SPORTY WALKI

Puchary Europy w judo. Polacy przywieźli worek medali

Polska judo stoi!

Seniorzy, Juniorzy i Kadeci startujący na Pucharach Europy w judo zdobyli łącznie 8 medali tylko z ostatniego weekendu.

Po trzech zwycięskich walkach Kinga Chmielewska zdobyła brązowy medal w kategorii -57kg w Pucharze Europy Juniorów w hiszpańskiej Maladze.

Trwa znakomita passa polskiej judoczki. W marcu zwyciężyła w juniorskim PE w Sarajewie, zaś w maju – przed tygodniem – sięgnęła po srebro w Kownie, a teraz skompletowała medale.
W Maladze pokonała Niemkę Nehle Wakup, w ćwierćfinale Francuzkę Emmę Melis i o brąz Hiszpankę Veronicę Perez Pacheco.

Kinga Chmielewska przegrała jedynie w półfinale ze Szwedką Tovą Granberg.

W tej samej wadze Julia Bulanda wygrała jedną walkę. Bilans 1-2 miała też Amelia Konfisz w -63kg. W Hiszpanii startował też Bruno Jesionek (-66kg) 0-1.

W pierwszy weekend przyszłego miesiąca (3-4.06) biało-czerwoni rywalizować będą w Pucharze Europy Juniorów w Pradze.

PE Kadetów w Bielsku-Białej: Bielawska, Glubiak, Waćko z brązowymi medalami

Emilia Bielawska w kategorii -57kg, Magda Glubiak -63kg i Mateusz Waćko -90kg wywalczyli brązowe medale w drugim dniu Pucharu Europy Kadetów w Bielsku-Białej. To były mocno obsadzone zawody, w których dominowali Francuzi.

Po złocie (drugim w tym roku) Szymona Szulika w wadze -66kg i brązowym krążku (pierwszym w dorobku) Sandry Walendzik w kat. -40kg, „Biało-Czerwoni” zapisali na koncie trzy medale.

Emilia Bielawska powtórzyła sukces z marca z Zagrzebia, a jesienią poprzedniego roku wygrała turniej w Rydze. Magda Glubiak również miała już jeden brąz w tym sezonie, zaledwie 2 tygodnie temu w azerskim Goygol. Natomiast Mateusz Waćko w Goygol był 5, a teraz sięgnął po pierwszy krążek.

Magda Glubiak i Mateusz Waćko wygrali w Bielsku-Białej po 5 walk, zaś Emilia Bielawska 4. W decydujących pojedynkach. m.in. Magda Glubiak pokonała Szwajcarkę Svenję Halbheer, a Emilia Bielawska triumfowała w rywalizacji z Izraelką Hili Zakroisky.

Na 7 miejscach zmagania zakończyli Oliwia Romanik +70kg i Franciszek Lewandowski -81kg.

W klasyfikacji drużynowej najlepsi Francuzi 15 medali (4-6-5) przed Ukrainą 3 (2-0-1) i Gruzją 7 (1-2-4). Polacy na 8 pozycji – 5 (1-0-4).

Zwycięzcy poszczególnych kategorii wagowych:

kadetki

-40kg Nina Auer (Austria) -44kg Sarah Mendes (Brazylia) -48kg Vusala Hajiyeva (Azerbejdżan) -52kg Alyssia Poulange (Francja) -57kg Odalis Santiago-Santana (Niemcy) -63kg Lihi Boaron (Izrael) -70kg Anna Olinyk-Korniko (Ukraina) +70kg Celia Cancan (Francja)

kadeci

-50kg Yerbolat Syzdyk (Kazachstan) -55kg Adrian Mivovan (Francja) -60kg Danylo Kravchenko (Ukraina) -66kg SZYMON SZULIK (POLSKA) -73kg Balazs Bertalan (Węgry) -81kg Boris Rutović (Serbia) -90kg Rayan Kais (Francja) +90kg Nikoloz Zaalishvili (Gruzja).

PE Kadetów w Bielsku-Białej: Szymon Szulik na “szóstkę”

Szymon Szulik (-66kg) w kapitalny sposób zwyciężył w Pucharze Europy Kadetów w Bielsku-Białej. To już jego drugie złoto w zawodach tej rangi w 2023 roku. Po brąz sięgnęła zaś Sandra Walendzik (-40kg).

Poprzednio zdobył złoty medal w Zagrzebiu, zaś brązowy w czeskich Teplicach.

Dzisiaj wygrał 6 walk, z których 3 w dogrywkach. Półfinał z Gruzinem Giorgim Givinishvilim trwał prawie 11 minut. W finale pokonał jego rodaka Mate Gvelesianiego.

