Uruchomienie gazociągu Baltic Pipe planowane jest na 1 października 2022 r.
– Rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, ta inwestycja zaczyna się dosłownie w najbliższych dniach, już faktycznie poprzez konkretne prace budowlane – poinformował prezydent Andrzej Duda.
– Jest rzeczywiście bardzo dobra wiadomość dla Polski i to nie tylko na najbliższy czas, ale wierzę głęboko w to, że na dziesięciolecia – faktycznie rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, czyli tego słynnego gazociągu, który biegnie najpierw z szelfu norweskiego do Danii, a następnie właśnie poprzez Danię i z Danii do Polski, na nasze wybrzeże, do Trzęsacza – przekazał prezydent.
– Jeżeli mówimy o pełnej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, jeżeli mówimy o pełnym uniezależnieniu Polski jako odbiorcy od Rosji, to właśnie to jest ten milowy krok na drodze do tego nieuzależnienia – podkreślił Andrzej Duda.
Cały projekt ma wartość 1,5 mld euro.
– Spółka Gaz-System operuje tutaj na dwóch podstawowych narzędziach, jakie dzisiaj posiadamy, jeżeli chodzi o to uniezależnienie.
Z jednej strony jest to terminal gazowy w Świnoujściu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w tej chwili jest rozbudowywany, tak aby jego pojemność mogła wynosić 17,5 mld metrów sześciennych rocznie, ten efekt osiągniemy już niedługo, bo inwestycja jest w tej chwili w toku.
Natomiast drugim elementem tej wielkiej dywersyfikacji dostaw gazu, czy możliwości dywersyfikacji dostaw gazu, który nazywamy bramą północną to jest właśnie Baltic Pipe. I ten drugi element w tym momencie rusza i to jest rzeczywiście bardzo radosna wiadomość.
Dodam, że przepustowość roczna tego gazociągu to będzie ok. 10 mld metrów sześciennych, a więc to jest ogromna część polskiego zapotrzebowania na gaz. Ale my będziemy mieli znacznie większe możliwości przyjmowania gazu w Polsce niż nasze potrzeby. Czynimy to także po to, aby stać się w jakimś sensie hubem gazowym dla naszej części Europy.
Pamiętajmy, że jeżeli mówimy o terminalu LNG w Świnoujściu, to mówimy o możliwościach odbioru gazu z całego świata. To jest gaz, który płynie do nas z Kataru, gazowcami ze Stanów Zjednoczonych. Sam byłem w terminalach gazowych, z których wypływają gazowce w świat – Sabine Pass. I miałem tam możliwość zobaczyć jak gazowce są tankowane i jak ze Stanów Zjednoczonych ten gaz płynie, m.in. do nas i zasila naszą część Europy – dodał Duda.
Czy Andrzej Duda podda się do dymisji?
Podczas swojego wystąpienia prezydent nic nie wspomniał o swojej „planowanej” dymisji.
Prawo i Sprawiedliwość rozważa dymisję Andrzeja Dudy.
Gdyby Duda zrzekł się swojego stanowisko to wówczas wybory prezydenckie można przeprowadzić do połowy lipca.
Obecna władza bierze taką ewentualność, bo jego sojusznik Jarosław Gowin z Porozumienia sprzeciwia się głosowaniu korespondencyjnym. Miało ono odbyć się 10 maja lub w innym majowym terminie.
Wtedy zgodnie z konstytucją głową państwa staje się marszałek Sejmu. PiS mógłby te wybory zorganizować już kilka dni po dymisji prezydenta, zaś najpóźniej 2,5 miesiąca po jego rezygnacji.
Duda podsumował te rewelacje na Twitterze: „Jeden z portali podobno rozważa moją dymisję. W redakcji już głosowali i zdecydowali. Inne redakcje podchodzą do tego z pełną powagą. Klamka zapadła.”
