POLITYKAŚWIAT

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w USA

Andrzej Duda w Waszyngtonie

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął bardzo krótką wizytę w Waszyngtonie.

– Będziemy mówili o współpracy militarnej, gospodarczej, energetycznej i w zakresie telekomunikacji; będzie mowa również o wspólnych badaniach nad szczepionką przeciwko koronawirusowi – zapowiedział prezydent Andrzej Duda przed dzisiejszym spotkaniem z prezydentem Donaldem Trumpem.

Przebywający z wizytą w USA Andrzej Duda przed południem – według miejscowego czasu – złożył wieniec przy pomniku Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie. Pomnik ustawiony jest w pobliżu Białego Domu, w Parku Lafayette’a.

Po godz. 14 miejscowego czasu (w Polsce – po godz. 20) prezydent RP będzie rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem w cztery oczy w Białym Domu. Zaplanowano też rozmowy plenarne delegacji obu krajów oraz oświadczenia prezydentów. Wśród tematów rozmów obu przywódców znaleźć się ma m.in. współpraca w ramach Trójmorza oraz cyberbezpieczeństwo.

– Cieszę się, że to spotkanie będzie okazją do wzmocnienia więzi sojuszniczych i budowania dalej relacji ze Stanami Zjednoczonymi, przede wszystkim relacji gospodarczych – powiedział prezydent dziennikarzom po wylądowaniu w Waszyngtonie.

Wizyta Prezydenta RP w USA – program

Środa, 24 czerwca

Waszyngton

(czas lokalny = czas w Polsce – 6 godzin)

Godz. 9.30 Wypowiedź Prezydenta RP dla przedstawicieli polskich mediów

Godz. 11.30 Ceremonia wręczenia Orderu Orła Białego przyznanego pośmiertnie o. Łucjanowi Królikowskiemu /Order odbierze Ojciec Prowincjał amerykańskiej prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych James McCurry/

Godz.14.15 Powitanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Donalda J. Trumpa

Godz. 14.20 Rozmowy Panów Prezydentów

Godz. 14.45 Rozmowy delegacji pod przewodnictwem Panów Prezydentów

Godz. 15.30 Spotkanie Panów Prezydentów z przedstawicielami mediów

Godz. 16.00 Pożegnanie Prezydenta RP przez Prezydenta USA

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że w polskiej delegacji znajdą się też: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, szef BBN Paweł Soloch oraz kpt. Jacek Siewiera. W spotkaniu ma też uczestniczyć ambasador Polski w USA Piotr Wilczek.

Kpt. Jacek Siewiera to lekarz z Wojskowego Instytutu Medycznego i szef wojskowo-medycznej misji, która w kwietniu, w okresie nasilenia epidemii koronawirusa przebywała w Chicago w USA. Kpt. Siewiera wcześniej był szefem takiej samej misji we włoskiej Lombardii. Obie misje miały na celu wymianę doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności walki z epidemią.

Krzysztof Szczerski poinformował, że podczas wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu zaplanowano jego spotkanie w cztery oczy z prezydentem USA. Po tej rozmowie obędą się rozmowy planarne delegacji obu krajów; następnie prezydenci Polski i USA spotkają się z przedstawicielami mediów. Rozmowy mają się zacząć w środę po godzinie 14 czasu miejscowego.

Andrzej Duda wraz z Donaldem Trumpem wydadzą wspólne oświadczenie, które będzie podsumowaniem głównych, poruszanych w obu rozmowach, tematów. Minister wymienił dwie duże grupy tematów: bezpieczeństwo militarne, energetyczne i zdrowotne, a także kwestie rozwoju gospodarczego – inwestycji amerykańskich, inicjatywy Trójmorza oraz rozwoju sieci 5G i połączeń telekomunikacyjnych. Krzysztof Szczerski wyjaśnił, że ostateczny kształt oświadczenia będzie zależał od przebiegu rozmów i zostanie przyjęty dopiero po ich zakończeniu.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button