POLSKAŚWIAT

Prezydent USA Joe Biden przyleci do Rzeszowa i Warszawy. Podziękuje Polakom

Wojna na Ukrainie

Prezydent przyjął dzisiaj Swiatłanę Cichanouską

– Przed spotkaniem z Joe Bidenem prezydent Duda przyjmie w Pałacu Prezydenckim liderkę demokratycznej Białorusi Swiatłaną Cichanouską. Cichanouska jasno wypowiada się przeciwko wasalizacji Białorusi przez reżim Łukaszenki i przeciwko jej udziałowi w agresji na Ukrainę – zaznacza Szef BPM Jakub Kumoch.

Prezydent Duda i Swiatłana Cichanouska (fot. KPRP)

Ministrowie o wizycie Prezydenta USA

Zdaniem Szefa BBN Pawła Solocha, wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce jest dopełnieniem tych ostatnich wizyt, kontaktów Polski i Stanów Zjednoczonych, w kontekście wojny na Ukrainie.

– Obecnie tysiące żołnierzy amerykańskich i żołnierzy z innych krajów stacjonuje w Polsce. Polskiego nieba bronią urządzenia obronne USA i nie tylko. Polskie niebo jest bezpieczne. To wszystko musi być bardzo mocno kontynuowane – powiedział Paweł Szrot, Szef Gabinetu Prezydenta RP.

Prezydent Biden rozpocznie wizytę w Polsce od Rzeszowa, gdzie weźmie udział w spotkaniu nt. sytuacji uchodźców oraz spotka się z żołnierzami 82. dywizji powietrznodesantowej – podał Biały Dom.

Minister Soloch mówił, że obyczajem amerykańskich prezydentów jest to, że jeżeli są w kraju, w którym stacjonują ich wojska, to je odwiedzają. Szef BBN dodał, że prezydent Duda, po powitaniu prezydenta Bidena, odwiedzi też polskich żołnierzy.

Minister Soloch potwierdził, że odbędzie się też spotkanie z organizacjami pozarządowymi i uchodźcami. – Rzeszów jest nie tylko bazą wojskową, ale także miejscem przez które idzie pomoc humanitarna dla Ukrainy – podkreślił.

Dopytywany o plan wizyty prezydenta Bidena, Soloch powiedział, że w sobotę obaj prezydenci spotkają się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. – Później będzie wizyta też w tym gigantycznym punkcie recepcyjnym, jakim jest Stadion Narodowy – zaznaczył Szef BBN.

Na pytanie, czy Joe Biden spotka się też z przedstawicielami polskiej opozycji, Paweł Soloch powiedział, że na Stadionie Narodowym będzie spotkanie z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

Szef BBN, pytany, kto zainicjował wizytę prezydenta USA w Polsce, odparł, że prezydent Duda w czasie ostatniej rozmowy telefonicznej z Joe Bidenem ponowił zaproszenie, a prezydent Biden odparł wówczas, że myśli o wizycie w Polsce i da odpowiedź. – Data terminu tej wizyty została zaproponowana przez stronę amerykańską – dodał Paweł Soloch.

Poprzednia strona 1 2 3Następna strona
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button