MOTOSPORT

Rajd Rzeszowski 2023. Kto wystartuje? Nowości

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski

32. edycja Rajdu Rzeszowskiego już rusza 10-12 sierpnia.

Zawodników i kibiców czeka 11 wymagających, asfaltowych odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 150 km. Nowością w harmonogramie zawodów jest próba zlokalizowana na północ od Jasła, niewykorzystywana nigdy wcześniej w rajdach samochodowych.
 
W tym roku Rajd Rzeszowski będzie rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski już po raz 23. z rzędu. Zawody z bazą w stolicy Podkarpacia są częścią kalendarza RSMP nieprzerwanie od 2002 roku.

Ponad setka na Podkarpacie – kto wystartuje w 32. Rajdzie Rzeszowskim?

Aż 104 załogi stawią się w Rzeszowie, by rywalizować w 32. Rajdzie Rzeszowskim (10-12 sierpnia) i towarzyszącym mu 9. Rajdzie Rzeszowiak. W tym gronie jest 14 duetów dysponujących rajdówkami Rally2 – najszybszymi i najbardziej zaawansowanymi konstrukcjami dopuszczonymi do startów w Polsce. O piąte zwycięstwo i wyrównanie rekordu Bryana Bouffiera powalczy Grzegorz Grzyb – lider punktacji RSMP.
 
Łącznie aż 104 załogi zapowiedziały start w zawodach w stolicy Podkarpacia. 33 z nich będzie dysponować rajdówkami z napędem na cztery koła.14 duetów przywiezie do Rzeszowa samochody Rally2/R5, a więc najszybsze konstrukcje dopuszczone do startów w Polsce.
 
Do rywalizacji w ramach piątej rundy RSMP przystąpi 41 załóg, z czego 36 powalczy o punkty do klasyfikacji mistrzostw. 12 duetów to zawodnicy zgłoszeni do słowackiego czempionatu. Z kolei w FIA ERT i FIA CEZ organizatorzy otrzymali odpowiednio 37 i 51 zgłoszeń. Trzecia odsłona rywalizacji w Motul HRSMP przyciągnęła 21 załóg, a w Rajdzie Rzeszowiak zmierzy się 30 uczestników Rajdowych Mistrzostw Południa.

Grzyb z jedynką, powrót Wróblewskiego

Najwyższe miejsce na liście zgłoszeń do 32. Rajdu Rzeszowskiego przyznano załodze Grzegorz Grzyb/Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo). Grzyb – czterokrotny triumfator imprezy – powalczy o piątą wygraną w swojej domowej rundzie RSMP i wyrównanie rekordu Bryana Bouffiera, który pięć razy odbierał w Rzeszowie puchar za zwycięstwo. Drugi numer startowy otrzymał kolejny z triumfatorów Rzeszowskiego – czeski kierowca Erik Cais (Ford Fiesta Rally2), którego pilotować będzie Słowak Igor Bacigal. Trójkę na rajdówkę nakleją Łotysze – Martins Sesks i Renars Francis. Zwycięzcy ORLEN 79. Rajdu Polski pojadą jednak Skodą Fabią R4 – mniej zaawansowanym i szybkim samochodem niż topowe konstrukcje Rally2. W czołowej piątce listy uczestników są jeszcze wiceliderzy punktacji mistrzostw Polski, a więc Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 evo) oraz powracający do rywalizacji reprezentanci ORLEN Team – Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo).

Pierwszy meczbol Grzyba

W czterech pierwszych rundach Grzyb z Biniędą zdobyli łącznie 123 punkty. 37 „oczek” mniej mają Byśkiniewicz z Siatkowskim (86 pkt), a na trzecim miejscu w tabeli cyklu jest Sylwester Płachytka (77 pkt), który nie ukończył małopolskiej rundy RSMP.
 
W sezonie 2023 do końcowej klasyfikacji liczą się wyniki i punkty wywalczone we wszystkich rundach, więc jeśli po 32. Rajdzie Rzeszowskim Grzyb i Binięda będą mieli co najmniej 70 punktów przewagi nad rywalami, to będą mogli się cieszyć z tytułu mistrzów Polski. By tak się stało liderzy muszą w Rzeszowie zdobyć o 33 punkty więcej od Byśkiniewicza i Siatkowskiego, 24 więcej od Płachytki oraz 9 więcej niż załoga Kołtun/Pleskot. W każdej rundzie RSMP do zgarnięcia jest 35 „oczek” – 30 za zwycięstwo i 5 za najlepszy czas na Power Stage.

