ŚWIAT

Premier Morawiecki w Kijowie: Dostawy broni i wsparcie finansowe są krytycznie ważnymi składnikami

XVII Konferencja Yalta European Strategy „Ukraine: defending all our Freedom”

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w XVII Konferencji Yalta European Strategy „Ukraine: defending all our Freedom” w Kijowie.

W dyskusji brał udział również prezydent Ukrainy, Wołodymir Zełeński oraz Egils Levits – prezydent Łotwy. Konferencja była poświęcona ukraińskiej obronie wolności. Nasz wschodni sąsiad nieprzerwanie walczy o swoją suwerenność.

Pomoc dla naszego sąsiada

Od samego początku rosyjskiej agresji na terenie Ukrainy wspieramy naszego sąsiada. Polska stała się swoistym hubem pomocy humanitarnej. Dostarczamy pożywienie i medykamenty oraz wysyłamy sprzęt wojskowy. Ukraina dziś walczy nie tylko o swoją wolność, ale również o wolność całej Europy.

– Dostawy broni, jak i wsparcie finansowe są krytycznie ważnymi składnikami – są warunkiem przetrwania Ukrainy, do jej wygrania. Dzięki zwycięstwu jest możliwość stworzenia lepszego świata – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu podczas konferencji podkreślił, jak ważna jest pomoc Ukrainie. Wsparcie naszego sąsiada może powstrzymać rosyjską machinę wojenną.

– Jeśli pali się dom twojego sąsiada, to twój też nie jest bezpieczny – to nie powinna być tylko mądrość Europy Środkowo-Wschodniej, ale także wiedza reszty Europy – podkreślił premier.

Kijów. Morawiecki, Zełenski i Levits (fot. KPRM)

Wsparcie finansowe dla Ukrainy

Cała Unia Europejska zadecydowała o materialnym wsparciu Ukrainy. Rosji zależy na upadku ukraińskiej gospodarki, dlatego ważne są środki finansowe na nieprzerwane funkcjonowanie państwa. Tylko przy zachowaniu płynności finansowej nasz wschodni sąsiad może dalej normalnie funkcjonować.

– Ukraińscy żołnierze walczą lwimi sercami na polu bitwy, są świetni. Kremlowi nie będzie tak łatwo ich pokonać, aby wygrać wojnę na polu bitwy. A więc mogą chcieć zdestabilizować Ukrainę, nie zezwalając na jakąkolwiek pomoc finansową. Ukraina walczy o swoją i naszą wolność oraz o przyszłość wolnego świata! – powiedział szef polskiego rządu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button