POLITYKAŚWIAT

Prezydent Andrzej Duda zakończył wizyty po Afryce Zachodniej

Polska - Afryka

Nigeria. Pierwszy przystanek wizyty Prezydenta w Afryce Zachodniej

Prezydent rozpoczął wizytę w Afryce Zachodniej. We wtorek przybył do Abudży, stolicy Nigerii, gdzie rozmawiał z prezydentem tego kraju Muhammadu Buharim. Jak poinformował Andrzej Duda, głównymi tematami spotkania były kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego.

– Oba te tematy są związane z sytuacją, z jaką mamy dzisiaj do czynienia w naszej części Europy, kryzysem wywołanym rosyjską agresja na Ukrainę. Rosyjska agresja na Ukrainę, niczym nieuzasadniona, wywołuje niestety bardzo poważny kryzys żywnościowy, jak i bardzo poważny kryzys energetyczny. Dlatego zarówno wsparcie dla Ukrainy w możliwościach eksportowania przez nią produktów rolnych, jak również wsparcie dla krajów Afryki – w pierwszej kolejności dla naszego partnerskiego kraju, jakim jest Nigeria – dla nas jest bardzo ważne, także jako kraju członkowskiego ONZ – podkreślił prezydent RP.

– Chcielibyśmy, żeby w przyszłości dostawy surowców energetycznych do Polski z Nigerii były większe – Andrzej Duda.

W Abudży podpisano memorandum o współpracy Polski i Nigerii w zakresie rolnictwa – jak podkreślał prezydent RP – ważnej dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Nigerii i innym krajom Afryki, a także usprawniania nigeryjskiego rolnictwa.

– Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego dzisiejsze rozmowy są dla nas bardzo ważne jeśli chodzi o dostawy Polski i UE gazu LNG, jak i ropy naftowej. Nigeria jest krajem bardzo zasobnym w te surowce i pierwsze dostawy do naszego terminalu w Świnoujściu, jak również import ropy naftowej przez Lotos do Polski już miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Chcielibyśmy tę współpracę zacieśniać, chcielibyśmy, żeby w przyszłości dostawy do naszego kraju z Nigerii były większe, by na tym polu następował rozwój naszych relacji gospodarczych – akcentował.

Wizyta w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej

Prezydent Andrzej Duda kontynuuje wizytę w Afryce Zachodniej. Po spotkaniach w stolicy Nigerii, Abudży, udał się do Abidżanu na rozmowy z prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattarą.

– Dzisiejsze rozmowy były bardzo długie i interesujące; tworzą świetną perspektywę współpracy między naszymi krajami na przyszłość – tak prezydent RP podsumował wizytę w Abidżanie, na program której składały się rozmowy w „cztery oczy” z prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej, a także spotkanie plenarne z udziałem delegacji.

Wśród poruszanych przez przywódców zagadnień, obok współpracy m.in. w zakresie rolnictwa, nowoczesnych technologii czy energetyki, znalazła się kwestia Ukrainy. Jak zauważył Andrzej Duda, „doświadczenie prezydenta Ouattary pozwala również w sposób bardzo zgodny z rzeczywistością spojrzeć na sprawę rosyjskiej napaści na Ukrainę, ocenić ją i w sposób odpowiedni do rzeczywistej sytuacji prowadzić politykę państwa”.

– Przez agresję rosyjską cierpi w zasadzie cały świat – to kwestia wzrastających cen, inflacji, wywoływanego przez Rosję kryzysu żywnościowego i energetycznego – podkreślił polski przywódca i dodał: – Kryzys gazowy i żywnościowy jest przez Rosję wywoływany z premedytacją. To sposób na zmuszenie świata, by zaakceptował okupację Ukrainy. Nie wolno się na to zgodzić.

Wizyta prezydenta z małżonką w Republice Senegalu

W Dakarze, stolicy Senegalu, prezydent Andrzej Duda z małżonką zostali oficjalnie przyjęci przez prezydenta Macky’ego Salla i jego małżonkę. Senegal to trzeci i ostatni przystanek polskiego przywódcy w ramach wizyty w krajach Afryki Zachodniej. W Abudży, Abidżanie, a teraz w Dakarze prezydent RP prowadzi rozmowy na temat dostaw surowców energetycznych do Polski, rosyjskiego szantażu żywnościowego i rosyjskiej propagandy.

– Z prezydentem Sallim rozmawialiśmy o współpracy na wielu polach, także w ramach regionu: potencjalnych dostawach węglowodorów do naszego kraju, eksploatacji złóż, rozwoju sektora IT, w którym mogą pomóc polskie firmy – wymieniał. Jak dodał, poruszono także kwestię współpracy militarnej, w tym przemysłów obronnych.

Ważnym tematem rozmów prezydenta RP z afrykańskimi liderami jest wojna na Ukrainie. – Dzisiaj Rosjanie chcą zabrać Ukraińcom ich suwerenność i niepodległość, dlatego my w zdecydowany sposób wspieramy Ukrainę – powiedział Andrzej Duda w Dakarze.

W obecności prezydentów Polski i Senegalu podpisano dwa dokumenty: Memorandum o współpracy w dziedzinie sportu oraz Memorandum o porozumieniu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Senegalu o współpracy gospodarczej.

W Dakarze prezydent RP spotkał się też z minister ds. Energii i Paliwa Republiki Senegalu Aissatou S. Gladimy oraz przedstawicielami senegalskiego i polskiego sektora energetycznego.

Wizyty w Nigerii, Republice Wybrzeża Kości Słoniowej i Senegalu to pierwsze, historyczne wizyty Prezydenta RP w tych krajach. Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch zapowiadał przed wylotem, że prezydent zamierza się bardzo dokładnie wsłuchać w głos Afryki zanim wystąpi na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak poinformował prezydencki minister, głównymi tematami rozmów są: dostawy surowców energetycznych do Polski, przeciwdziałanie rosyjskiemu szantażowi żywnościowemu, a także związanej z nim rosyjskiej propagandzie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button