Pewne prowadzenie Predki

W gronie zawodników dysponujących rajdówkami z napędem na cztery koła jest też sześć załóg w Fordach Fiesta Rally3. Pięć z nich powalczy o punkty do klasyfikacji RSMP, a Słowacy – Marek Spavelko i Matus Lejko postarają się powiększyć swój dorobek w słowackim czempionacie.
 
Prowadzenia w tabeli klasy 3 RSMP bronić będą Jakub Matulka i Daniel Dymurski, którzy w czterech dotychczasowych rundach zgromadzili łącznie 116 punktów. Drugie miejsce przed starciem na Podkarpaciu zajmują Piotr Krotoszyński i Mateusz Martynek (94 pkt), a trzecia lokata należy do Piotra Parysa i Damiana Sytego (92 pkt).
 
28 z 53 załóg zgłoszonych do 32. Rajdu Rzeszowskiego to duety, które pojadą samochodami z napędem na jedną oś. W tej kategorii (2WD) dużą przewagę mają Gracjan Predko i Michał Jurgała (Peugeot 208 Rally4), którzy w 32. Rajdzie Rzeszowskim wystartują z 27. numerem startowym. Liderzy zdobyli już 120 punktów – o 26 więcej niż sklasyfikowani na drugim miejscu Hubert Kowalczyk i Jarosław Hryniuk (Peugeot 208 Rally4, nr 28) i 43 więcej od Marka Nowaka (Opel Corsa Rally4, nr 29), którego pilotować będzie Adam Grzelka. Jednymi z faworytów w walce o komplet punktów do klasyfikacji 2WD są Jacek Sobczak i Mateusz Pawłowski w Porsche 911 GT3 (nr 41).

Ponad dwudziestka historyków

Oprócz współczesnych, wartych ponad milion złotych rajdówek, kibice zobaczą na trasie 32. Rajdu Rzeszowskiego również legendarne samochody sprzed lat. W grupie 21 załóg zgłoszonych w ramach mistrzostw historycznych są załogi w takich rajdówkach, jak Ford Sierra RS Cosworth, Audi Quattro, Porsche 911, Łada 2103 czy Subaru Legacy.
 
Z kolei w Rajdzie Rzeszowiak do rywalizacji przystąpi 30 załóg, na czele z liderującym w klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Południa duetem Gluza/Sęk (Honda Civic).

Rajd Rzeszowski 2022. Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (fot. Maciej Niechwiadowicz)

Międzynarodowa ranga, zróżnicowana stawka

Podobnie jak w latach poprzednich kibice zobaczą bardzo urozmaiconą stawkę zawodników i rajdówek. 32. Rajd Rzeszowski będzie nie tylko piątą rundą krajowego czempionatu. W imprezie organizowanej przez Automobilklub Rzeszowski zmierzą się również uczestnicy międzynarodowych cykli FIA European Rally Trophy oraz Mistrzostw Strefy Europy Centralnej (FIA CEZ). Ponadto na podkarpackich oesach o punkty powalczą także zawodnicy ze Słowacji, dla których będzie to piąta runda międzynarodowych mistrzostw tego kraju.
 
Nie zabraknie też rajdówek sprzed lat. Rajd Rzeszowski jest bowiem częścią Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz Historycznych Mistrzostw Słowacji. To oznacza, że kibice będą mogli obejrzeć na oesach takie konstrukcje, jak Audi Quattro, Subaru Legacy, Porsche 911, Volvo Amazon czy też Forda Sierrę RS Cosworth wzorowaną na rajdówce Mariana Bublewicza – nieodżałowanego, wielokrotnego mistrza Polski.
 
Imprezą organizowaną wraz z 32. Rajdem Rzeszowskim jest Rajd Rzeszowiak – trzecia runda Rajdowych Mistrzostw Południa. To cykl rajdów okręgowych, czyli krótszych zawodów dla załóg, które rozpoczynają rajdową karierę czy też dysponują mniejszym budżetem.

