Komisja Nadzwyczajna w Senacie do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych wysłuchała 6 marca 2023 r. prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego.
To w związku z doniesieniami, jakoby był on inwigilowany przy użyciu programu Pegasus przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi.
Jacek Karnowski był inwigilowany Pegasusem w latach 2018-19, gdy przygotowywał kampanię opozycji do Senatu.
Prezydent Sopotu wyjaśnił, że o tym, iż atakowano Pegasusem jego telefon, dowiedział się niedawno.
Jacek Karnowski i Ryszard Brejza. Obydwaj robieni przez SB w l. 80-tych.
Obydwaj robieni przez „SB-PiS” bronią Pegasus w 2019 pic.twitter.com/D2br6PJRWS— Krzysztof Brejza (@KrzysztofBrejza) March 5, 2023
„Tego telefonu już nie ma, więc dokładne sprawdzenie nie jest możliwe” – powiedział. Przypomniał, że w owym czasie zajmował się przygotowaniem paktu senackiego na wybory parlamentarne, w związku z tym współpracował i spotykał się z politykami opozycji, m.in. Wadimem Tyszkiewiczem, Zygmuntem Frankiewiczem i Krzysztofem Brejzą. Wysłał też maila do ówczesnego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, o którym jak mówił bardzo szybko dowiedziały się media (pseudo – red.) bliskie obozowi rządzącemu.
Jacek Karnowski wyraził oburzenie jego nielegalną inwigilacją i żal, że Sejm nie powołał komisji śledczej w sprawie używania Pegasusa przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Dodał, że wtedy i do tej pory nie postawiono mu żadnych zarzutów, nie był też przedmiotem żadnego śledztwa.
Powiedział, iż „tak naprawdę nie przetrawił jeszcze tej sprawy i musi sobie wszystko przemyśleć”. Wtórował mu senator Sławomir Rybicki, który ubolewał, że we współczesnej Polsce używa się przeciwko opozycji metod podobnych do tych, które stosowała Służba Bezpieczeństwa w PRL.
Przewodniczący komisji senator Marcin Bosacki podkreślił, że Jacek Karnowski jako prezydent Sopotu brał udział w przygotowaniach do wyborów parlamentarnych i kontaktował się z liderami opozycji. Poinformował, że z prac komisji wynika, iż jesienią 2017 r. pozyskany został Pegasus, użyto go po raz pierwszy pod koniec tego roku, natomiast intensyfikacja ataków miała miejsce na przełomie 2018 i 19 r.
W czasie, kiedy atakowano Jacka Karnowskiego, atakowano również Romana Giertycha, w owym czasie adwokata rodziny Tusków. Senator Marcin Bosacki zapowiedział, że na podstawie dotychczas zebranych informacji komisja ma zamiar ustalić związki czasowe i przyczynowo-skutkowe powiązane z operacjami z wykorzystaniem Pegasusa.
Oświadczenie Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu, prezesa Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski w sprawie inwigilowania systemem Pegasus
„To nie pierwszy raz, kiedy PiS ubeckimi metodami stara się zniszczyć mnie jako przeciwnika politycznego – akcja CBA Mariusza Kamińskiego, manipulowanie nagraniami, artykuły w PiSowskiej, orlenowskej prasie sponsorowanej przez spółki Skarbu Państwa. Teraz Pegasus!
Jako samorządowcy z Ruch Samorządowego TAK! Dla Polski nie pozwolimy pisowskiej machinie dalej niszczyć demokracji, prowadzić Polski na wschód i sowietyzować naszego kraju. Miejsce polityków, którzy inspirowali i zlecani te działania jest w więzieniu. Demokratyczna opozycja po wygranych wyborach zrobi wszystko, aby ci ludzie stanęli przed Trybunałem Stanu. Nikt nie chce mieszkać w Polsce na podsłuchu. Nasze wspólnoty lokalne muszą czuć, że to jest ich państwo prawa, państwo, któremu mogą ufać. PiS musi odejść i odpowiedzieć za niszczenie Polski.”