ŚWIAT

Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Michał Szczerba w Izraelu

Izrael vs Hamas

W dniach 5-6 listopada na zaproszenie przewodniczącego Knessetu Amira Ohana w Izraelu przebywał poseł Michał Szczerba, szef Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Omawiano sytuację w związku z terrorystycznym atakiem Hamasu na terytorium Izraela 7 października oraz przebieg konfliktu, w szczególności w aspekcie kryzysu humanitarnego. Wizyta była okazją do zamanifestowania solidarności ZP NATO, któremu Michał Szczerba przewodniczy od 9 października.

Michał Szczerba w Izraelu (fot. Noam Moskowitz/Knesset)

Szef Zgromadzenia przekazał przewodniczącemu Knessetu Amirowi Ohanowi, kierującemu delegacją Izraela do ZP NATO Boazowi Bismuthowi oraz szefowi Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony w Knessecie Yuli Edelsteinowi informację, że Prezydium ZP NATO już 7 października przyjęło oświadczenie potępiające terrorystyczny atak, wyrażając solidarność z Izraelem i podkreślając jego prawo do samoobrony. Jednocześnie troską przedstawicieli ZP NATO jest sytuacja ludności cywilnej i niedopuszczenie do eskalacji kryzysu humanitarnego.

W czasie wizytacji Michał Szczerba odwiedził kibuc Kfar Aza, znajdujący się 3 km od granicy ze Strefą Gazy, który był jednym z miejsc barbarzyńskiego ataku bojowników Hamasu, jak również Centrum Logistyczne Sił Obrony Izraela w Tzirifin. Podczas spotkań parlamentarzysta podkreślał, że ludność cywilna musi być bezwzględnie chroniona, a międzynarodowe prawo humanitarne przestrzegane.

Michał Szczerba w Izraelu (fot. Noam Moskowitz/Knesset)

W trakcie pobytu w Izraelu pos. Szczerba odbył także spotkanie z charge d’affaires Ambasady RP w Tel Avivie Agatą Czaplińską, z którą poruszył m.in. sytuację obywateli polskich, znajdujących się na terytorium Strefy Gazy i działań podejmowanych przez Ambasadę Polski w związku z ich ewakuacją. Ponadto, poseł Szczerba, który jest przewodniczącym Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, spotkał się ze swoim odpowiednikiem z Knessetu Amitem Halevim. Przewodniczący Szczerba odbył też rozmowę z ambasadorem Słowacji Igorem Mauksem, pełniącym funkcję punktu kontaktowego NATO.

Podczas wizyty pos. Szczerba rozmawiał również z Yuvalem Danzigiem, synem urodzonego w Polsce historyka Alexa Danziga, porwanego w trakcie ataków Hamasu 7 października. Parlamentarzysta podkreślił, że priorytetem społeczności międzynarodowej jest doprowadzenie do bezwarunkowego uwolnienia wszystkich osób uwięzionych przez Hamas i ich bezpieczny powrót do domów.

Michał Szczerba w Izraelu (fot. Noam Moskowitz/Knesset)

Michał Szczerba został wybrany przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego NATO 9 października podczas sesji rocznej w Kopenhadze, w której uczestniczyło 250 delegatów z 31 parlamentów krajów członkowskich NATO. To najwyższa funkcja, jaką dotychczas sprawował polski parlamentarzysta w zgromadzeniach parlamentarnych. ZP NATO jest organem doradczym współpracującym z Sojuszem Północnoatlantyckim. Poseł Szczerba stoi też na czele Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button