POLITYKA

Rekonstrukcja rządu. Tusk: „Śpieszmy się kochać ministrów, tak szybko odchodzą”. Oto nowe „twarze”

Zmiany w rządzie

10 maja po godzinie 9:00 premier Donald Tusk ogłosił zmiany w rządzie.

Czterech ministrów wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego i z tego powodu odeszli z rządu.

Ze swoich stanowisk rezygnują:

  • szef MSWiA Marcin Kierwiński,
  • minister aktywów państwowych Borys Budka,
  • szef resortu rozwoju i technologii Krzysztof Hetman,
  • minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.

Ich następcy to:

  • szef MSWiA i koordynator służb specjalnych – Tomasz Siemoniak,
  • minister aktywów państwowych – Jakub Jaworowski ,
  • szef resortu rozwoju i technologii – Krzysztof Paszyk,
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Hanna Wróblewska.

Donald Tusk powiedział: „Dochodzi do pierwszych zmian w rządzie odkąd zaczynaliśmy pracę jako przedstawiciele Koalicji 15 października. Śpieszmy się kochać ministrów, tak szybko odchodzą. Będziecie państwo oceniać nowych ministrów. Tych, którzy odchodzą, naocenialiście się już bardzo intensywnie przez te miesiące i ostatnie dni.”

Siemoniak, Jaworowski, Paszyk, Wróblewska i Tusk (fot. KPRM)

„Ministrowie, którzy dzisiaj żegnają się z Państwem w roli Ministrów wykonali swoje zadanie efektywnie i tak jak oczekiwałem. Dzisiaj nadchodzi czas porządkowania. To jest jeden z powodów, dla których zdecydowaliśmy się wspólnie na zmiany” – dodał szef rządu.

„Panie ministrze Sienkiewiczu, my umówiliśmy się na szczególnie trudne zadanie. Chciałem podziękować w imieniu swoim i całej opinii publicznej, dla której uzdrowienie w mediach publicznych, sytuacji zarówno pod względem politycznym, jak i organizacyjnym było jednym z zasadniczych zadań jakie nałożono na Koalicję 15 października. Jeszcze raz dziękuję za wykonanie zadania, będę o tym – nie tylko ja – bardzo długo pamiętał i życzę powodzenia w nowej roli.

Pan minister Kierwiński wykonał bardzo trudne zadania i przetrwał burze oraz ataki tych, którzy myśleli, że bezkarność będzie na stałe wpisana w rzeczywistość Rzeczypospolitej. Bardzo dziękuję przyjacielu za to, że Polacy dzięki Tobie odzyskali wiarę w to, że polityk nie będzie bezkarny tylko dlatego, że jest politykiem i będziemy kontynuować to co rozpocząłeś.

Pan minister Siemoniak do tej pory pełnił rolę w moim rządzie ministra konstytucyjnego, odpowiedzialnego za koordynację Służb Specjalnych. Zastąpi na stanowisku MSWiA Kierwińskiego. Mam bezgraniczne zaufanie do ministra Siemoniaka i będzie pełnił rolę ministra MSWiA i równocześnie Koordynatora ds. Służb Specjalnych.

Na ministra kultury będę proponował Panu Prezydentowi Hannę Wróblewską. Chociaż jest osobą znaną ze skromności, nie wahała się nawet sekundy i przyjęła na siebie tę odpowiedzialność w resorcie trudnym oraz wymagającym. Jestem przekonany, że będziemy świetnie współpracowali ze wszystkimi środowiskami, które tworzą polską kulturę i polską sztukę.

Siemoniak, Jaworowski, Paszyk, Wróblewska i Tusk (fot. KPRM)

Jakub Jaworowski – młody polityk, fachowiec oraz ekspert, będzie odpowiadał za MAP. Bardzo Nam zależy, aby Spółki Skarbu Państwa prowadziły wspólnie z rządem przemyślaną strategię na rzecz polskiej gospodarki, bezpieczeństwa energetycznego, etc. Musimy zbudować przemyślaną strategię. która będzie łączyła i budowała synergię pomiędzy poszczególnymi spółkami a rządem.

Krzysztof Paszyk – prawnik, samorządowiec, wzorcowy model politycznej drogi, będzie kontynuować pracę, jaką rozpoczął pan minister Krzysztof Hetman. Krzysztof Paszyk jest jedną z tych osób, która gwarantuje, że będziemy dalej pracowali w sposób jednolity i synergiczny. Dziękuję za wzięcie na siebie odpowiedzialności. To jest trudna misja, ale wiem, że będę mógł na Tobie polegać.

Zapraszam na poniedziałek, tj. 13 maja, na godzinę 10:30. Dostałem informację od pana Prezydenta, że jest gotowy dokonać formalnej nominacji” – zakończył  mówić Tusk.

