POLSKAŚWIAT

Radosław Sikorski w Davos. Spotkał się m.in. z ukraińskimi bohaterami wojennymi

Sikorski gościł ministra ds. Europy i Zagranicznych Francji Stéphane’a Séjourné

Minister Radosław Sikorski uczestniczył na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

– Wspieranie Ukrainy jest dla Zachodu jedynym sposobem uniknięcia ryzyka szerszej eskalacji i większego zagrożenia ze strony Rosji – mówił podczas kończącego obrady forum panelu „Russia: What next?” szef polskiego MSZ. Wcześniej ostrzegał przed „kieszonkowymi Chamberlainami”, gotowymi poświęcić życie i ziemię innych dla świętego spokoju.

Tegoroczna, 54. edycja Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w szwajcarskim Davos odbyła się pod hasłem „Odbudowy zaufania” („Rebuilding Trust”). Dyskusje podczas Forum koncentrowały się wokół kwestii bezpieczeństwa i współpracy w podzielonym świecie, a także skutecznego przywództwa i efektywnego wdrażania nowoczesnych technologii.

Tematyka debat, w których uczestniczył minister Sikorski, w głównej mierze dotyczyła polityki bezpieczeństwa, trwających konfliktów (zbrojnej agresji Rosji na Ukrainie, wojny w Strefie Gazy) i innych wyzwań, takich jak zmiany klimatu, kryzys energetyczny czy migracyjny.

Podczas debat „Stand With Ukraine?” i „Russia: What next?” z udziałem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. gospodarki służącej ludziom Valdisa Dombrovskisa, Minister spraw zagranicznych Rumunii Luminițy-Teodory Odobescu i szefa dyplomacji Litwy Gabrieliusa Landsbergisa, minister Sikorski podkreślił, że klęska Ukrainy i zwycięstwo Rosji miałyby konsekwencje globalne. Jak dodał, oznaczałoby to całkowity upadek architektury bezpieczeństwa i perspektywę rozpoczęcia konfliktów zbrojnych na większą skalę na całym świecie, a koszty ich przezwyciężenia będą znacznie wyższe niż dzisiejsze wydatki na wsparcie Ukrainy. Szef polskiej dyplomacji ocenił również, że agresja Rosji stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy, w tym Polski. – Wynik tej wojny ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski, Unii Europejskiej i wszystkich krajów obszaru euroatlantyckiego. Powinniśmy być przygotowani na odpowiednią reakcję na te zagrożenia – powiedział minister Sikorski.

Szef polskiej dyplomacji wziął także udział w dyskusji nt. przyszłości Europy, z udziałem m.in. premiera Belgii Alexandra De Croo, premiera Chorwacji Andreja Plenkovicia, a także Dyrektor Zarządzającej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) Kristaliny Georgievej. Minister Sikorski zwrócił uwagę, że gdy myślimy o „budowaniu Europy jutra” to należy przede wszystkim nadal mocno wspierać Ukrainę na płaszczyźnie dwustronnej, a także w ramach NATO, UE i innych struktur.

– Jako Unia powinniśmy wykazać się większą skutecznością i determinacją w przeciwdziałaniu obchodzeniu przez Rosję sankcji gospodarczych i ściśle współpracować w tym zakresie z tradycyjnymi partnerami zewnętrznymi – Stanami Zjednoczonymi, Australią, Japonią i Republiką Korei – podkreślił szef polskiego MSZ.

W trakcie wizyty w Davos minister Sikorski odbył również szereg spotkań dwustronnych. W rozmowie z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem poruszył temat wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainie. Z kolei o wypracowywaniu wspólnego stanowiska ws. wielopłaszczyznowego wsparcia Ukrainy, działaniach sankcyjnych i innych wobec Rosji, minister Sikorski rozmawiał m.in. ze swoimi odpowiednikami z Czech, Janem Lipavským i Szwecji, Tobiasem Billströmem. Udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos był również okazją do rozmowy szefa polskiego MSZ z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Davidem Cameronem.

