ŚWIAT

Andrzej Duda: Wizyta w USA ściśle związana w bezpieczeństwem Polski

Prezydent RP i premier Donald Tusk w Białym Domu

 – Cała wizyta w USA jest bardzo ściśle związana z bezpieczeństwem oraz zacieśnianiem sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi.

Także budowaniem energetycznego i gospodarczego bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – mówił prezydent Andrzej Duda podczas briefingu przed wylotem do Stanów Zjednoczonych.

– Kulminacyjnym punktem wizyty w USA będzie uroczyste spotkanie prezydenta RP i premiera Donalda Tuska z prezydentem Joe Bidenem w związku z 25. rocznicą obecności Polski w NATO. Ale przede wszystkim odbędzie się rozmowa na temat bezpieczeństwa naszej części Europy, na temat rosyjskiej polityki imperialnej, która wróciła, a więc także przyszłości działań NATO, przyszłości, jeśli chodzi o pozycję Polski w relacji ze Stanami Zjednoczonymi – wskazywał Andrzej Duda.

– Stany Zjednoczone są naszym najpotężniejszym sojusznikiem, jest to więc dla nas relacja absolutnie strategiczna – powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, jest to bardzo ważne, że właśnie Polska została zaproszona, żeby razem z prezydentem USA świętować 25. rocznicę obecności w NATO państw naszej części Europy.

– 25 lat temu przyjęto do Sojuszu Północnoatlantyckiego Polskę, Węgry oraz Czechy i to 25–lecie będziemy świętować w Waszyngtonie, w Białym Domu z prezydentem Joe Bidenem – podkreślił Andrzej Duda.

Zapowiedział, że w Waszyngtonie będzie również przedstawiał propozycję, aby w ramach NATO podjąć decyzję wydatkowania na obronność 3 proc. PKB, a nie jak dotychczas 2 proc. Zaznaczył, że to temat na rozmowę zarówno z prezydentem Bidenem jak i w Kongresie, a także podczas późniejszego spotkania z Sekretarzem Generalnym NATO w Brukseli.

Podczas pobytu w Waszyngtonie oprócz rozmowy z prezydentem USA zaplanowane są również spotkania prezydenta RP z Liderem Większości w Senacie Charlesem Schumerem i Liderem Mniejszości Mitchem McConnellem oraz ze Spikerem Izby Reprezentantów Michaelem Johnsonem oraz Liderem Mniejszości Hakeemem Jeffriesem.

Andrzej Duda odwiedzi też Elektrownię Atomową im. Alvina W. Vogtle w stanie Georgia oraz złoży wizytę w 3. Dywizji Piechoty Armii Amerykańskiej w Fort Stewart.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button