Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z szefem brytyjskiej dyplomacji Davidem Lammym.
Ministrowie omówili najważniejsze kwestie współpracy dwustronnej, takie jak dalsze wsparcie dla Ukrainy oraz kwestie związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie, współpracą transatlantycką i polityką wobec Chin.
Minister Sikorski podniósł również kwestię statusu języka polskiego w brytyjskim systemie edukacji. Zwrócił też uwagę na postulaty polskich eksporterów, podnoszące utrudnienia w dwustronnej wymianie handlowej po Brexicie.
Rozmawiając o rozwoju relacji dwustronnych, ministrowie zaplanowali kolejne spotkania i działania na wielu szczeblach. Rozmowa pokazała pełną zgodność ocen sytuacji międzynarodowej.
Minister Sikorski uczestniczył w tele-moście w formacie weimarskim w ramach tegorocznej Narady Kierowników Placówek Zagranicznych
Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski, Francji i Niemiec: Radosław Sikorski, Stéphane Séjourné i Annalena Baerbock poruszyli w dyskusji kwestie związane z planowaniem i koordynacją polityki europejskiej. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że współpraca naszych państw pozwala na realizację interesów całej Europy, a europejskie zdolności obronne powinny się rozwijać w strategicznej harmonii z Sojuszem Północnoatlantyckim. Jak dodał, wspólnie potrzebujemy stawić czoła zagrożeniom hybrydowym oraz akcjom sabotującym i dezinformacyjnym.
Ministrowie państw Trójkąta Weimarskiego podkreślili, że w obliczu stojących przed nią wyzwań Unia Europejska musi być zjednoczona. Za największe zagrożenia dla europejskiej jedności rozmówcy uznali imperialną politykę Federacji Rosyjskiej, toczącą się wojnę w Ukrainie oraz populizm. Zgodzili się również, że Trójkąt Weimarski powinien stanowić koło zamachowe integracji europejskiej.