Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podczas wizyty w USA, spotkania z Sekretarzem Generalnym NATO w Brukseli oraz rozmów z sojusznikami zaproponuje, aby państwa Sojuszu zdecydowały o tym, że wymaganiem będzie wydawanie na obronność 3 proc. PKB, a nie 2 proc. jak dotychczas.
– Uważam, że powinniśmy postawić taki postulat i chcę to zaproponować w najbliższym czasie – teraz w czasie naszej wizyty w Białym Domu i będę o tym rozmawiał ze wszystkimi kolejnymi naszymi sojusznikami, także z Sekretarzem Generalnym NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu, by państwa NATO wspólnie jednak zdecydowały, że tym wymaganiem Sojuszu będzie wydatkowanie nie 2 proc., tylko 3 proc. PKB na obronność, że to będzie ta granica, poniżej której absolutnie nie będzie zalecane schodzić – powiedział Andrzej Duda, otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Prezydent podkreślał, że musi być jasna i odważna odpowiedź na rosyjską agresję. – Tą odpowiedzią będzie zwiększenie potencjału militarnego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ktoś powie: to jest reaktywność. Tak, bo Sojusz Północnoatlantycki jest Sojuszem obronnym, a obronność to znaczy, że jeżeli ktoś nam zagraża to my reagujemy, dlatego dzisiaj jest potrzeba zrealizowania tego umocnienia – wskazywał.
– Uważam, że poprzez zwiększenie wydatków na obronność we wszystkich krajach Sojuszu to umocnienie jest realnie możliwe – akcentował Andrzej Duda.
W Pałacu Prezydenckim na uroczystym posiedzeniu zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego.
– W 25. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego spotykamy się, by w symboliczny sposób porozmawiać o strategicznych wyzwaniach, jakie stoją dzisiaj przed bezpieczeństwem Polski w aspekcie naszej obecności w NATO, a więc w znaczeniu naszych więzi euroatlantyckich i sojuszniczych. Wobec sytuacji, która rozwija się przede wszystkim za naszą wschodnią granicą, wobec odrodzonego rosyjskiego imperializmu i wszystkich tych zagrożeń, z którymi mamy dzisiaj do czynienia – mówił prezydent. Zaznaczył, że to także ważny moment, żeby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że 25 lat temu Polska mogła stać się częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego.
– Cała polska scena polityczna spotyka się, by pokazać, że w sprawach bezpieczeństwa naszego kraju jesteśmy jednością – podkreślał Duda.
– Dziękuję za to ogromnie i mam nadzieję, że nasze przesłanie o wspólnym i jednolitym działaniu idzie w świat i pokazuje, w którym miejscu jest Polska i że Polska jest dzisiaj rządzona w sposób niezwykle odpowiedzialny – zaznaczył.
Prezydent ocenił także, że jest czas, aby przygotować dla Polski nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego.
Andrzej Duda podziękował wicepremierowi, szefowi MON Władysławowi Kosiniakowi–Kamyszowi za wyrażoną wolę, aby pracować nad nową Strategią Bezpieczeństwa Narodowego. – Cieszę się z tego ogromnie, to jest bardzo ważne. Rozpoczynamy pracę nad wytycznymi w tym zakresie – mówił, przypominając, że poprzednia Strategia pochodzi z 2020 roku.
– 2022 rok wprowadził tutaj ogromną zmianę. Zmianę, z której cały czas przez te dwa lata, od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę wyciągamy wnioski. Właśnie pod względem strategicznym – i obserwując, i analizując sytuację. Zgadzam się z Panem Premierem, że jest czas dzisiaj na to, aby na podstawie wszystkich tych doświadczeń, i naszej sytuacji przygotować dla Polski nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego – wskazał Andrzej Duda.
– Mam nadzieję, że wkrótce ten niezwykle ważny dokument dla naszego kraju powstanie. I mam nadzieję, że może przed trzecią rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę będziemy ten dokument mieli, jako gotowy, przyjęty i będzie mógł być w naszym kraju realizowany – zaznaczył prezydent.
W. Kolarski o wizycie prezydenta RP w USA
Minister Wojciech Kolarski wskazał trzy cele zaplanowanego na poniedziałek posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. To, jak mówił, wymiar historyczny – 25. rocznica wstąpienia Polski do NATO, omówienie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w Waszyngtonie oraz omówienie kwestii bezpieczeństwa w związku z wojną na Ukrainie.
Narada z udziałem prezydenta RP i przedstawicielami wszystkich sił parlamentarnych została zaplanowana w Pałacu Prezydenckim przed wylotem Andrzeja Dudy do Waszyngtonu.
Prezydent Andrzej Duda oraz premier Donald Tusk spotkają się we wtorek w Białym Domu z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Minister stwierdził, że jest to sytuacja bez precedensu. – To jest sytuacja wyjątkowa, precedens, o którym informowała nas strona amerykańska – podkreślił.
Wojciech Kolarski przypomniał, że prezydent wielokrotnie spotykał się z prezydentem Joe Bidenem, natomiast tym razem w Białym Domu z prezydentem USA odbędzie się rozmowa zarówno prezydenta RP jak i premiera RP.
– To jest również bardzo szczególna sytuacja z punktu widzenia polskiej dyplomacji, bo mamy nie jedną, ale de facto dwie równoległe wizyty: prezydenta i premiera. Kancelarie współpracowały ze sobą w tej sprawie, natomiast to są dwie osobne wizyty, których wspólnym punktem jest spotkanie w Białym Domu – mówił Wojciech Kolarski.
Jak poinformował Minister, oprócz spotkania z Joe Bidenem Andrzej Duda ma zaplanowane spotkanie na Kapitolu z przedstawicielami Demokratów i Republikanów, zarówno w Senacie jak i w Izbie Reprezentantów. Prezydent odwiedzi też siedzibę firmy Westinghouse, która wybuduje pierwszą w Polsce elektrownię jądrową oraz złoży wizytę w bazie czołgów Abrams w stanie Georgia.
– Ta wizyta, chociaż jej pretekst ma charakter historyczny, ma dotyczyć budowania przyszłych relacji z Ameryką (od kiedy USA to kontynent? – red.). Wizyta w siedzibie firmy Westinghouse, która ma budować elektrownię atomową w Polsce, to jest budowanie relacji na kolejny wiek ze Stanami Zjednoczonymi – zaznaczył.
Min. Mastalerek: Wieczorem prezydent wygłosi orędzie
Prezydent Andrzej Duda wygłosi wieczorem – o godz. 20 uroczyste orędzie z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO – zapowiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek. – Bezpieczeństwo powinno być wyłączone ze sporu politycznego. To przekaz prezydenta – zaznaczył.