Podczas spotkania z Szefową Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Mirjaną Spoljaric-Egger, podtrzymał gotowość Polski do angażowania się w prace MKCK, zwłaszcza w zakresie ochrony ludności cywilnej, niesienia pomocy humanitarnej i promocji międzynarodowego prawa humanitarnego. Minister Sikorski zwrócił uwagę, że Polska pomoc finansowa dla organizacji międzynarodowych w 2023 r. – dla Palestyny i Strefy Gazy – nigdy nie była większa. Polska wysłała także ponad 6 ton pomocy humanitarnej do Egiptu na rzecz palestyńskich pacjentów przebywających w egipskich szpitalach. Zaplanowano dalsze niesienie pomocy humanitarnej Ukrainie.

Doceniając rolę, jaką od ponad pięćdziesięciu lat WEF wypełnia w kształtowaniu globalnego postrzegania rzeczywistości geopolitycznej, Minsiter Sikorski w rozmowie z Przewodniczącym Forum Børge Brende podziękował za dotychczasową współpracę WEF z Polską.

Na marginesie Forum minister Sikorski odwiedził również Dom Ukrainy, gdzie spotkał się z ukraińskimi bohaterami wojennymi oraz obejrzał wystawę „671 dni decydowania o twojej przyszłości”.

We wtorek, pierwszego dnia Forum, szef polskiej dyplomacji spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, z którym dyskutował nt. wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainie. Obaj omówili także kwestię skutecznego wdrażania postanowień szczytu NATO w Wilnie.

Spotkanie państw grupy G7+

15 stycznia br. w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych odbyło się spotkanie dyrektorów departamentów wschodnich oraz koordynatorów ds. sankcji grupy państw G7+.

Spotkanie z udziałem przedstawicieli Francji, Japonii, Kanady, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Unii Europejskiej otworzył min. Marek Prawda, podsekretarz stanu ds. polityki europejskiej i wschodniej. Najważniejszymi tematami rozmów były ocena dotychczasowych skutków środków ograniczających wobec Federacji Rosyjskiej oraz możliwości dalszego ich rozszerzania wobec reżimu. W trakcie dyskusji podjęto także szczegółowe kwestie dotyczące możliwości zacieśniania sankcji sektorowych (w tym w sektorach zbrojeniowym, energetycznym i finansowym) i indywidualnych oraz omówiono perspektywy ograniczania skutków obchodzenia sankcji przez Rosję.

16 stycznia przedstawiciele grupy państw G7+ kontynuowali rozmowy w Kolegium Europejskim w Natolinie w poszerzonym gronie z reprezentantami ośrodków badawczo-eksperckich i uniwersyteckich.

Stephane Sejourne i Radosław Sikorski (fot. Sebastian Indra/MSZ)

Minister Radosław Sikorski gościł ministra ds. Europy i Zagranicznych Francji Stéphane’a Séjourné

Warszawa była trzecią, po Kijowie i Berlinie, stolicą, którą odwiedził minister Séjourné od objęcia funkcji 12 stycznia br.

Ministrowie rozmawiali na temat bieżącej sytuacji geopolitycznej – trwającej rosyjskiej napaści na Ukrainę oraz wsparcia walczącej Ukrainy. Obie strony zgodziły się, że kluczowe w tym zakresie będzie posiedzenie Rady Europejskiej 1 lutego, poświęcone wypracowaniu porozumienia 27 państw członkowskich ws. rewizji Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) na lata 2021-2027, w tym instrumentu na rzecz Ukrainy.

Ministrowie omówili perspektywę współpracy dwustronnej i europejskiej na rzecz zacieśniania partnerstwa, szczególnie w obszarze militarnym. Podkreślili wagę współpracy Polski, Francji i Niemiec w formacie Trójkąta Weimarskiego i wyrazili chęć jego ożywienia na szczeblu ministrów spraw zagranicznych.

Ministrowie odnieśli się także do współpracy w ramach przygotowań do polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2025 r., która przypadnie w kontekście politycznym, wyznaczonym przez nowy kształt instytucjonalny Unii Europejskiej po wyborach do Parlamentu Europejskiego w czerwcu br.

Tematem rozmów była także przyszłość relacji transatlantyckich po wyborach w Stanach Zjednoczonych jesienią tego roku.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button