SKOKI NARCIARSKIE

Ruka. Piotr Żyła trzeci. Dawid Kubacki wciąż liderem

Skoki narciarskie

Austriak Stefan Kraft i Norweg Halvor Egner Granerud z identyczną liczbą punktów wygrali niedzielny konkurs skoków narciarskich w Ruce.

Polacy byli poza podium. Dawid Kubacki wciąż pozostaje liderem Pucharu Świata.

Po pierwszej serii porannego, niedzielnego konkursu na skoczni w Ruce liderem był Dawid Kubacki. Polak miał punkt przewagi nad Słoweńcem Anze Laniskiem – triumfatorem sobotniej rywalizacji. Niespełna siedem punktów do podium tracił najlepszy z Polaków w sobotnim konkursie, Piotr Żyła. Po skoku na odległość 129 metrów na 20. pozycji pierwszą serię zakończył Kamil Stoch. Ostatnim z Polaków, który zajął miejsce w top 30 dające awans do serii finałowej był Paweł Wąsek, sklasyfikowany na 27 miejscu.

W drugiej serii zdecydowanie poprawił się Kamil Stoch, który poleciał o 10 metrów dalej, niż w pierwszej próbie i awansował na 14. miejsce w końcowej klasyfikacji zawodów. Trzykrotny mistrz olimpijski nie krył zadowolenia ze swojej ostatniej próby.

Dwa równe soki (138 m, 139 m) oddał w niedzielnym konkursie Piotr Żyła, który ostatecznie został sklasyfikowany na 5. miejscu. Po sobotnim podium reprezentant Polski zaliczył kolejne miejsce w pierwszej piątce i start w Ruce może zaliczyć do udanych.

Prowadzący po pierwszej serii Dawid Kubacki miał ogromną szansę na kolejne, trzecie już w tym sezonie zwycięstwo. Polak po skoku na 145,5 metra prowadził po pierwszej serii konkursu w Ruce, ale w drugiej wylądował na 130 metrze, podczas gdy jego najgroźniejsi rywale uzyskiwali odległości o kilkanaście metrów dłuższe. Kubacki po konkursie nie krył, że wynik mógł być lepszy.

Dawid Kubacki pozostaje liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich, ale jego przewaga na Stefanem Kraftem stopniała do zaledwie 5 punktów.

KONKURS PŚ W SKOKACH NARCIARSKICH W RUCE:

1. Stefan Kraft AUT / Halvor Egner Granerud NOR

3. Naoki Nakamura JPN
…..
5. Piotr Żyła

6. Dawid Kubacki

14. Kamil Stoch

28. Paweł Wąsek

39. Jakub Wolny

40. Aleksander Zniszczoł

45. Tomasz Pilch

Piotr Żyła na podium

Piotr Żyła w sobotę zajął trzecie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Fińskiej Ruce. Reprezentant Polski zdobył ważne punkty do klasyfikacji generalnej, w której zajmuje czwartą pozycję.

Po pierwszej serii i skoku wylądowanym na 143 metrze Żyła był czwarty, tracąc do podium i Halvora Egnera Graneruda nieco ponad 2 punkty. W pierwszej dziesiątce zameldował się także Dawid Kubacki, który zajmował szóste miejsce. W drugiej serii Piotr Żyła oddał dobry skok na odległość 142 metrów i po dyskwalifikacji Halvora Egnera Graneruda było jasne, że Polak stanie na podium.

W drugiej serii przewagę nad Polakiem utrzymali zarówno drugi po pierwszym skoku Austriak Stefan Kraft jak i lider, Słoweniec Anze Lanisek. Dla Piotra Żyły trzecie miejsce w Ruce jest pierwszym podium w tym sezonie. Reprezentant Polski zajmuje też wysokie, czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Poza podium znalazł się tym razem Dawid Kubacki, który w kwalifikacjach pokazywał doskonałą dyspozycję. Polak zakończył zawody na czwartym miejscu i utrzymał prowadzenie w punktacji Pucharu Świata, w której o 64 punkty wyprzedza Anze Laniska. Punkt więcej traci do Kubackiego Stefan Kraft.

Pozostali Polacy, którzy zakwalifikowali się do finałowej serii zajmowali dalsze pozycje. Kamil Stoch był 17., a Paweł Wąsek 25. Do drugiej serii nie awansowali Aleksander Zniszczoł (36. miejsce), Tomasz Pilch (44. miejsce) i Jakub Wolny (46. miejsce)
(PZN)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button