Więcej. Rezygnacja ministrów startujących do PE

Premierowi zależało na tym, aby ministrowie, którzy rozpoczną kampanię do europarlamentu, nie łączyli tej aktywności z pracą w rządzie. Donald Tusk ocenił jednocześnie, że odchodzący ministrowie dobrze wykonali swoje zadania.

– Oczekiwałem od tych ministrów działania efektywnego, czasami twardego. Pierwsze miesiące, to były miesiące „rozbijania muru”. Dzisiaj nadchodzi czas porządkowania – tłumaczył Prezes Rady Ministrów, przedstawiając zmiany w rządzie. – Jesteśmy tutaj po to, żeby maksymalnie i optymalnie wykorzystywać możliwości i okoliczności. Liczy się wyłącznie interes państwowy – dodał.

Szef rządu podziękował odchodzącemu Ministrowi Rozwoju i Technologii Krzysztofowi Hetmanowi za „kawał dobrej roboty” oraz Ministrowi Aktywów Państwowych Borysowi Budce za „trudną i niewdzięczną misję w pierwszych miesiącach porządkowania i przebudowy spółek Skarbu Państwa”.

Szczególne słowa uznania Premier skierował do odchodzącego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.

– Chciałem bardzo podziękować w imieniu widzów i całej opinii publicznej, dla której uzdrowienie w mediach publicznych było jednym z zasadniczych zadań, jakie nałożono na Koalicję 15 października – mówił Donald Tusk.

Podczas uroczystości w KPRM, szef rządu pożegnał także dotychczasowego szefa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcina Kierwińskiego, który „przetrwał ataki tych, którzy myśleli, że bezkarność będzie na stałe wpisana w rzeczywistość Rzeczypospolitej”.

– Bardzo dziękuję za to, że Polacy odzyskali dzięki Tobie wiarę w to, że polityk nie będzie bezkarny tylko dlatego, że jest politykiem – powiedział szef rządu.

W Parlamencie Europejskim polskich przedstawicieli czeka ciężka praca, żeby wzmacniać jedność Unii Europejskiej i przekonywać partnerów do naszej wizji rozwoju i obrony kontynentu.

Nowi ministrowie w rządzie

Tomasz Siemoniak będzie w rządzie łączył dwie funkcje: Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Koordynatora ds. Służb Specjalnych.

– Sytuacja w Polsce, sytuacja na naszych granicach, ciągły stan zagrożenia, między innymi w relacjach z Białorusią – to wszystko każe nam wzmocnić rząd i służby. I jeszcze lepiej koordynować działania wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju. Tutaj doświadczenie, wyniesione z kierowaniem Ministerstwem Obrony Narodowej, także się przyda – tłumaczył Donald Tusk. Premier przyznał, że do Tomasza Siemoniaka ma „bezgraniczne zaufanie”.

Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego pokieruje Hanna Wróblewska.

– Ci wszyscy, którzy są zainteresowani polską kulturą, bardzo dobrze rozumieją moje motywacje – powiedział szef rządu. – Całe życie i dorobek Hanny Wróblewskiej, to najlepsze argumenty na rzecz jej nominacji. Jestem przekonany, że będziemy świetnie współpracowali ze wszystkimi środowiskami, które tworzą polską kulturę i sztukę – dodał.

Nowym Ministrem Aktywów Państwowych zostanie były minister w Kancelarii Premiera, Jakub Jaworowski. Do jego zadań należeć będzie nadzór nad spółkami Skarbu Państwa oraz budowanie między nimi synergii.

– Spółki Skarbu Państwa będziemy oczywiście dalej czyścić. Symbolem tego bałaganu stał się pan Daniel Obajtek i sytuacja w Orlenie. Tam już ten proces czyszczenia trwa, ale na nowego ministra czeka w tej przestrzeni jeszcze dużo zadań – przyznał Donald Tusk. – Zależy nam, żeby spółki Skarbu Państwa, szczególnie te o strategicznym znaczeniu, prowadziły wspólnie z rządem przemyślaną strategię na rzecz polskiej gospodarki – dodał.

Tekę Ministra Rozwoju i Technologii otrzyma Krzysztof Paszyk, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– Ci, którzy go znają wiedzą, że to jest człowiek „skała” i można na nim polegać. Krzysztof Paszyk jest jedną z tych osób, która gwarantuje, że będziemy dalej pracowali w koalicji w sposób jednolity i synergistyczny – ocenił szef rządu.

Uroczystość odwołania ministrów oraz wręczenia nominacji nowym ministrom odbędzie się w poniedziałek, o godz. 10.30, w Pałacu Prezydenckim.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button