POLSKA

Rajdowiec Leszek K. trafił do aresztu. Był członkiem grupy przestępczej

Prokuratura Okręgowa w Krakowie

Znany rajdowiec Leszek K. jest podejrzany o wyłudzenia podatków.

Chodzi o handel samochodami klasy premium.

Wielokrotny mistrz Polski w rajdach samochodowych wg prokuratury należał do grupy przestępczej.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie, Wydział 3 do Spraw Przestępczości Gospodarczej, prowadzi obszerne, wielowątkowe śledztwo, dotyczące oszustw podatkowych związanych z nabyciem, przy wykorzystaniu przepisów wewnątrzwspólnotowych, luksusowych samochodów klasy „premium” przez pozorujące działalność, fikcyjne podmioty gospodarcze.

Pojazdy nabywane za granicą, lub nabywane na terenie autoryzowanych salonów samochodowych w Polsce, trafiały na rynek w kraju, przy wykorzystaniu przepisów, pozwalających obniżyć ich faktyczną wartość o podatek VAT oraz o należności akcyzowe. Temu celowi służyły fikcyjne, nieprowadzące faktycznej działalności podmioty gospodarcze, zarejestrowane zarówno poza granicami Polski, jak też podmioty zarejestrowane w Polsce, które nie dokumentowały w sposób rzetelny prowadzonych transakcji zakupu i dalszej sprzedaży, będąc wystawcami „pustych” faktur VAT.

7 grudnia br., na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie, funkcjonariusze Wydziału PG KWP w Krakowie, dokonali zatrzymań na terenie Warszawy i Krakowa, sześciu osób, którym przedstawiono zarzuty udziału w grupie przestępczej, której przedmiotem działania były przestępstwa o charakterze karno-skarbowym, przeciwko dokumentom i pranie brudnych pieniędzy.

Wśród zatrzymanych był także kierujący grupą przestępczą.

Grupa działała w latach 2015-2016 w Krakowie, Warszawie oraz innych miejscowościach na terenie kraju.

Łączna kwota o którą uszczuplono należności finansowe wynosiła około 3 mln. złotych, a działania sprawców miały na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie ustalenia przestępczego pochodzenia środków pieniężnych w łącznej wysokości nie mniejszej niż 6 400 tys. zł.

Wykonano czynności z zatrzymanymi osobami, w postaci przedstawienia zarzutów oraz przesłuchań w charakterze podejrzanych, a następnie w dniu dzisiejszym podjęto decyzję w przedmiocie wystąpienia do Sądu o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania wobec wszystkich podejrzanych.

Za zarzucane czyny, grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

W tym śledztwie po wykonaniu czynności w postaci przedstawienia zarzutów i przesłuchania w charakterze podejrzanych wystąpiono do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec wszystkich 6 podejrzanych tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Sąd podzielając argumentację prokuratury, zastosował wobec wszystkich 6 podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button