OLSZTYN

Przejście graniczne w Grzechotkach. 7,5 kg bursztynu ukryto w… akumulatorach

Warmińsko-mazurskie

Warmińsko-mazurska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ujawniła unikatową kolekcję bursztynu na przejściu granicznym w Grzechotkach.

  • Funkcjonariusze zabezpieczyli 7,5 kg kruszcu.
  • Na poczet grożącej grzywny zabezpieczono 20 tys. zł.

W nocy z 25 na 26 lipca br. do odprawy na przejściu granicznym w Grzechotkach zgłosił się kierowca Forda Transita. W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ujawnili w pojeździe 7,5 kg bursztynu. Był to surowiec zarówno w postaci nieobrobionej, jak i wstępnie przetworzony do użycia w wyrobach biżuteryjnych. Niezgłoszony towar ukryty był w dodatkowych akumulatorach, znajdujących się w przestrzeni pasażerskiej.

Największa z nieobrobionych brył bursztynu ważyła prawie 0,5 kg. To niebywały, bardzo ceniony okaz bursztynu mlecznego. Pozostałe kamienie o gładkiej, wypolerowanej powierzchni stanowiły kolekcję o różnorodnych kształtach, wykorzystywanych jako półfabrykaty kamieni jubilerskich.

Kierowca Transita usłyszał zarzut, a na poczet grożącej grzywny zabezpieczono 20 tys. zł.

Bursztyn został zdeponowany w magazynie Oddziału Celnego w Grzechotkach. Dalsze postępowanie przygotowawcze będzie prowadzić Referat Dochodzeniowo-Śledczy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie. Z uwagi na dokładne oszacowanie wartości kruszcu, w sprawie zostanie powołany biegły rzeczoznawca.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button