Wcześniej Polak triumfował także w pojedynkach z Serbem Vukasinem Sokiciem, Szwedem Narekiem Vardanianem, Węgrem Szabolcsem Kissem, Azerem Jasurem Ibadlim.

W kategorii -40kg Sandra Walendzik wygrała z Serbką Milaną Vrcinac, potem w ćwierćfinale przegrała z Austriaczką Niną Auer, a w repesażu pokonała Włoszkę Rachele Ciavurro. Zaś o brąz triumfowała w rywalizacji z Azerką Nigar Mamishovą. 7 miejsce zajęła Nicola Skubel (bilans 2-2).

Na 5 pozycji uplasowała się Natasza Potok (-44kg) 3-2. Zwyciężyła w pojedynkach z Serbką Nataliją Prolić i Izraelką Yuval, następnie w ćwierćfinale wygrała z Chorwatką Martiną Tucaj. W półfinale przegrała z Brazylijką Sarah Mendes, a o brąz z Niemką Ronją Klein.

Katarzyna Sobierajska zwyciężyła w PE Seniorów

21-letnia Katarzyna Sobierajska zdobyła złoty medal w kategorii -70kg podczas Pucharu Europy w Sarajewie. Po brąz sięgnęła Anna Załęczna (+78kg). Czworo Polaków zajęło 5 miejsce.

Katarzyna Sobierajska uporała się z problemami zdrowotnymi i wróciła do międzynarodowej rywalizacji. Dzisiaj w stolicy Bośni i Hercegowiny odniosła 4 zwycięstwa, pokonując przed czasem Turczynkę Kubrę Konuk, Czarnogórkę Ivanę Sunjević, w półfinale Annę Dybę i w finale Chorwatkę Karlę Kulić.

Pochodząca z Przemętu Katarzyna Sobierajska w przeszłości zdobywała medale m.in. Mistrzostw Europy Juniorów (złoty), Mistrzostw Świata Juniorów (brązowy), Mistrzostw Europy Kadetów (brązowy).

Anna Dyba została sklasyfikowana na 5 lokacie z bilansem walk 2-2, podobnie jak: -66kg Piotr Zender (2-2), -48kg Natalia Stokłosa (1-2), -52kg Marta Kuraś (1-2).

Najbliżej wygranej w pojedynku o brąz była Natalia Stokłosa. Z Niemką Heleną Grau rywalizowała prawie pięć i pół minuty; przegrała w dogrywce.

Na 3 stopniu podium stanęła natomiast Anna Załęczna, która triumfowała w 4 z 5 walk. Przez ippon zwyciężała z Czeszką Marketą Paulusovą, Chorwatką Tiną Radić, Izraelką Shoshaną Kahlon, Turczynkę Mine Kalender, a porażkę poniosła tylko w ćwierćfinale z inną judoczką z Turcji Kubranur Esir.

PE Juniorów w Kownie: Polacy zdecydowanie najlepsi, zdobyli 18 medali

Biało-Czerwoni zdominowali Puchar Europy Juniorów w Kownie. Łącznie wywalczyli 18 medali – po 9 w sobotę i niedzielę. Dorobek Polaków to 5 złotych krążków, 5 srebrnych i 8 brązowych. Ponadto sześcioro naszych judoków zajęło 5 miejsce.

Drugiego dnia litewskich zawodów Polacy obsadzili niemal całe podium w kategoriach -100kg i -52kg.

Złoto wywalczył Jakub Bogdaniuk (bilans walk) 4-0, srebro Michał Walenciak, brąz Jakub Mrozek, a 5 pozycję zajął Damian Kubiak.

Natomiast Oliwia Kutyła (3-0) w finale wygrała z Brytyjką Charlotte Jenman. Po brąz sięgnęły Kinga Klimczak i Aleksandra Szulc.

Na najwyższym stopniu podium stanął też Michał Wąsikowski (4-0) w wadze -90kg. O złoto pokonał Słowaka Alexa Maruskę.

W -57kg srebro wywalczyła Kinga Chmielewska (2-1) – w finale przegrała z Czeszką Marie Polnicką. Brąz zdobyła Zuzanna Kołakowska. Siódma była Aleksandra Wenzel.

Na 5 lokatach, poza Damianem Kubiakiem, sklasyfikowani zostali dzisiaj także Fabrycjusz Tarkowski i Oskar Rogalski (obaj -81kg) oraz Oliwia Onysk (-48kg), Wiktoria Dziob (-57kg).

W sobotę w Kownie triumfowali Kamil Kustrzycki -66kg i Paulina Muszyńska -78kg, srebro wywalczyli: Adam Kazimierczak -73kg, Amelia Konfisz -63kg, Aleksandra Turek -78kg, a brąz: Stanisław Piechota -60kg, Martyna Glubiak -63kg, Emilia Wołkowicz -63kg, Dominika Kuźma-Ebel -78kg.