POLSKAŚWIAT

Nowy pas do odpraw autobusowych po ukraińskiej stronie przejścia granicznego otwarty

Polska i Ukraina

– Nie poprzestajemy w naszych działaniach na rzecz wsparcia Ukrainy.

Udało nam się zasadniczo zwiększyć przepustowość przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec – zwłaszcza możliwość przejazdu samochodów ciężarowych. Umożliwianie przekraczania granicy zachodniej dla Ukrainy jest niezwykle ważne. Ma to również istotny wymiar gospodarczy dla Polski – stwierdził minister Michał Dworczyk. Kolejne przejście graniczne – Malhowice–Niżankowice – zostanie otwarte już w 2023 roku.

Został już otwarty nowy pas do odpraw autobusowych po ukraińskiej stronie przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec.

Zwiększanie przepustowości przejść granicznych

W ciągu kilku tygodni udało się zwiększyć przepustowość przejścia granicznego Korczowa–Krakowiec. Działania te są przede wszystkim korzystne dla Ukrainy. Bez wątpienia usprawni to możliwości handlowe Polski. W obecnym stanie wojennym nasze wsparcie i współpraca są szczególnie istotne. Z tego względu Polska skupia się na umożliwianiu sprawniejszego przekraczania zachodniej granicy.

„Kiedy Ukraina jest w stanie wojny tego rodzaju współpraca – czyli umożliwianie przekraczania granicy zachodniej – dla Ukrainy jest niezwykle ważne. To ma również istotny wymiar gospodarczy dla nas, dla Polski – możliwość handlu, możliwości wymiany towarów jest szalenie istotna, a zwiększenie możliwości przepustowości przejść granicznych wspiera te procesy” – podkreślił minister Michał Dworczyk.

Usprawnienie ruchu między Polską a Ukrainą

„Nie poprzestajemy w naszych działaniach. Zadecydowaliśmy o wcześniejszym otwarciu kolejnego przejścia granicznego Malhowice–Niżankowice. Dzięki decyzjom m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i ministra infrastruktury nastąpi to już w 2023 r., a nie tak jak pierwotnie planowano w 2025 r. To zwiększy dalsze możliwości wymiany towarowej i osobowej między Polską a Ukrainą. Co więcej, szukamy kolejnych rozwiązań, aby usprawnić ruch między Polską a Ukrainą.

Mamy świadomość, że jest jeszcze sporo do zrobienia bo kolejki samochodów towarowych po stronie ukraińskiej są duże, ale dzisiaj będziemy mieli spotkanie pod przewodnictwem pana ministra Adamczyka, na którym będziemy dyskutować nad rozwiązaniami, które pomogą dalej usprawniać ruch między Polską a Ukrainą” – zaapelował minister.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button