POZNAŃ

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak z apelem dot. podręcznika do HiT

"Należy powiedzieć zdecydowane NIE manipulacji historią oraz partyjnej indoktrynacji!"

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaapelował do poznańskich nauczycieli, aby nie korzystali z podręcznika do HiT (Historii i Teraźniejszości) autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.

„Drogie Nauczycielki,

Drodzy Nauczyciele,

Szanowni Państwo!

Historia i Teraźniejszość (HiT) to nowy przedmiot, który od 1 września nauczany będzie w polskich szkołach ponadpodstawowych, zastępując Wiedzę o Społeczeństwie.

Wydany niedawno przez wydawnictwo Biały Kruk podręcznik do przedmiotu (HiT), zyskał już akceptację Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jednocześnie – ze względu na zawarte w nim treści – stał się przedmiotem prowadzonej w przestrzeni publicznej dyskusji.

Podręcznik autorstwa profesora Wojciecha Roszkowskiego – historyka, ekonomisty, nauczyciela akademickiego – ale co warto podkreślić – byłego europosła Prawa i Sprawiedliwości, wywołał konfuzję i obawy zarówno wielu nauczycieli, specjalistów, jak i uczniów oraz ich rodziców.

Głównymi zarzutami stawianymi wobec autora jest ideologizacja znajdujących się w książce treści, a także silne nacechowanie jednostronnymi, prawicowymi – czy nacjonalistycznymi wręcz – poglądami.

Kwestia kontrowersyjnego podręcznika, który ma być źródłem wiedzy o współczesnej Polsce i świecie dla młodego pokolenia, budzi także i mój niepokój.

Jako Prezydent Miasta Poznania, z racji powierzonych mi zadań w zakresie oświaty, czuję się współodpowiedzialny za jej jakość.

Zwracam się zatem do Państwa z apelem o niekorzystanie z podręcznika autorstwa profesora Roszkowskiego!

Uważam, że w Poznaniu – mieście, które szczyci się tradycjami wyważonych i roztropnych przedsięwzięć, które nie boi się zarówno przeszłości jak i przyszłości, które ma ambicję bycia częścią dojrzałej i racjonalnej Europy, należy powiedzieć zdecydowane NIE manipulacji historią oraz partyjnej indoktrynacji!

„Wolne Miasto Poznań” nie jest pustym hasłem.

Dla młodych Poznanianek i Poznaniaków może być drogowskazem, jak nie uwikłać się w rzeczywistość, w której rządzą uprzedzenia, teorie spiskowe, propaganda i głupota. Nasza młodzież zasługuje na szansę samodzielnego i dojrzałego formułowania ocen w oparciu o pluralizm opinii.

Jacek Jaśkowiak

Prezydent Miasta Poznania”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button