RÓŻNOŚCI

Rzecznik alarmuje: place zabaw zagrażają zdrowiu i życiu najmłodszych

Place zabaw są zaniedbane, parki linowe funkcjonują na dziko

Otwarte jak najdłużej, wyposażone w nowoczesne i bezpieczne urządzenia do ćwiczeń oraz w stały monitoring.

O takie place zabaw apeluje Rzecznik Praw Dziecka do prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.

Wnosi też do Ministra Sportu o stworzenie przepisów, które uregulują funkcjonowanie parków linowych. Do Rzecznika, szczególnie w okresie wakacji, wpływają skargi na zły stan miejsc rekreacji.

„Z napływających do mojego Biura zgłoszeń wynika, że miejsca te bywają zaniedbane i nieodpowiednio wyposażone oraz mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych. Niejednokrotnie urządzenia znajdujące się na placach zabaw czy boiskach szkolnych są zużyte, spróchniałe, zardzewiałe, połamane, wystają z nich niezabezpieczone elementy lub nie są odpowiednio umocowane w podłożu, a place po demontażu zużytych urządzeń nie są wyposażane w nowe” – napisał Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak do prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.

Rzecznik zaapelował o podjęcie pilnych działań, by dzieci odpoczywały i bawiły się na w pełni bezpiecznych obiektach – nie tylko w okresie wakacji, lecz przez cały rok.

Zwraca też uwagę samorządowców, że szczególnie istotne po długiej izolacji z powodu pandemii Covid-19 jest to, by stworzyć dzieciom i młodzieży jak najlepsze warunki do rekreacji na świeżym powietrzu. Dzięki aktywności fizycznej mają bowiem szansę pozbyć się wielu problemów, zarówno psychologicznych, jak i związanych ze słabą kondycją fizyczną.

„Chciałbym zwrócić uwagę na wyniki zleconych przeze mnie ogólnopolskich badań jakości życia dzieci i młodzieży w Polsce. 17% wszystkich uczniów w Polsce wymaga natychmiastowej pomocy związanej z fatalną kondycją fizyczną. Aż 19% najmłodszych uczniów szkół podstawowych czuje się chora, wyczerpana fizycznie i brakuje im energii życiowej. Z badań wynika także, że co dziesiąty uczeń 2. klas szkoły podstawowej praktycznie w ogóle nie jest aktywny fizycznie – a wśród uczniów 6. klas jest to 12%. Wśród młodzieży aktywności fizycznej nie wykazuje aż 27%” – podkreśla Rzecznik.

Mikołaj Pawlak zwraca się również do Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka, by doprowadził do uregulowania warunków technicznych realizacji i użytkowania parków linowych – w szczególności w zakresie zasad bezpieczeństwa dla dzieci.

Rzecznik Praw Dziecka przywołuje wyniki kontroli NIK, która wskazała, że w przepisach nie ma definicji parku linowego, brak też zapisów określających funkcjonowanie takich obiektów. Dotyczy to zarówno zasad konstruowania parków linowych, sprawowania codziennej kontroli nad ich stanem technicznym i bezpieczeństwem użytkowania, obowiązku stosowania sprzętu asekuracyjnego, jak i odpowiedniego przygotowania pracowników parku.

„Parki linowe atrakcyjne są zarówno dla małych dzieci, jak i młodzieży z uwagi na pokonywanie tras na różnej wysokości nad ziemią. Szczególnie ta ostatnia okoliczność sprawia, że z uwagi na możliwość potencjalnych groźnych w skutkach wypadków miejsca te powinny być szczególnie zabezpieczone i objęte nadzorem” – kwituje Rzecznik.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button