POLSKA

Przygoński i Kajetanowicz na PGE Narodowym. Morawiecki: Pierwszeństwo dla pieszych [ZDJĘCIA]

#DobryKierowca na PGE Narodowym

Mateusz Morawiecki wziął udział w akcji edukacyjnej #DobryKierowca na Stadionie PGE Narodowy.

Kierowcy rajdowi, policjanci i strażacy, a także ratownicy medyczni przypominali uczestnikom wydarzenia o zasadach bezpieczeństwa drogowego oraz pomocy poszkodowanym.

W roli ekspertów wystąpili zawodnicy – Kuba Przygoński, Kajetan Kajetanowicz, Maciej Giemza, Adam Tomiczek, Kacper Wróblewski i Kamil Wiśniewski. Sportowcy zaprezentowali swoje umiejętności na specjalnie przygotowanym torze do jazdy pokazowej, była też możliwość wygrania przejazdu z jednym z kierowców.

Premier przypomniał o wprowadzonym już obowiązku jazdy „na suwak” i „korytarzu życia”.

Proponowane zmiany w przepisach ruchu drogowego:

– Rozszerzenie możliwości utraty prawa jazdy przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o 50 km/h na wszystkie kategorie dróg,

– Jednolite ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h. Obecnie w godz. 23:00-5:00 można jechać 60 km/h,

– Pierwszeństwo dla pieszych przed wejściem na pasy. Kierowca ma ustąpić pierwszeństwa (zatrzymać się), jeśli widzi pieszego nie tylko na przejściu, ale również wchodzącego na przejście na pieszych.

Zapowiedział również powołanie funduszu, który będzie pozwalał dodatkowo zainwestować w infrastrukturę bezpieczeństwa drogowego, taką jak przejścia dla pieszych, ronda i spowalniacze ruchu.

Premier Mateusz Morawiecki:

„Są tutaj ze mną znakomici kierowcy – panowie Jakub Przygoński i Kajetan Kajetanowicz, którzy są przykładem kierowców dbających o bezpieczną jazdę. Życzę bezpieczeństwa kierowcom i pieszym, bo to jest w interesie nas wszystkich.

Musimy doprowadzić do zmian przepisów ruchu drogowego, by zmniejszyć liczbę wypadków na drodze. Będziemy to robić także poprzez infrastrukturę i branie przykładu z państw, które takie dobre rozwiązania proponują.

Czasami widzimy w telewizji straszne wypadki i wszyscy nad tym bolejemy. Za tymi wypadkami idą tragedie wielu osób. Piratów na drogach trzeba wyeliminować. Niekiedy w jeden weekend ginie na drogach kilkadziesiąt osób.

Będą dodatkowe przepisy ruchu drogowego:

Pierwszeństwo dla pieszych przed wejściem na pasy,
Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę,
Możliwość utraty prawa jazdy przy przekroczeniu 50 km/h.

Przygotujemy fundusz, który będzie pozwalał inwestować w infrastrukturę, taką jak przejścia dla pieszych, ronda, spowalniacze. Wprowadziliśmy nowe przepisy ruchu drogowego – obowiązek jazdy na suwak i korytarz życia. Oprócz nich będą trzy dodatkowe.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na polskich drogach to można powiedzieć, że jesteśmy na ostrym zakręcie. Pozostawia ono wiele do życzenia, dlatego musimy wprowadzić zasady zwiększające bezpieczeństwo.”

Do tej pory dzięki działaniom rządu wybudowano wiele kilometrów dróg ekspresowych i autostrad, a kolejne są w trakcie budowy. W 2019 r. do użytkowania zostało oddanych ponad 300 km dróg krajowych.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button