RÓŻNOŚCI

Ruszyło głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2021. Lipa z Dulczy Wielkiej reprezentantem Polski

Europejskie Drzewo Roku 2021

Polskę reprezentuje Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej (pow. mielecki, woj. podkarpackie).

Lipa została najpierw laureatką jubileuszowego X konkursu na polskie Drzewo Roku, teraz nadszedł czas na etap kolejny, na poziomie europejskim.

Wiejska dobrodziejka

 
Dawnym polskim zwyczajem, gdy na świat przyszła córka, sadzono lipę. Tak 170 lat temu było z naszą lipą, a może to zasługa ptaków? Rośnie na skraju wsi, w sąsiedztwie pól. Nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary (25 m). Stała się dobrodziejką, dając pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii. Nietypowa dla lipy uroda zaskakuje, jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury. Nie ma takiej drugiej!
Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej (fot. org.)
 

Internetowe głosowanie na Europejskie Drzewo Roku co roku w lutym organizuje Environmental Partnership Association (EPA) – organizacja skupiająca sześć fundacji z Bułgarii, Czech, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji, które wspierają projekty mające na celu ochronę środowiska i mobilizację społeczności lokalnych. Pierwsze europejskie głosowanie odbyło się w 2011 r., od tego czasu liczba krajów biorących udział wzrosła z 5 do 16.

Łódź także docenia te długowieczne i pożyteczne drzewa – w corocznie organizowanej inicjatywie „Las młodej Łodzi” rodzice na pamiątkę urodzenia dziewczynki, sadzą właśnie lipy.

Zachęcamy do głosowania na oficjalnej stronie konkursu Tree of The Year: https://www.treeoftheyear.org/results

Głosowanie potrwa do 28 lutego br.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button