POLSKA

Puszcza Białowieska. Wycinki ciąg dalszy. MŚ usunie 155 tys. m3 drzew

Puszcza Białowieska

Z Puszczy Białowieskiej do 2021 roku ma zostać usuniętych aż 155 tysięcy metrów sześciennych drzew.

Minister środowiska tłumaczy się bezpieczeństwem dla ludzi, w tym zagrożeniem pożarowym.

Ekolodzy nie zgadzają się z tymi planami ponownej wycinki ostatniego lasu pierwotnego nizin europejskich. Są one też niezgodne z rekomendacjami UNESCO.

Ministerstwo Środowiska: dobre propozycje dla Nadleśnictw z terenów Puszczy Białowieskiej

Wg MŚ wycinka powinna zostać podjęta, gdyż narasta zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców oraz turystów, jest wysoki poziom zagrożenia pożarowego oraz konieczna jest aktywna ochrona cennych siedlisk i gatunków zmuszają leśników z terenów nadleśnictw w Puszczy Białowieskiej. Dlatego minister środowiska Henryk Kowalczyk zaprezentował w trakcie konferencji pakiet kompleksowych propozycji rozwiązań prawnych dla trzech puszczańskich Nadleśnictw – Białowieża, Browsk i Hajnówka. W konferencji wzięła udział również wiceminister Małgorzata Golińska.

Na obszarze trzech puszczańskich nadleśnictw martwe drzewa stanowią już wg MŚ 1/4 ogółu drzewostanu. Są one poważnym problemem oraz zagrożeniem dla życia i zdrowia mieszkańców, a także turystów. Dodatkowo są one istotnym czynnikiem pożarotwórczym. Z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że od początku tego roku do 22 kwietna odnotowano ogółem 2 978 pożarów we wszystkich lasach. Jest to dwa razy więcej w porównaniu do tego samego okresu w roku 2018.

„Niedawno spotykałem się z mieszkańcami tamtych terenów, którzy wręcz apelowali o szybkie działanie, gdyż w Puszczy wzrasta niebezpieczeństwo pożarowe oraz zmniejsza się ruch turystyczny. Resort środowiska nie jest głuchy na te apele, stąd przygotowaliśmy szereg dokumentów będących niezbędnym środkiem do rozwiązania problemów w Puszczy Białowieskiej” – mówił minister Henryk Kowalczyk.

Planowane działania resortu i Lasów Państwowych są propozycją kompromisową, które zostaną przekazane do konsultacji naukowcom, przedstawicielom organizacji pozarządowych, samorządowcom oraz lokalnym mieszkańcom.

Wszystkie zaproponowane zmiany dotyczące lasów gospodarczych w Puszczy Białowieskiej będą realizowane w sposób w pełni zgodny z wyrokiem TSUE, wymogami związanymi z obszarem Natura 2000, wymogami związanymi z Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO, wreszcie obowiązującymi przepisami krajowych aktów prawnych.

„Dla resortu środowiska kluczowe znaczenie ma ograniczenie zagrożenia dla ludzi, lasu i przyrody na terenach tych trzech nadleśnictw, a szczególnie na terenie jednostki wojskowej ulokowanej w pobliżu Hajnówki, której znaczenie jest kluczowe ze względu na obronność wschodniej flanki kraju. Chcemy przywrócić możliwość działania leśnikom, którego wymaga od nich polskie prawo” – przypomniał minister Kowalczyk.

W ciągu trzech najbliższych lat w trzech puszczańskich nadleśnictwach proponuje się usunięcie łącznie maksymalnie do niecałych 155 tys. m3 drzew, co stanowi 0,6% całego drzewostanu jaki znajduje się na obszarze tych trzech nadleśnictw. Co więcej, aż 72% z nich (112 tys. m3) zostanie usunięte poza właściwym obszarem Puszczy Białowieskiej na porolnych lasach w Browsku oraz terenie jednostki wojskowej.
(własne,MŚ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button