Prezydenci Polski i Cypru wyrazili nadzieję, że ich spotkanie otworzy nowy rozdział w relacjach dwustronnych.
Nikos Christodoulides złożył oficjalną wizytę w Polsce.
Cypryjską Parę Prezydencką na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego powitali Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda.
Prezydenci Duda i Christodoulides rozmawiali w „cztery oczy”. W ich obecności podpisano memorandum o współpracy w dziedzinie sportu i memorandum dotyczące ochrony własności intelektualnej.
– Mieliśmy bardzo ważne i interesujące nas obu rozmowy. Jest to pierwsza wizyta przywódcy Cypru w Polsce od 1364 roku, więc jest to na pewno wydarzenie historyczne – powiedział Andrzej Duda.
– Rozmawialiśmy też o naszej polityce wobec Rosji. Jesteśmy władzom cypryjskim wdzięczni za jednoznaczną postawę wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę – dodał.
Nikos Christodoulides podkreślił, że jego kraj również jest ofiarą podobnej nielegalnej inwazji, dlatego „Cypr stoi i będzie stał po właściwej stronie historii”.
– Jest to pierwsza wizyta głowy państwa cypryjskiego w naszym kraju od 1364 roku, czyli od 660 lat. W istocie można więc powiedzieć z całą pewnością, że jest to wydarzenie historyczne. Można nawet wyrazić zdziwienie, że pierwsza taka oficjalna wizyta następuje po tak bardzo długim okresie, biorąc pod uwagę fakt, że 20 lat temu razem wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Więc można powiedzieć, że w tym zakresie Polska przez ostatnie 20 lat dzieli los Cypru, będąc wspólnie częścią wielkiej europejskiej wspólnoty – powiedział Duda.
Andrzej Duda podziękował cypryjskiemu przywódcy za to, że na Cyprze nieprzerwanie od 1965 roku działa polska misja archeologiczna. Przypomniał, że w czasie wizyty w Pafos w 2021 roku wraz z Pierwszą Dama mieli okazję zapoznać się z efektami prac archeologów. Podkreślił, że w ostatnich latach udało się doprowadzić do zakupu budynku, w którym swoją stałą siedzibę będzie miało Polskie Centrum Badawcze w Pafos. Jego oficjalna inauguracja odbędzie się w przyszłym roku.
Andrzej Duda został zapytany o to, czy zamierza podjąć działania w związku z próbą odwołania polskiego ambasadora przy NATO. Prezydent podkreślił, że nie ma żadnych zastrzeżeń do działalności Tomasza Szatkowskiego ze strony władz Sojuszu Północnoatlantyckiego, ani strony rządowej.
– Prowadzi to do zaburzenia naszych przygotowań do szczytu NATO. Budzi to moje zdziwienie i nie zgadzam się na to – powiedział Andrzej Duda.
– Zawsze było tak, ze najpierw kandydatura [na nowego ambasadora przy NATO] była zgłaszana prezydentowi, prezydent ją wstępnie aprobował i dopiero wtedy była ona kierowana na komisję sejmową do zaopiniowana. Tym razem ta procedura została kompletnie złamana przez stronę rządową. Nie podpiszę zgody na tak ustanowionego ambasadora absolutnie – dodał rezydent.
Duda bredzi! To rząd wyznacza ambasadora, a prezydent musi ją podpisać.
Spotkanie premiera Donalda Tuska z prezydentem Cypru
Szef polskiego rządu spotkał się z przebywającym w Polsce prezydentem Cypru Nikosem Christodoulidesem. Jest to pierwsza w historii oficjalna wizyta cypryjskiego przywódcy w naszym kraju. Głównym tematem rozmowy były kwestie dotyczące agendy unijnej, w tym zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego.
Tusk i Nikos Christodoulides w czwartek, 23 maja, rozmawiali o najważniejszych sprawach międzynarodowych, w tym przede wszystkim dotyczących Unii Europejskiej, zwłaszcza w perspektywie przyszłorocznej prezydencji w Radzie UE. Przywódcy omówili także sytuację na Ukrainie, sankcje wobec Rosji, kwestie migracyjne oraz perspektywy procesu rozszerzenia UE
Polska i Cypr obchodziły niedawno 20. rocznicę przystąpienia do UE. Cypr razem z naszym krajem jest także w grupie państw obejmujących od przyszłego roku prezydencję w Radzie UE. Polska obejmie ją w pierwszej połowie 2025 roku. Prezydencja jest rotacyjna, obejmujące ją po sobie trzy kolejne państwa, współpracują ze sobą w zakresie realizacji priorytetów. Trio prezydencji z Polską, tak jak podczas pierwszej prezydencji, tworzą Dania i Cypr.