POLITYKAPOLSKA

Prezydent i Marszałek Senatu RP spotkali się z amerykańskimi senatorami

Warszawa

Ukraina oraz współpraca w ramach NATO to temat spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z delegacją amerykańskich senatorów.

Prezydent RP Andrzej Duda przyjął w Belwederze delegację Senatu Stanów Zjednoczonych Ameryki w składzie Christopher Coons (Demokrata, Delaware), Richard Durbin (Demokrata, Illinois) i Jeanne Shaheen (Demokratka, New Hampshire).

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami Senatu Stanów Zjednoczonych (fot. KPRP)

Podczas spotkania rozmawiano o sytuacji na Ukrainie i wokół niej. Poruszono także wiele tematów z zakresu stosunków polsko–amerykańskich i współpracy w ramach NATO.

Prezydentowi podczas spotkania towarzyszyli Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, Wiceminister Spraw Zagranicznych RP Marcin Przydacz i Zastępca Dyrektora Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Anna Pachla.

Delegacji senatorów natomiast towarzyszył Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce Mark Brzezinski, i Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego, Senatora Coonsa Tom Mancinelli.

Spotkanie Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z przedstawicielami Senatu Stanów Zjednoczonych (fot. M. Marchlewska-Wilczak/Kancelaria Senatu)

Spotkanie Marszałka Senatu RP z amerykańskimi senatorami

Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki przyjął w poniedziałek, 21 lutego, grupę senatorów amerykańskich, wśród których znaleźli się senator Christopher Coons z Komisji Spraw Zagranicznych, senator Richard Dick Durbin, rzecznik dyscypliny większości w Senacie oraz senator Jeanne Shaheen z Komisj Obrony. W spotkaniu wziął także udział ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński.

Marszałkowi Senatu towarzyszyli: przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Bogdan Klich, wiceprzewodniczący tej komisji senator Marcin Bosacki oraz senator Kazimierz Michał Ujazdowski.

Jak powiedział po spotkaniu Marszałek Senatu RP, „rozmowa przebiegała w duchu absolutnej, niezachwianej łączności, kooperacji i aliansie Polski i Stanów Zjednoczonych”. Tomasz Grodzki przyznał, że dominującym tematem była kwesta Ukrainy.

„Między senatorami Polski i Stanów Zjednoczonych była absolutna zgodność: niezależnie, jak ten konflikt się rozwinie, czy on przybierze formę militarną czy formę wyniszczania gospodarczego Ukrainy, Ukraina wymaga pomocy militarnej, ekonomicznej, socjalnej i politycznej i nie było co do tego żadnych wątpliwości” – podkreślił prof. Tomasz Grodzki. Dodał, że rozmawiano także o ewentualnych kolejnych sankcjach na Rosję, które – jeśli zostaną zastosowane – w ocenie Marszałka Senatu RP będą „niezwykle dotkliwe” dla gospodarki rosyjskiej. Marszałek podkreślił, że zarówno Ukraińcy jak i wolny świat zachodu chciałby, aby ten konflikt rozwiązał się dyplomatycznie. „Takiego poziomu zrozumienia, że to nie jest tylko konflikt rosyjsko-ukraiński, tylko starcie cywilizacji, które zdecyduje o tym, gdzie będzie wyznaczona granica wolnego świata – czy na Wschodzie Ukrainy czy przy granicy Polski – z naszymi partnerami zagranicznymi dawno nie było” – zaznaczył Marszałek Grodzki. Jak poinformował, amerykańscy senatorowie interesowali się m.in. czy Polska gotowa jest przyjąć uchodźców z Ukrainy i jakie może zapewnić im warunki.

Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Marcin Bosacki dodał, ze rozmowy dotyczyły także tego, co może zrobić Zachód, żeby powstrzymać najgorszy scenariusz działań Putina, czyli inwazję na Ukrainę w pełnej skali lub w ograniczonym zakresie. „Zgadzaliśmy się, że jest potrzeba pomocy Ukrainie – zarówno politycznej jak i wojskowej, potrzeba wzmocnienia wschodniej flanki NATO – co już się dzieje, ale zgodziliśmy się także, że Polska i USA muszą dbać o to, aby jedność transatlantycka i jedność europejska, wspierana przez Stany Zjednoczone była jak największa” – powiedział senator Bosacki.

Marszałek Senatu RP poinformował także, że rozmowa dotyczyła możliwości współpracy między senatami Polski i Stanów Zjednoczonych i podkreślił, że senatorowie amerykańscy byli doskonale zorientowani w działaniach, podejmowanych przez Izbę Wyższą na rzecz umacniania oraz zacieśniania współdziałania Polski i Stanów Zjednoczonych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button