KATOWICEŁÓDŹPOZNAŃ

Ptasia grypa wróciła do Polski

Ptasia grypa w Polsce

Ptasia grypa powróciła do Polski.

Na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wyznaczono 28 w 2020 r. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu.

Od początku roku ptasią grypę służby potwierdziły w ośmiu województwach, tj. łódzkim, śląskim, wielkopolskim, lubelskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim oraz opolskiego.

Obecnie stwierdzono ją także w Niemczech, Czechach, Rumunii, Bułgarii, na Słowacji i Węgrzech.

Przedstawiamy ostatnie przypadki ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu:

Ognisko nr 2020/28 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 275 gęsi, 67 kaczek, ok. 650 brojlerów kurzych oraz 3380 kur niosek oraz piskląt kurzych. Gospodarstwo położone jest w miejscowości Radonia, w gminie Wielowieś, w powiecie gliwickim, w województwie śląskim. Jest to gospodarstwo położone na obszarze zapowietrzonym, ustanowionym wokół ogniska nr 2020/21.

Ognisko nr 2020/27 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 30 183 kaczek rzeźnych. Gospodarstwo położone jest w miejscowości Stara Ciświca, w gminie Grodziec, w powiecie konińskim, w województwie wielkopolskim.

Ognisko nr 2020/26 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 15 220 kaczek rzeźnych w wieku od kilku dni do 4 tygodni. Gospodarstwo położone jest w miejscowości Kolonia Brużyca, w gminie Aleksandrów Łódzki, w powiecie zgierskim, w województwie łódzkim.

Ognisko nr 2020/25 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 4 895 kaczek rzeźnych w wieku 8 dni. Gospodarstwo położone jest w miejscowości Konopnica, w gminie Wartkowice, w powiecie poddębickim, w województwie łódzkim. Ptaki z tego gospodarstwa nie zostały przemieszczone do rzeźni.

Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina wszystkim hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji przy obsłudze drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Główny Lekarz Weterynarii zapewnia, iż nie istnieje żadne zagrożenie zakażenia się konsumentów grypą ptaków, poprzez spożywanie mięsa drobiowego i jego przetworów.

Wojewoda łódzki wydał rozporządzenie dot. możliwości wystąpienia „ptasiej grypy” w regionie

Wojewoda łódzki wydał rozporządzenie dotyczące określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem choroby zakaźnej wysoce zjadliwej grypy ptaków w regionie łódzkim i Łodzi. Nakazuje w nim m.in. postawienie w Łodzi oznaczeń ostrzegawczych.

Wojewoda łódzki wydał rozporządzenie dotyczące określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem choroby zakaźnej wysoce zjadliwej grypy ptaków w regionie łódzkim i Łodzi.

Link do rozporządzenia: dziennik.lodzkie.eu/WDU_E/2020/1484/akt.pdf

Wojewoda nakazuje w rozporządzeniu między innymi postawienie w Łodzi i kilku miejscowościach ościennych oznaczeń ostrzegawczych (czarne litery na żółtym tle) – o treści:

„UWAGA! WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW – TEREN ZAPOWIETRZONY”

lub

„UWAGA! WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW – TEREN ZAGROŻONY”

Pełen wykaz miejsc/ulic gdzie pojawią się oznaczenia o takiej treści znajduje się w ww. rozporządzeniu.

UWAGA: Wszelkich informacji nt. możliwości występowania w Łodzi i regionie łódzkim wśród zwierząt „ptasiej grypy”, jej ewentualnych konsekwencji dla mieszkańców i zasad postępowania udzielają:

POWIATOWY INSPEKTORAT WETERYNARII W ŁODZI

www.lodz-piw.pl

91-087 Łódź, ul. Wapienna 15

tel. (+48) 42 616 15 70

e-mail: lodz.piw@wetgiw.gov.pl

ŁÓDZKI URZĄD WOJEWÓDZKI

www.lodzkie.eu

ul. Piotrkowska 104, 90-926 Łódź, tel.: (+48) 42 664-10-00, (+48) 42 664-10-01

e-mail: kancelaria@lodz.uw.gov.pl

POWIATOWA STACJA SANITARNO – EPIDEMIOLOGICZNA W ŁODZI

psselodz.pl

ul. Przybyszewskiego 10, 93-189 Łódź, tel. 42 253 99 00

ul. Pomorska 96, 91-402 Łódź, tel. 42 253 90 00

mail: psse@psselodz.pl

Telefon dyżurny dostępny po godz. 15:00 oraz w dni wolne od pracy i święta – 600 241 646

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button