PIŁKA NOŻNAREPREZENTACJA

Przed EURO 2024. Reprezentacja Polski pokonała Ukrainę

Stadion Narodowy

W pierwszym meczu towarzyskim przed mistrzostwami Europy reprezentacja Polski wygrała 3:1 z Ukrainą.

Premierowe trafienia w drużynie narodowej mają już na swoim koncie Sebastian Walukiewicz i Taras Romanczuk. Oprócz nich bramkę zdobył Piotr Zieliński. Debiuty w seniorskiej kadrze zaliczyli Jakub Kałuziński oraz Kacper Urbański, który na samym początku spotkania zmienił kontuzjowanego Arkadiusza Milika.

Szanse na to, że reprezentacja Polski zagra jeszcze kiedyś w identycznym składzie, w jakim rozpoczęła towarzyskie starcie z Ukrainą, są nikłe. Pierwszy z dwóch sparingów przed wylotem na mistrzostwa Europy do Niemiec był jednocześnie jedynym, w którym selekcjoner Michał Probierz miał do dyspozycji szeroką kadrę zaproszoną na zgrupowanie w Warszawie. Z tej kadry do północy, czyli zaledwie kilkadziesiąt minut po zakończeniu spotkania, konieczne będzie wykreślenie nazwisk trzech piłkarzy, więc ci, co do których trener miał jakiekolwiek wątpliwości, otrzymali ostatnią szansę na ich rozwianie.

W podstawowej jedenastce biało-czerwonych znalazło się kilku zawodników, których trzeba uznać za pewniaków: Łukasz Skorupski między słupkami, Jakub Kiwior w obronie, Piotr Zieliński w środku pola czy Nicola Zalewski na lewym wahadle. Oprócz nich od pierwszej minuty mecz z Ukraińcami rozpoczęli ci, którzy wystąpili w finale baraży w Cardiff: Bartosz Salamon, Taras Romanczuk, Sebastian Szymański oraz ówcześni rezerwowi: Sebastian Walukiewicz i Adam Buksa. Dla obrońcy Empoli oznaczało to pierwszy od 11 listopada 2020 roku mecz z orzełkiem na piersi, bo mimo że Michał Probierz powołał go już po raz trzeci, to jednak do tej pory nie dał mu zagrać ani minuty. Nieco krócej na swoje kolejne mecze w reprezentacji czekali Michał Skóraś i Arkadiusz Milik (kolejno od września i października ubiegłego roku), którzy w piątkowy wieczór uzupełnili wyjściowy skład Polaków.

Mecz Polska – Ukraina (fot. Jacek Szydłowski/PGE Narodowy)

W najbliższy poniedziałek (10 czerwca) biało-czerwoni zmierzą się jeszcze z reprezentacją Turcji. Początek starcia o godzinie 20:45.

7 czerwca 2024, Warszawa

Polska – Ukraina 3:1 (3:1)

Bramki: Sebastian Walukiewicz 10, Piotr Zieliński 16, Taras Romanczuk 30 – Artem Dovbyk 41.

Polska: 1. Łukasz Skorupski – 4. Sebastian Walukiewicz (60, 18. Bartosz Bereszyński), 2. Bartosz Salamon, 14. Jakub Kiwior – 17. Michał Skóraś, 20. Sebastian Szymański, 13. Taras Romanczuk (60, 8. Jakub Moder), 10. Piotr Zieliński (60, 9. Robert Lewandowski), 21. Nicola Zalewski (72, 15. Tymoteusz Puchacz) – 16. Adam Buksa, 7. Arkadiusz Milik (5, 19. Kacper Urbański, 60, 6. Jakub Kałuziński).
Ukraina: 1. Georgiy Bushchan – 24. Oleksandr Tymchyk, 4. Maksym Talovierov, 21. Valeriy Bondar, 16. Vitaliy Mykolenko (46, 17. Oleksandr Zinchenko) – 7. Andriy Yarmolenko (69, 15. Viktor Tsygankov), 8. Ruslan Malinovskyi (69, 26. Bogdan Mykhaylichenko), 5. Serhiy Sydorchuk, 20. Oleksandr Zubkov (69, 10. Mykhailo Mudryk) – 14. Georgiy Sudakov (81, 19. Mykola Shaparenko), 11. Artem Dovbyk (76, 25. Vladyslav Vanat).

Żółte kartki: Tymchyk, Malinovskyi, Talovierov.

Sędziował: Andrew Madley (Anglia).

Raport medyczny po meczu Polska – Ukraina

Podczas towarzyskiego meczu z Ukrainą w polskiej reprezentacji doszło do wielu urazów, z których jeden – Arkadiusza Milika – niestety okazał się na tyle poważny, że wyklucza piłkarza z udziału w turnieju finałowym mistrzostw Europy. Zawodnik powróci do klubu i będzie zmuszony poddać się artroskopii stawu kolanowego.

W trakcie meczu i bezpośrednio po jego zakończeniu kolejni zawodnicy przechodzili specjalistyczne badania w klinice w Warszawie, które dały odpowiedź na pytanie, czy pozostałe urazy nie wykluczają zawodników z udziału w mistrzostwach Europy. Dotyczy to Sebastiana Walukiewicza (uraz mięśniowy) oraz Tarasa Romanczuka (uraz stawu skokowego). Po podsumowaniu badań lekarz reprezentacji Polski Jacek Jaroszewski potwierdził, że w ciągu kilku dni uda się doprowadzić zawodników do pełnej dyspozycji i ich udział w EURO 2024 nie jest zagrożony.

W wyniku zdarzeń boiskowych w czasie meczu z Ukrainą niestety ucierpiało jeszcze kilku zawodników. Doszło między innymi do urazów mięśniowych (Nicola Zalewski, Michał Skóraś, Bartosz Salamon, Jakub Kiwior) oraz silnego stłuczenia stawu skokowego (Kacper Urbański).
(PZPN)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button