POLSKA

Rekordową liczbę koralowców rafotwórczych wykryto na warszawskim Okęciu

Warszawskie, wrocławskie i płockie ZOO na ratunek koralowcom

Rekordową liczbę koralowców rafotwórczych ujawnili na warszawskim Okęciu mazowieccy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

  • 1,5 tony ważyła przesyłka, w której znajdowały się zwierzęta.
  • Koralowce zostały przywiezione z Indonezji.

Według zgłoszonych do odprawy dokumentów przesyłka miała zawierać m.in. różne zwierzęta morskie. Rewizja pierwszych kartonów wykazała jednak rozbieżności, które wskazywały na niezgodność z deklaracją importera i zezwoleniami konwencji waszyngtońskiej CITES. W tej sytuacji, funkcjonariusze z Oddziału Celnego Towarowego I w Warszawie Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) przeprowadzili pełną rewizję przesyłki. W 50 kartonach ujawnili 883 okazów koralowców rafotwórczych.

Prawie 900 koralowców zatrzymanych przez mazowiecką KAS (fot. KAS)

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie został poproszony o uczestniczenie w przeglądzie koralowców w celu weryfikacji gatunkowej przewożonych okazów. W sprawdzeniu przesyłki wziął udział Grzegorz Czarnecki, specjalista z Akwarium Warszawskiego ZOO.

Część z przewożonych zwierząt nie była zapakowana właściwie i niektóre z nich kaleczyły się nawzajem. Nie mogły długo czekać na dopełnienie spraw formalnych, dlatego podjęto decyzję o umieszczeniu okazów w bezpiecznych akwariach. Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie zwrócił się w tej sprawie do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, który przyjął łącznie 883 osobników różnych gatunków koralowców.

Prawie 900 koralowców zatrzymanych przez mazowiecką KAS (fot. KAS)

Koralowce trafiły do polskich ogrodów zoologicznych

O zawartości przesyłki poinformowano Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, którego eksperci dokonali przeglądu koralowców. W tym przypadku zadaniem KAS i ogrodów zoologicznych było uratowanie jak największej liczby koralowców i zapewnienie im fachowej opieki do zakończenia sprawy sądowej.

Stołeczny ogród przyjął łącznie 764 żywych osobników różnych gatunków koralowców. Spośród nich 259 osobników trafiło do akwariów ZOO w Warszawie, 326 koralowców pojechało do wrocławskiego ZOO, a 179 do płockiego. Niestety, 119 koralowców nie przeżyło długiego transportu z Indonezji.

Obecnie zwierzęta mają zapewnione warunki zgodne z wymaganiami danego gatunku i są bezpieczne.

Sprawę prowadzi Wydział Dochodzeniowo-Śledczy MUCS w Warszawie.

Prawie 900 koralowców zatrzymanych przez mazowiecką KAS (fot. KAS)

Czym są koralowce i jak je przewozić

Rząd koralowców rafotwórczych (Scleractinia) wyróżnia ponad 1300 gatunków zwierząt, do których należą kolonialne polipy, tworzące masę wapienną wysp koralowych, tzw. atoli. Wszystkie gatunki koralowców rafotwórczych (Scleractinia spp) są gatunkami chronionymi, wyszczególnionymi na liście Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Ich przewozowi przez granicę powinno towarzyszyć zgłoszenie celne i przedstawienie zezwoleń eksportowo-importowych wydanych przez odpowiednie organy administracyjne w kraju wywozu i kraju przywozu. W Polsce jest to Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Przewóz koralowców rafotwórczych bez spełnienia tych warunków jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Głównymi przyczynami ginięcia koralowców są m.in. ocieplenie klimatu oraz nielegalne pozyskiwanie przez człowieka żywych okazów, a nawet ich szkieletów, często przywożonych jako pamiątki turystyczne.

Dlatego Krajowa Administracja Skarbowa i ogrody zoologiczne apelują do urlopowiczów: nie przywoźcie z wakacji tego typu pamiątek!

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button