Gościem marszałka Sejmu Szymona Hołowni był przebywający z roboczą wizytą w Polsce prezydent Republiki Finlandii Alexander Stubb.
Głównym tematem rozmowy były sprawy bezpieczeństwa w regionie, w tym konieczność przeciwdziałania zagrożeniu hybrydowemu ze strony Rosji.
Szymon Hołownia pogratulował Finlandii uzyskania statusu członka w NATO w 2023 r. Jak zauważył, dzięki obecności nowych państw – Finlandii i Szwecji – Bałtyk stał się dla sojuszników wewnętrznym morzem. Jego zdaniem sytuacja ta sprzyja stabilności i bezpieczeństwu w regionie.
Marszałek Sejmu przedstawił fińskiemu gościowi podejmowane przez Polskę działania na polu dyplomacji parlamentarnej. Do zainicjowanego przez Hołownię formatu spotkań szefów parlamentów Polski oraz państw bałtyckich i Ukrainy zaproszony został także przewodniczący parlamentu Finlandii. – Najważniejszym zadaniem parlamentów jest budowa sojuszu społeczeństw – podkreślił marszałek. Jak zaznaczył, w ostatnim czasie rośnie znaczenie budowy „polityki północnej” w ramach Unii Europejskiej, a Polska, państwa bałtyckie, Szwecja i Finlandia, wraz z Ukrainą, muszą pokazać, że tworzą „nową oś odpowiedzialności” w Europie.
Szymon Hołownia podkreślił, że w Polsce panuje ponadpartyjna zgoda wokół zwiększania wydatków na obronność – w przyszłorocznym budżecie osiągną one poziom 4,7% PKB. Jak dodał, inwestycje te przyniosą korzyści nie tylko przemysłowi zbrojeniowemu, ale i cywilnym gałęziom gospodarki.
Prezydent Stubb zapewnił, że jego kraj jako nowy członek NATO będzie „producentem”, a nie „konsumentem” bezpieczeństwa. Jak zaznaczył, Finlandia dysponuje wysokim potencjałem obronnym, zarówno jeśli chodzi o sprzęt, jak i przeszkolonych żołnierzy, a jej społeczeństwo jest świadome istniejących zagrożeń i odporne na ich ewentualne konsekwencje.
Rozmówcy byli zgodni, że rosyjskie działania hybrydowe, w tym presja migracyjna, wojna informacyjna i akty sabotażu, są istotnym niebezpieczeństwem dla państw naszego regionu. Jak poinformował marszałek Hołownia, Sejm pracuje nad prezydenckim projektem dotyczącym działań organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Projekt ten jest odpowiedzią na aktualne zagrożenia hybrydowe, które nie mają charakteru wojny konwencjonalnej. Zdaniem Alexandra Stubba mamy obecnie do czynienia z zacieraniem się granicy między stanem wojny i pokoju, a do skuteczniejszego odpierania rosyjskiego zagrożenia hybrydowego niezbędne jest współdziałanie sojuszników.
Szymon Hołownia i Alexander Stubb omówili też bieżącą sytuację wojenną na Ukrainie i możliwe scenariusze w toczącej się wojnie wywołanej przez Rosję.
Narada Kierowników Placówek Zagranicznych
W Sali Kolumnowej odbyła się narada kierowników placówek zagranicznych. W tradycyjnym spotkaniu dyplomatycznym uczestniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu. Parlament reprezentowali również wicemarszałkowie obu Izb: Dorota Niedziela, Krzysztof Bosak, Magdalena Biejat oraz Maciej Żywno. Obecne było także kierownictwo Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
– Często powtarzam moim partnerom z zagranicy, z którymi mam okazję rozmawiać, że nie będzie efektywnych sojuszy obronnych i politycznych, jeżeli nie będą im towarzyszyły sojusze społeczeństw. Jeżeli to społeczeństwa nie będą tymi, które będą żyrowały, które będą dawały zgodę, które będą wspierały ten czy inny trend w polityce czy to obronnej, czy to zagranicznej, czy jakiejkolwiek innej – zauważył Szymon Hołownia.
Marszałek Sejmu podkreślił, że w obliczu wydarzeń, które można obserwować w Europie, to Polska staje się punktem odniesienia dla coraz większej liczby krajów. – Polska wraz z sąsiadami, z którymi będzie mądrze i partnersko współpracować, może stać się nową osią odpowiedzialności i przywództwa w Europie. Europie, której poglądu każdy będzie chciał słuchać, z którą każdy będzie się liczył, w której każdy będzie miał nadzieję na mądre regionalne przywództwo. To jest olbrzymia szansa i olbrzymia odpowiedzialność, która przed wszystkimi władzami Rzeczypospolitej i przed wami jako reprezentującymi Rzeczpospolitą dzisiaj stoi. Myślę, że to okno, które nam się geopolitycznie otworzyło, jest dla nas naprawdę potężną szansą – powiedział marszałek Hołownia.
– Żyjemy w czasach, w których dyplomacja i polityka zagraniczna są kluczową częścią aktywności naszego państwa. W Ukrainie toczy się krwawa, pełnoskalowa wojna. Wojna o charakterze hybrydowym dotyka nas bezpośrednio na granicy z Białorusią, w przestrzeni medialnej i informacyjnej w postaci aktów sabotażu – mówiła podczas narady marszałek Senatu Małgorzata Kidawa – Błońska.
Poniedziałkowe spotkanie w Sali Kolumnowej było okazją do podsumowania dotychczasowych działań z zakresu dyplomacji parlamentarnej i omówienia przyszłych kierunków aktywności parlamentu na polu międzynarodowym.