CIEKAWOSTKI

Sensacyjne narodziny w gdańskim ZOO! Na świat przyszło pięć gepardów grzywiastych

Trójmiasto

Z radością ogłaszamy wspaniałą nowinę: w gdańskim ZOO urodziły się gepardy grzywiaste!

Ich narodziny to wielki sukces hodowlany. W tym roku, poza gdańskim ogrodem, gepardy urodziły się tylko w jednym ogrodzie w Europie, w ZOO Stuttgart.

Na świat przyszły gepardy grzywiaste (fot. Gdańsk ZOO)

Matką kociąt jest Vega, niespełna 4-letnia samica, urodzona w szwedzkim zoo Boras. Do gdańskiego ogrodu przyjechała w czerwcu 2021 r. Kwestia ojca jest nieco bardziej skomplikowana: kocięta z jednego miotu pochodzą od dwóch różnych samców. Ojcami są 7-letni bracia urodzeni w Rostocku, Akin i Thabo, którzy przyjechali do nas we wrześniu 2017 roku.

Ciężarna Vega – gepard (fot. Gdańsk ZOO)

Poród nastąpił w nocy z 11 na 12 sierpnia 2022 roku, na wybiegu urodziły się 4 samiczki i 1 samczyk. Młode otworzyły oczy po 7 dniach. Pierwsze ważenie wykonano w 9 dniu ich życia, a masa ciała kociąt wynosiła wówczas 0,7kg – 0,9kg. Po kolejnych 11 dniach wzrosła do 1.45 – 1.65kg, a aktualnie wynosi 2.30 – 2.60kg. We wrześniu młode zostały również dwukrotnie odrobaczone.

Na świat przyszły gepardy grzywiaste (fot. Gdańsk ZOO)

W pawilonie kocięta są poddawane naświetlaniu lampą UV dwa razy dziennie. W tym czasie matka Vega wychodzi na spacer na wybieg.

Na świat przyszły gepardy grzywiaste (fot. Gdańsk ZOO)

W wieku 8-9 tygodni zostaną po raz pierwszy zaszczepione przeciwko panleukopenii, caliciwirusowi i herpeswirusowi. Wtedy będą mogły zostać wypuszczone na okólnik. Szczepienia zostaną powtórzenie po 3 tygodniach i kolejnych 4 tygodniach.

Vega z młodymi w pomieszczeniu – gepardy grzywiaste (fot. Gdańsk ZOO)

Ze względu na wrażliwość młodych, nie będą one widoczne dla zwiedzających jeszcze przez kilka tygodni.

Ciekawostki o gepardach

  • Gepardy są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Zagraża im: utrata i fragmentacja siedlisk, zmniejszenie naturalnej bazy pokarmowej, nielegalne polowania, handel skórami i żywymi młodymi gepardami.
  • W Afryce i Azji zamieszkują otwarte tereny trawiaste, półpustynne, sawanny, suche lasy, środowiska górskie. W Iranie: tereny równinne i solniska.
  • Gepardy to najszybsze ssaki na świecie. W ciągu trzech sekund potrafią się rozpędzić do prawie 100 km/h, a najszybsze osiągnąć prędkość ponad 120 km/h! Pędzący gepard więcej czasu znajduje się w powietrzu niż dotyka ziemi. Ich długi ogon i pazury, które podczas biegu pozostają częściowo wysunięte zapewniają niespotykaną płynność ruchu i zdolność błyskawicznej zmiany kierunku biegu.
  • To jedyne wielkie koty, które nie potrafią ryczeć. Umieją za to szczekać.
Gepardy grzywiaste (fot. Gdańsk ZOO)

Charakterystyczną cechą gepardów jest bardzo dobry wzrok.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button