GAZ-SYSTEM wybrał wykonawcę gazociągu podmorskiego Baltic Pipe
GAZ-SYSTEM podpisał umowę z Saipem Limited na zrealizowanie prac związanych z ułożeniem gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego. Prace budowlano – montażowe obejmą także miejsca tzw. lądowania gazociągu, czyli połączenia części podmorskiej z odcinkami lądowymi w Polsce i Danii. Wartość kontraktu to ok. 280 milionów euro.
– Podpisana przez GAZ-SYSTEM umowa z Saipem, wykonawcą podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe oznacza, że cała inwestycja nie tylko uzyskała wszystkie wymagane pozwolenia na budowę zarówno w Danii jak i w Polsce, ale weszła już w fazę realizacji. Inwestorzy, zarówno GAZ-SYSTEM jak i duński Energinet, mają podpisane umowy z wykonawcami prac budowlanych i dokonali zakupów rur i niezbędnych elementów technicznych dla nowych i rozbudowywanych tłoczni gazu. Baltic Pipe, kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i ważna dla Unii Europejskiej inwestycja, jest realizowana dokładnie zgodnie z przyjętym harmonogramem. Gaz z Szelfu Norweskiego popłynie nową trasą do Polski 1 października 2022 roku – powiedział Piotr Naimski, Sekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
– Podpisana umowa jest kolejnym obok kontraktu na dostawy rur, kluczowym punktem realizacji projektu Baltic Pipe. Na dzień dzisiejszy mamy już zakontraktowanych wszystkich głównych wykonawców i dostawców niezbędnych do rozpoczęcia budowy gazociągu łączącego wybrzeża Danii i Polski – powiedział Tomasz Stępień, prezes GAZ-SYSTEM.
Zakres podpisanej umowy obejmuje m.in.:
- wykonanie dwóch mikrotuneli w rejonach linii brzegowych w Polsce i Danii (zastosowanie tej techniki pozwoli ochronić plażę, klify oraz inne elementy środowiska naturalnego),
- przetransportowanie rur, z których zostanie ułożony gazociąg z miejsca ich składowania na statki układające gazociąg,
- połączenie poszczególnych odcinków rur w gazociąg i opuszczanie go na dno Morza Bałtyckiego,
- odpowiednie ułożenie gazociągu, ustabilizowanie go i wykonanie wszystkich prac zabezpieczających instalację podmorską oraz jej skrzyżowania z innymi elementami infrastruktury podmorskiej,
- połączenie gazociągu podmorskiego z lądowymi odcinkami projektu Baltic Pipe w Polsce i w Danii,
- przeprowadzenie testów i udział w uruchomieniu zarówno samego gazociągu podmorskiego, jak i jego współdziałania z resztą infrastruktury wchodzącej w skład projektu Baltic Pipe po stronie duńskiej oraz polskiej.
Zgodnie z harmonogramem, pierwsze prace, za które będzie odpowiadać Saipem Limited rozpoczną się w drugiej połowie tego roku. Będą obejmowały m.in. przygotowanie placów budowy w miejscach lądowania gazociągu w Polsce i w Danii oraz rozpoczęcie prac budowlanych związanych z budową mikrotuneli.
W drugim półroczu spodziewany jest także początek aktywności na morzu, czyli rozpoczęcie przed-montażowych badań trasy rurociągu. Statki przygotowujące podłoże pod układanie gazociągu pojawią się na Morzu Bałtyckim w pierwszym półroczu przyszłego roku. Samo układanie gazociągu rozpocznie się latem 2021 roku. Planowana data oddania gazociągu do eksploatacji to październik 2022 roku.
Saipem Limited została wybrana w wyniku wieloetapowej konkurencyjnej procedury zakupowej obejmującej m.in. etap negocjacji z oferentami. Proces przetargowy trwał kilkanaście miesięcy i był poprzedzony procedurą Zapytania o Informację, która umożliwiła wstępne zbadanie możliwości poszczególnych firm operujących w różnych rejonach świata.
(własne, KPRP)