INNE

Przygotowania do III Igrzysk Europejskich 2023. Podpisano list intencyjny

III Igrzyska Europejskie

W 2023 roku Małopolska i Kraków będą gospodarzami prestiżowego wydarzenia sportowego – III Igrzysk Europejskich.

Najbliższe lata upłyną na intensywnych przygotowaniach, a ich efekt bez wątpienia przełoży się na rozwój i promocję regionu. W Krakowie został podpisany list intencyjny dotyczący podjęcia działań związanych z organizacją tego przedsięwzięcia. Swoje podpisy na liście złożyli: marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Tomasz Urynowicz, wicepremier Jarosław Gowin, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz rektorzy krakowskich uczelni wyższych: AGH, AWF i UJ.

– Dla Małopolski Igrzyska Europejskie są niesamowitą szansą na rozwój i promocję naszego regionu, z której będziemy się starali w jak największym stopniu skorzystać. Zostaliśmy wybrani na gospodarza igrzysk – to z pewnością powód do dumy, ale także zobowiązanie do ciężkiej pracy. Przekonanie, że mamy poparcie polskiego rządu, a także nawiązana współpraca z rektorami uczelni sprawia, że jesteśmy w stanie zorganizować wydarzenie na najwyższym, europejskim poziomie – mówił podczas konferencji marszałek Witold Kozłowski.

Jak dodał marszałek podpisany dokument przybliża nas do tego ważnego wydarzenia. W najbliższym czasie poznamy także dyscypliny sportowe, które będą rozgrywane w Krakowie i na terenie całego województwa. To pozwoli podjąć decyzję o niezbędnych inwestycjach i zakresie planowanych prac w obrębie przysposobienia istniejących obiektów do potrzeb wioski, a także zdecydować o koniecznych remontach. Marszałek dodał również, że gdy poznamy pełny zestaw dyscyplin, będziemy mogli bliżej doprecyzować koszty przedsięwzięcia.

– Deklarujemy pełne wsparcie w organizacji Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce. Jest to niezwykle ważne wydarzenie, nie tylko w kontekście regionu, ale także całej Polski – mówił wicepremier Jarosław Gowin.

Wicepremier dodał, że jeśli będzie konieczność zostaną udostępnione i przysposobione obiekty w Nowym Sączu, Nowym Targu, Tarnowie czy Oświęcimiu.

Podpisany przez wyżej wymienionych przedstawicieli rządu, samorządu i uczelni list intencyjny to zobowiązanie dotyczące m.in. podjęcia wspólnych działań umożliwiających przygotowanie i organizację wioski igrzysk, a także wioski medialnej. Dzięki temu powstaną miejsca zakwaterowania dla sportowców, działaczy, całego personelu, a także dla wolontariuszy i dziennikarzy zgodnie z wymogami Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC).

– Jako Kraków jesteśmy przygotowani zarówno organizacyjnie, jak i merytorycznie do organizacji dużych wydarzeń, co udowodniliśmy w ostatnich latach, np. przy okazji Światowych Dni Młodzieży – powiedział prezydent Jacek Majchrowski. Następnie dodał: – Organizacja takiej imprezy to szansa nie tylko na promocję regionu, ale przede wszystkim na rozwój infrastruktury sportowej i nie tylko. Liczę, że dzięki temu wydarzeniu planowane inwestycje komunikacyjne: drogowe czy tramwajowe zostaną sfinansowane przy wsparciu środków zewnętrznych.

Przypomnijmy, rolę gospodarza Igrzysk Europejskich Krakowowi i Małopolsce przyznano 22 czerwca br. w Mińsku. Za kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w Baku w 2015 r., a druga w tym roku w Mińsku.

W czerwcowych Igrzyskach Europejskich odbywających się na terenie Białorusi wzięło udział 3660 sportowców z 50 krajów. Podczas wydarzenia walczyli oni o medale w 23 dyscyplinach. Polskę w Baku reprezentowało 151 sportowców. Finalnie zdobyli 14 medali: trzy złote, jeden srebrny i dziesięć brązowych.
(UMWM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button