej Atlas Arenie. Przy niemal komplecie publiczności bez problemów pokonały Hiszpanię, dzięki czemu zameldowały się w ćwierćfinale mistrzostw. W tej fazie zmierzyły się z Niemkami i po zaciętym meczu uzyskały awans do półfinałów.

Finały mistrzostw rozegrano w Ankarze. W półfinale Polki musiały uznać wyższość gospodyń, które pozwoliły naszym rodaczkom zdobyć jednego seta. W meczu o 3. miejsce Polki zmierzyły się z Włoszkami. Był to zupełnie odmienny mecz, od tego, który rozegrano w fazie grupowej. Ostatecznie górą były siatkarki z Półwyspu Apenińskiego.

Zajęcie czwartego miejsca na mistrzostwa Europy należy uznać za sukces reprezentacji Polski, która krok po kroku odbudowuje swoją pozycję w Europie i na świecie. W tym roku nasze reprezentantki zameldowały się w Final Six Ligi Narodów. W sierpniu były blisko wywalczenia biletu na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. Dzięki dobrej postawie w mistrzostwach Europy – przed Polkami kolejna szansa na wywalczenie sobie miejsca wśród dwunastu zespołów, które wezmą udział w Igrzyskach. Turniej kwalifikacyjny zostanie rozegrany w styczniu 2020 roku.