POLSKA

Premier Kanady Justin Trudeau w Polsce. Rozmawiał z Tuskiem i Dudą

Polityka

Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Szefowie rządów omówili kwestie związane m.in. z rosyjską agresją, ukraińskim zbożem, a także współpracą w sektorze energetyki jądrowej. Polska i Kanada prezentują zbieżne stanowiska w najważniejszych kwestiach – w tym wsparcia walczącej Ukrainy.

– Rozmawialiśmy dzisiaj m. in. o aktywach rosyjskich, Rosyjskiego Banku Centralnego zamrożonych w bankach zachodnich i całego świata. Będziemy pracowali z panem Premierem, z naszymi przyjaciółmi w Europie, USA i Japonii, jak użyć te środki na rzecz Ukrainy i przeciwko agresji rosyjskiej – powiedział Tusk.

Wspólnie na rzecz Ukrainy

Minęły dwa lata od brutalnej agresji Rosji na Ukrainę. Zarówno Polska, jak i Kanada aktywnie wspierają Ukraińców w walce o wolność i niepodległość.

– W sobotę byłem na Ukrainie, żeby właśnie w ten sposób uczcić drugą rocznicę napaści Putina na ten kraj. (…) Wszystko po to, żeby pokazać, że wspieramy wspólnie Ukrainę na drodze do obrony wolności, kultury, języka i wartości demokratycznych oraz praworządności – poinformował premier Kanady.

Premier Donald Tusk podkreślił, że Ukraina potrzebuje dalszej pomocy w wojnie z Rosją.

– Wszystkie państwa Zachodu powinny działać bardziej zdecydowanie. Mamy co najmniej kilka możliwości, aby presję na Rosję zwiększyć i to w sposób bardzo wydatny – podkreślił szef polskiego rządu.

Rosyjskie pieniądze w bankach zachodnich powinny działać na rzecz Ukrainy

Jednym z tematów rozmów premierów była kwestia aktywów rosyjskich, które są zamrożone w bankach wielu krajów na świecie.

– Trwa w tej chwili dyskusja w Europie i w innych krajach o tym jak użyć te środki na rzecz Ukrainy, na rzecz jej odbudowy. Będziemy pracowali z Panem Premierem, z naszymi przyjaciółmi w Europie, w Stanach Zjednoczonych, w Japonii, aby podjąć decyzję o użyciu tych środków na rzecz Ukrainy i przeciwko agresji rosyjskiej – mówił premier Donald Tusk.

Chodzi nawet o 300 mld dolarów, które mogłyby wspierać Ukrainę, również w jej obronie przed rosyjską agresją.

Polska może wesprzeć eksport ukraińskiego zboża do krajów potrzebujących

Premier Donald Tusk odniósł się do trwających w całym kraju protestów rolników. Szef rządu zaznaczył, że w ten sposób bronią swoich interesów. Jednocześnie premier podkreślił, że Polska jest gotowa uczestniczyć w procesie eksportu ukraińskiego zboża do krajów najbardziej potrzebujących.

– Rozmawialiśmy o tym jak Kanada i Polska mogłaby zwiększyć radykalnie możliwości eksportu ukraińskiego zboża do krajów głodujących, potrzebujących. (…) Polska jest gotowa aktywnie uczestniczyć, a także współfinansować tego typu działania, co mogłoby być wielką ulgą dla polskich i europejskich rolników, dla Ukrainy i dla tych, którzy na tanią żywność czekają w innych regionach świata. Będziemy mieli nad czym wspólnie pracować – poinformował polski premier.

Współpraca Polski i Kanady w sektorze energetyki jądrowej

Trwają prace nad budową pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Premierzy Polski i Kanady rozmawiali o możliwościach współpracy w zakresie tej kluczowej dla naszego kraju inwestycji.

– Mówiliśmy wiele o relacjach handlowych między Polską a Kanadą. To przyczynia się do tworzenia miejsc pracy w naszych krajach. Chodzi tutaj o współpracę między innymi odnośnie czystej energii. Wiemy, że wiele gospodarek europejskich w tej chwili chce uzyskać niezależność od tych paliw kopalnych, które pochodzą z Rosji. Tutaj Kanada naprawdę jest gotowa udzielić wsparcia. I jak zostało powiedziane, między innymi w sektorze energetyki jądrowej, aby w tym niepewnym świecie zapewnić nam bezpieczeństwo – poinformował premier Kanady.

