POLSKA

Protesty. Żandarmeria wojskowa na ulicach. Po co im uprawnienia Policji?

Żandarmeria wojskowa i Wojsko Polskie

Żandarmeria Wojskowa będzie wspierać Policję.

Formacja ta otrzymała uprawnienia policjantów. Dzięki temu będzie mogła m.in. sprawdzać przestrzeganie obowiązku kwarantanny.

Od ponad tygodnia podczas strajku kobiet widzimy przemoc policjantów wobec Polakom.


Niestety, żandarmeria wojskowa może wyjść na ulice i „pomagać” Policji przy demonstracjach.

Żołnierze w czerwonych beretach przed Sejmem – 30.10, godz. 13:00 (fot. Borys Budka/Twitter)

Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiada

Odpowiadając na komentarze ws. wsparcia Policji przez Żandarmerię informujemy, że taka pomoc była udzielana również podczas 1 fali epidemii. To standardowe działania, które nie mają związku z manifestacjami. Żandarmeria pomaga m.in. w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny.

Żandarmeria od momentu sformowania wspiera Policję w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego w czasie świąt państwowych, patriotycznych i religijnych oraz podczas ważnych wydarzeń takich jak EURO 2012, Światowych Dni Młodzieży, Szczytu NATO.

Żołnierze ci od marca 2020 roku pomagają funkcjonariuszom w działaniach na rzecz zminimalizowania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Żandarmeria ponownie wesprze Policję w walce z epidemią

„Podczas pierwszej fali epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 Żandarmeria Wojskowa udzielała wsparcia Policji zgodnie z Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 marca 2020 roku o zatwierdzeniu decyzji w sprawie użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do pomocy Policji.

W związku z dalszym rozprzestrzenianiem się epidemii i wzrostem zachorowań na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej od 28 października 2020 roku do dnia odwołania stanu epidemii ponownie udzielą pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Podstawą Zarządzenia nr 180 Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 roku w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy Policji jest art. 18a ust. 1 ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 roku.
Żołnierzom Żandarmerii Wojskowej od 28 października br. będą przysługiwać, w zakresie niezbędnym do wykonania zadań, wobec wszystkich osób czyli także cywilów, uprawnienia policjantów.

To już 23 raz jak Żandarmeria Wojskowa wspiera działania Policji w tym trybie.

Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego wchodziło w życie rokrocznie w czasie świąt państwowych, patriotycznych i religijnych oraz podczas ważnych wydarzeń takich jak EURO 2012, Światowych Dni Młodzieży, Szczytu NATO w Warszawie czy konferencji COP24 a także cyklicznych akcji takich jak: Znicz, Bezpieczne Wakacje, Bezpieczna Droga Do Szkoły, Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego i innych.

Pamiętajmy, że żołnierze Żandarmerii Wojskowej będą mogli podejmować interwencję wobec wszystkich osób w związku z nieprzestrzeganiem zasad postępowania w czasie epidemii SARS-CoV-2 oraz sprawdzać przestrzeganie obowiązku kwarantanny.

Rzecznik Prasowy
Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej
ppłk Artur Karpienko”

Blisko 20 tys. żołnierzy zaangażowanych w walkę z koronawirusem

– Obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. Więcej wojska zaangażuje się w walkę z koronawirusem. W związku z rosnącą liczbą zakażeń poleciłem, aby nie mniej niż 20 tys. żołnierzy pomagało w przeciwdziałaniu pandemii. Rozszerzamy także skalę zadań, które będą realizowali żołnierze – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po odprawie z dowódcami Wojska Polskiego.

Zgodnie z decyzją szefa MON docelowo, w walkę z koronawirusem będzie zaangażowanych nie mniej niż 20 tys. żołnierzy zarówno Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i wojsk operacyjnych. Głównym zadaniem wojskowych będzie odciążenie cywilnego systemu ochrony zdrowia. Żołnierze rozszerzą zakres realizowanych zadań, angażując się m.in. w budowę tymczasowych szpitali czy w jeszcze większej niż dotychczas skali pomagając w cywilnych szpitalach.

Żołnierze będą organizować kolejne punkty drive thru, w których pobierane są wymazy. Wojsko zaangażowane jest już w 225 punktach, a docelowo ma przejąć wszystkie takie punkty w całym kraju. Utrzymywane są także mobilne zespoły wyjazdowe do pobierania wymazów, które działają m. in. w domach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczych. Cały czas żołnierze – ratownicy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy są kierowani na specjalistyczne szkolenia, po ukończeniu których będą mogli pobierać wymazy i tym samym wzmacniać już działające zespoły wymazowe oraz pomagać w opiece nad pacjentami.

Od początku pandemii wojsko wspólnie z policją monitoruje przestrzeganie kwarantanny. Szef MON polecił zwiększenie liczby patroli z udziałem żołnierzy monitorujących przestrzeganie kwarantanny.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zwiększają zaangażowanie w prace służb sanitarnych na terenie całego kraju. Obecnie wojsko wspiera prawie 70 placówek sanepidu.

Każdego dnia żołnierze docierają z pomocą do kombatantów, osób starszych, jak również przebywających na kwarantannie. Wojsko dostarcza m. in. ciepłe posiłki kombatantom oraz niezbędne leki. Dodatkowo Terytorialsi uruchomili platformę, dzięki której zbierane są wnioski o wsparcie działań przeciwkryzysowych samorządów, systemu ochrony zdrowia, służb sanitarnych, ośrodków pomocy społecznej i innych instytucji. Do tej pory na platformie zarejestrowało się 2385 podmiotów, które złożyły 11,5 tys. wniosków o pomoc wojska.

W związku z szerzącą się epidemią zwiększone zostanie zaangażowanie wojsk chemicznych oraz zespołów dezynfekcyjnych, które odpowiadają m. in. za dezynfekcję karetek, sprzętu wojskowego, budynków użyteczności publicznej, szpitali oraz domów pomocy społecznej.

W system opieki zdrowotnej cały czas włączonych jest 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Minister Mariusz Błaszczak polecił, aby co najmniej 25% wszystkich łóżek w wojskowych szpitalach, było przeznaczonych na pacjentów z koronawirusem. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii każdego dnia wykonuje testy umożliwiające wykrywanie koronawirusa. W całym kraju działa 7 wojskowych laboratoriów do wykonywania testów na koronawirusa.

24 października br. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podjął decyzję o tym, że Wojsko Polskie zorganizuje tymczasowy szpital wojskowy do walki z epidemią COVID-19 w Warszawskim Centrum EXPO XXI. W tej chwili trwają prace związane z przygotowaniem szpitala do działania. Szpital zacznie funkcjonować 16 listopada br.

Brygady logistyczne transportują materiały do dezynfekcji, środki ochrony osobistej, respiratory z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych do szpitali i placówek medycznych.

W czasie epidemii Wojsko Polskie utrzymuje 6 Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych w stałej gotowości do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ewentualnym transporcie chorych na COVID-19.

Wojsko Polskie od początku pandemii prowadzi ogólnopolską akcję krwiodawstwa. Dzięki zaangażowaniu żołnierzy i pracowników wojska udało zebrać się już ponad 9300 litrów krwi.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button