ŚWIAT

Rzym. Andrzej Duda na World Food Forum. Spotkał się z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą

Włochy

– Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego jest kwestią fundamentalną.

Musimy się dzielić i powinniśmy się dzielić – podkreślał Andrzej Duda podczas otwarcia World Food Forum w Rzymie. Prezydent RP był gościem honorowym forum.

– Polska pozostaje zaangażowana w wypracowywanie rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego i zrównoważonego rozwoju na świecie – zaznaczył, akcentując, że Polska będzie zabiegać o wzrost presji na Rosję, by zakończyła agresję i wycofała się z terytoriów Ukrainy.

Prezydent wskazywał, że rosyjskie działania znacznie spotęgowały narastający na świecie, m.in. w efekcie negatywnego wpływu pandemii COVID–19, kryzys żywnościowy. Jak dodał, Rosja uniemożliwiła, a następnie poważnie ograniczyła eksport żywności i produktów rolnych z Ukrainy, która jest jednym z najważniejszych na świecie producentów żywności i płodów rolnych.

– Według Światowego Programu Żywnościowego napaść Rosji na Ukrainę, wspierana także przez reżim białoruski, prowadzi do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego nie tylko Ukraińców, ale aż 345 milionów ludzi w 82 krajach – podkreślał Andrzej Duda, dodając, że w efekcie tej wojny liczba osób cierpiących chroniczny głód może wzrosnąć nawet o 47 milionów.

Prezydent ocenił, że agresja Rosji na Ukrainę oddala nas także od realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, w tym tych dotyczących pokoju, sprawiedliwości i silnych instytucji, wzrostu gospodarczego i godnej pracy, a także zmniejszenia nierówności, eliminacji głodu i ubóstwa.

– Także dlatego trzeba pilnie zabiegać o to, by rosyjska agresja na Ukrainę jak najszybciej została odparta – akcentował.

Andrzej Duda zapewniał, że Polska wspiera Ukrainę nie tylko w obronie swego terytorium, ale też w eksporcie ukraińskiej produkcji rolnej za pośrednictwem naszych portów.

– Według wstępnych danych od początku wojny do Polski trafiło około 1 mln ton ukraińskiego zboża. Oznacza to co najmniej czterokrotny wzrost wolumenu eksportu ukraińskiego zboża przez cztery główne polskie porty – wskazywał.

Zapowiedział też, że Polska planuje inwestycje zwiększające możliwości w tym zakresie. – Dostarczamy także znaczne ilości żywności na Ukrainę. Wspomagamy ukraińskich uchodźców, których blisko 2 miliony wybrało mój kraj na miejsce swojego bezpiecznego schronienia – mówił.

Rzym. Andrzej Duda na World Food Forum (fot. KPRP)

– Kontekst forum jest oczywisty: plaga głodu, która grozi światu w związku z działaniami Rosji – tak zapowiadał forum w Rzymie szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. – Będzie to okazja do mówienia państwom pozaeuropejskim, na czym polega sprawa kryzysu żywnościowego.

Podczas wizyty we Włoszech Prezydent RP rozmawiał z Dyrektorem Generalnym ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa Qu Dongyu, a także m.in. z prezydentem Republiki Włoskiej Sergio Mattarellą.

– Prezydent Włoch odegrał olbrzymią rolę w promowaniu inicjatywy Andrzeja Dudy, by nadać Ukrainie status kandydata do Unii Europejskiej. Włochy okazały się znakomitym partnerem, to okazja, by podsumować dotychczasowe działania i rozmawiać o tym, co robić dalej, by powstrzymać rosyjską agresję – komentuje Jakub Kumoch.

Spotkanie z prezydentem Republiki Włoskiej Sergio Mattarellą

Rozmowa dotyczyła kwestii bezpieczeństwa w regionie, podobnego spojrzenia obu krajów na pomoc militarną i humanitarną dla Ukrainy, kwestii bezpieczeństwa energetycznego oraz solidarności międzynarodowej.

To ostatni dzień wizyty Pary Prezydenckiej na Półwyspie Apenińskim. W niedzielę, w 44. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, prezydent z Małżonką złożyli kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie.

W poniedziałek prezydent RP wystąpił – jako gość honorowy – podczas otwarcia Światowego Forum Żywności w Rzymie. Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda odwiedziła siedzibę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości.

Dzisiaj rano Andrzej Duda spotkał się z Dyrektorem Generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa Qu Dongyu, by porozmawiać o polityce żywnościowej, sytuacji geopolitycznej na świecie oraz międzynarodowej solidarności.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button