Premier Donald Tusk dodał, że jednym z tematem rozmów była współpraca, jeśli chodzi o tzw. małe reaktory – SMR.

– Tutaj Kanada jest liderem światowym i to brzmi bardzo obiecująco – możliwość wspólnej pracy nad tym modelem energetyki. Polska jestem tym bardzo zainteresowana – mówił Tusk.

Premier Tusk powiedział także:

„Miło spotkać się z moim przyjacielem i przyjacielem Polski – premierem Kanady. Współpracowaliśmy bardzo intensywnie, kiedy byłem szefem Rady Europejskiej. Pracowaliśmy w tym samym duchu ws. Ukrainy i Rosji. Kanada i Polska prezentują identyczne stanowiska jeśli chodzi o napaść Rosji na Ukrainę i przyszłość naszego regionu.

Premier Kanady Justin Trudeau wrócił z Kijowa, ja byłem tam trzy tygodnie temu. Mamy tutaj podobne intencje: Ukraina potrzebuje naszej pomocy, wszystkie państwa zachodu powinny działać bardziej zdecydowanie. Mamy kilka możliwości, aby zwiększyć skutecznie presję na Rosję – zamrożone aktywa rosyjskiego banku centralnego w bankach zachodnich.

Trwa dyskusja w Europie i innych krajach jak użyć tych środków na rzecz odbudowy Ukrainy. Będziemy pracowali z Premierem Kanady, z naszymi przyjaciółmi w Europie, USA, Japonii, aby wykorzystać te środki przeciwko agresji rosyjskiej – to ok. 300 mld dolarów, które powinny być użyte na rzecz obrony Ukrainy.

Rozmawialiśmy także o innych obliczach wojny. Polska i Kanada mają podobne doświadczenia jeśli chodzi o gościnność – ok 1,5 mln obywateli Ukrainy w Kanadzie, my prawie dwa razy więcej – to też buduje ten typ wrażliwości głębszej niż u innych polityków.

(Od początku wojny do listopada 2023 r. do Kanady przybyło 210 tys. Ukraińców – red.)

Dziękuję za zrozumienie argumentów polskich rolników. Polscy producenci żywności bronią swoich interesów. Rozmawialiśmy jak radykalnie Polska i Kanada mogłyby zwiększyć radykalnie eksport ukraińskiego zboża do krajów potrzebujących – to zawieszony temat, który nie miał swojego rozwinięcia.

Jestem usatysfakcjonowany słowami premiera Trudeau na temat naszej przyszłej współpracy w energetyce jądrowej. Jesteśmy zaawansowani we wspólnym przedsięwzięciu polsko-kanadyjskim, gdzie również pośrednio działa Kanada.

Czekamy na wynik głosowania w Budapeszcie. Jest realna szansa, że Szwecja stanie się pełnoprawnym członkiem NATO. Dziś Parlament Wegięrski może ratyfikować akt, który to umożliwi. Węgry są ostatnim członkiem NATO, który musi zatwierdzić przystąpienie Szwecji do sojuszu wojskowego.

Jadę jutro do Pragi, aby sprawdzić czy Grupa Wyszehradzka to format, który może skutecznie wspierać działania UE. To pewien paradoks, że z Budapesztu i Bratysławy płyną tak dwuznaczne sygnały ws. Rosji i Putina. Nie znajduje żadnego powodu, dla którego te państwa nie mogłyby być, tak jak kiedyś, solidarne w oporze i wsparciu walczących z reżimem, który nie respektuje naszych wartości.”

Andrzej Duda i Justin Trudeau (fot. KPRP)

Spotkanie prezydenta RP z premierem Kanady

Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim premiera Kanady Justina Trudeau.

Wśród tematów rozmowy znalazły się: przygotowania do zbliżającego się Szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie, dalsze wsparcie dla Ukrainy oraz współpraca dwustronna.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button