ŚWIAT

Rwanda. Prezydent Andrzej Duda z małżonką z wizytą w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych w Kibeho

Rozmowy prezydentów Polski i Rwandy

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą przybyli do stolicy Republiki Rwandy, Kigali.

To drugi odwiedzany przez Parę Prezydencką kraj w Afryce Wschodniej.

Główną agendą rozmów było zacieśnianie stosunków gospodarczych pomiędzy krajami, globalne skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę, współpraca w dziedzinie obronności oraz w obszarze edukacji.

Andrzej Duda podkreślił, że dzisiejsza wizyta jest szczególna ze względu na to, że jest to pierwsza oficjalna wizyta polskiego prezydenta w Rwandzie od 62 lat, czyli od czasu nawiązania relacji dyplomatycznych z tym krajem.

Rwanda – Kigali. Andrzej Duda i Paul Kagame (fot. KPRP)

Polski przywódca podziękował prezydentowi Paulowi Kagame za intensyfikację relacji polsko–rwandyjskich na przestrzeni ostatnich lat. Jak dodał, „to otwarcie ambasady w Warszawie, przyjęcie pierwszych polskich przedsiębiorców, spotkania z Ministrem Spraw Zagranicznych Rwandy Panem Vincentem Birutem w Polsce”.

– Poszukujemy wiarygodnych partnerów w krajach Afryki. Przede wszystkich takich, którzy wyznają wspólne dla nas wartości – mówił.

Andrzej Duda podkreślał, że Polacy są narodem ciężko pracującym, który rozumie wartość swojej pracy i wie, że dzięki temu może dużo osiągnąć. Wskazał, że „niepodległość i suwerenność nie jest nam dana raz na zawsze, na przestrzeni 200 lat traciliśmy ją, i to nie raz”.

– Dzisiaj rozumiemy co to znaczy spokojny, systematyczny i pokojowy rozwój, tego właśnie chcemy. Chcemy budować naszą pomyślność, dobrobyt z daleka od wszelkich wojen, konfliktów – akcentował polski przywódca.

Jak dodał, w Rwandzie znajdujemy partnerów, którzy nas rozumieją i chcą tego samego dla siebie.

– Dzisiaj będę miał okazję odwiedzić wspólną inwestycję polsko–rwandyjską, jaką jest Huta Cyny, która została restrukturyzowana wspólnymi siłami, a dziś współprowadzi ją polska firma. Jest to modelowy przykład dobrej współpracy – mówił Andrzej Duda.

W czasie spotkania poruszono także kwestie bezpieczeństwa w kontekście globalnych skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę. Polski przywódca zwrócił uwagę, że Polska konsekwentnie wspiera Ukrainę przekazują pomoc i przyjmując uchodźców.

– Jeśli Rwanda będzie w niebezpieczeństwie, także będziemy jej nieść wsparcie. Dlatego tak dużo dziś też rozmawialiśmy o edukacji, również o tej wojskowej, aby Rwanda mogła poprzez młodzież gotową chronić swojego kraju w przypadku jakiejkolwiek napaści, być bezpieczniejsza. Mamy nadzieję także w przyszłości na rozwijanie współpracy naszych przemysłów obronnych – podsumował Prezydent.

Po zakończeniu rozmów prezydent Andrzej Duda z małżonką złożyli wizytę w Centrum Pamięci o Ludobójstwie w Kigali. Muzeum upamiętnia ludobójstwo osób pochodzenia Tutsi, którego dokonali członkowie Hutu w Rwandzie w 1994 roku. Centrum stanowi miejsce kultywowania pamięci o tej zbrodni i jej ofiarach. Jest to także platforma spotkań młodych ludzi z ocalałymi, wymiany doświadczeń i refleksji na temat fundamentalnych kwestii dotyczących przeszłości i przyszłości.

Duda złożył też wieniec w miejscu pamięci ludobójstwa na ludności Tutsi w Rwandzie.

Rwanda. Ośrodek dla Dzieci Niewidomych w Kibeho (fot. KPRP)

Rwanda. Wizyta w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych w Kibeho

Duda z małżonką podczas wizyty w Rwandzie odwiedzili Ośrodek Szkolno–Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Kibeho.

Jak przypomniał Andrzej Duda, kiedyś Nelson Mandela powiedział, że przeciwko niesprawiedliwości świata i nierównościom między ludźmi najsilniejszą bronią jest edukacja. – Z całego serca dziękuję siostrom, władzom Rwandy i władzom lokalnym za to, że ta szkoła tutaj jest i niesie edukację, bardzo szczególną edukację – podkreślił.

– Prowadzenie takiej szkoły wymaga wyjątkowych umiejętności ze strony kadry pedagogicznej, ale także zrozumienia problemu i niezwykle wizjonerskiego spojrzenia ze strony władz centralnych i lokalnych – ocenił.

– Cieszę się, że ta szkoła istnieje tutaj, w Rwandzie jako swoista córka, naszej polskiej szkoły, polskiego ośrodka dla dzieci niewidomych i niedowidzących w Laskach, który stanowi naszą wielką polską dumę i tradycję ośrodka prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża założone przez bł. siostrę Różę Czacką – powiedział Andrzej Duda.

Pomysłodawczynią założenia Ośrodka dla Niewidomych Dzieci w Kibeho była siostra Rafaela Nałęcz ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Plan utworzenia placówki został zatwierdzony przez rząd Rwandy, zaś środki finansowe na jej budowę przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ośrodek rozpoczął swoją działalność we wrześniu 2008 roku, kiedy przyjęto pierwszą grupę dzieci. W 2009 roku powstała szkoła podstawowa jako pierwsza szkoła dla osób niewidomych w Rwandzie.

– Z dumą i wzruszeniem przybyliśmy tutaj z żoną, bo wiemy, że kiedy siostra Rafaela zaczynała realizację swojej misji wspierała ją bardzo mocno Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska, Pierwsza Dama Polski, która była patronka tego przedsięwzięcia – podkreślił prezydent.

Zwrócił uwagę, że ten projekt był od samego początku wspierany przez polskie władze, także finansowo przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dodał, że Polska cały czas systematycznie wspiera Ośrodek.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button