Sprawdzona formuła

Pierwszą okazją do zobaczenia rajdowych załóg w akcji będzie odcinek testowy, zaplanowany na czwartek 10 sierpnia, między godz. 16 a 19 w miejscowości Niechobrz. Uroczyste rozpoczęcie rajdu zaplanowano na godzinę 20.
 
Rywalizacja rozpocznie się w piątkowe popołudnie. Pierwszy etap rajdu składa się z trzech odcinków specjalnych, w tym dwóch pokonywanych dwukrotnie. Najpierw zawodnicy zmierzą się na próbie Różanka (11,57 km), a następnie przejadą najbardziej znany oes Rajdu Rzeszowskiego, czyli Lubenię (20,45 km), który tym razem ma nieco zmienioną konfigurację, ale nadal jest zapętlony. To ważna informacja dla kibiców. Zapętlenie oznacza, że w jednym miejscu widzowie będą mogli zobaczyć zawodników nie raz, lecz dwa razy.
 
Po przerwie na serwis, zlokalizowany na terenie kampusu Politechniki Rzeszowskiej, zawodnicy ponownie pokonają oesy Różanka i Lubenia, a na zakończenie dnia będą rywalizować na ulicach Rzeszowa. Odcinek w stolicy Podkarpacia również będzie zapętlony i rozpocznie się o godz. 20. Potężne reflektory na maskach rajdówek, iskry sypiące się z hamulców i rozgrzane do czerwoności tarcze hamulcowe to tylko niektóre elementy emocjonującego, wieczornego spektaklu w Rzeszowie.

Nowości i powroty

Sobotni, dłuższy etap 32. Rajdu Rzeszowskiego składa się z trzech, dwukrotnie pokonywanych oesów. Pierwszym w pętli jest odcinek Kołaczyce (17,8 km). Zlokalizowana na północ od Jasła, niewykorzystywana nigdy wcześniej w Rajdzie Rzeszowskim próba charakterystyką przypomina pozostałe oesy podkarpackiej rundy RSMP – wiedzie wąskimi, krętymi drogami z wieloma niewidocznymi szczytami. Kolejną z zaplanowanych prób jest oes Grudna (14,65 km), wracający do harmonogramu zawodów po sześcioletniej przerwie. Pętle kończyć będzie rywalizacja na zapętlonym oesie Pstrągowa (10,85 km), którego drugi przejazd to Power Stage, a więc szansa na dodatkowe punkty dla pięciu najszybszych załóg.
 
Łączna długość trasy rajdu to 598 km, z czego blisko 153 km stanowią odcinki specjalne. 
 
Zakończenie rajdu i wręczenie pucharów – w sobotę, 12 sierpnia, od godz. 17 na rzeszowskim rynku.

32. Rajd Rzeszowski – co, gdzie i kiedy?

Czwartek, 10 sierpnia: 

  • 16:00-19:00 – odcinek testowy Niechobrz
  • 20:00 – uroczyste rozpoczęcie zawodów (Millenium Hall, Rzeszów)

Piątek, 11 sierpnia (5 odcinków specjalnych, łącznie 66,34 km): 

  • 13:15 – OS 1: Różanka (11,57 km)
  • 14:10 – OS 2: Lubenia (20,45 km)
  • 15:45 – serwis A: Kampus Politechniki, Rzeszów (30 min.)
  • 17:20 – OS 3: Różanka (11,57 km)
  • 18:15 – OS 4: Lubenia (20,45 km)
  • 20:00 – OS 5: Rzeszów (2,3 km)
  • 20:30 – serwis C: Kampus Politechniki, Rzeszów (45 min.)

Sobota, 12 sierpnia (6 odcinków specjalnych, łącznie 86,6 km):

  • 7:05 – serwis C: Kampus Politechniki, Rzeszów (15 min.)
  • 8:40 – OS 6: Kołaczyce (17,8 km)
  • 9:15 – OS 7: Grudna (14,65 km)
  • 10:15 – OS 8: Pstrągowa (10,85 km)
  • 11:55 – serwis D: Kampus Politechniki, Rzeszów (30 min.)
  • 13:45 – OS 9: Kołaczyce (17,8 km)
  • 14:20 – OS 10: Grudna (14,65 km)
  • 15:20 – OS 11: Pstrągowa (10,85 km)
  • 17:00 – zakończenie rajdu (Rynek, Rzeszów)
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button