Premier Donald Tusk kontynuuje rozmowy z szefami rządów i instytucji.
Tym razem szef polskiego rządu spotkał się w Pradze z premierem Czech Petrem Fialą. Głównym tematem rozmów premierów była wojna na Ukrainie. Polska dołączy do czeskiej inicjatywy, która zakłada dostawę amunicji dla naszego wschodniego sąsiada. Szefowie rządów omówili także kwestie związane z unijną polityką Zielonego Ładu oraz interesem polskich rolników.
Wspólny głos w najważniejszych sprawach
Polska i Czechy prezentują zbieżne stanowiska w najważniejszych kwestiach, które są dziś kluczowe dla Europy. To m.in. rosyjska agresja na terytorium Ukrainy.
– Wiedziałem, że jadę do przyjaciela i do zaprzyjaźnionego państwa, ale nie sądziłem, że w polityce może być dwóch partnerów zgodnych właściwie we wszystkich aspektach, jakie podjęliśmy w dyskusji. To jest bardzo ważne dla Polski, Czech, dla całego regionu. To może być także ważne dla Ukrainy, Unii Europejskiej, NATO, że w tym regionie, dość skomplikowanym ostatnio, są dwie stolice, które mówią jednym głosem we wszystkich praktycznie sprawach – mówił Premier Donald Tusk.
Szef czeskiego rządu podkreślił, że Polskę i Czechy łączy wiele kwestii. Wśród nich są m.in. wspólne dla obu krajów wartości.
– Łączy nas z pewnością to jak patrzymy na politykę zagraniczną. Jak postrzegamy wartości, których należy bronić, które należy krzewić. Mamy podobne spojrzenie na kluczowe wydarzenia w Europie, na wydarzenia które stanowią ogromne wyzwanie dla Europy – podkreślił premier Petr Fiala.
Polska dołączy do czeskiej inicjatywy dodatkowego wsparcia Ukrainy
Premier Czech poinformował, że jego kraj rozpocznie nową inicjatywę, która wesprze walczącą Ukrainę. Będzie ona polegała na dostarczeniu amunicji. Polska jako jeden z liderów pomocy Ukrainie dołączy do działań zaproponowanych przez stronę czeską.
– Cieszę się, że będziemy mogli także praktycznie współpracować, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy w tych najważniejszych dla nich kwestiach, jakimi jest np. dostawa amunicji. Jestem pełen uznania dla czeskiej inicjatywy. Jesteśmy gotowi uczestniczyć w każdej inicjatywie – i ta do takich należy – która przybliży nas do zakończenia agresji rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Naszym obowiązkiem moralnym i politycznym, ale też naszym oczywistym interesem, jest wspierać Ukrainę w jej obronie przeciwko rosyjskiej agresji – poinformował Tusk.
Szef czeskiego rządu podziękował Polsce za gotowość do wspólnego działania. Podkreślił też, że nie możemy zapominać o co walczy Ukraina. To nie tylko wolność Ukrainek i Ukraińców, ale i wolność całej Europy.
– Jesteśmy gotowi wspierać intensywnie Ukrainę, dalej poszukując wszelkich sposobów na to, jak to wsparcie zintensyfikować. Ukraina walczy nie tylko za swoją niezależność, wolność i demokrację, ale również walczy o wolność całej Europy. Nie możemy o tym zapominać. Pragnę serdecznie podziękować panu premierowi za wyrażoną przez niego gotowość Polski do dołączenia do czeskiej inicjatywy dostarczenia amunicji artyleryjskiej do Ukrainy. Wczoraj zaprezentowałem ten projekt innym premierom w Paryżu. Uważam, że jest to bardzo istotna inicjatywa – mówił czeski premier.
Trzeźwo oceniamy negatywny wpływ decyzji o wolnym handlu z Ukrainą
Nasz kraj od samego początku rosyjskiej agresji aktywnie wspiera Ukrainę. Jest to zarówno wsparcie militarne, jak i pomoc humanitarna. Tysiące Ukrainek i Ukraińców w tym tragicznym czasie, znalazło swój dom w Polsce. Nie możemy jednak zapominać o naszych rolnikach, którzy odczuwają negatywne skutki liberalizacji handlu z Ukrainą.
– Nikt nie ma prawa sądzić, że Czechy czy Polska nie wspierają Ukrainy. Ale równocześnie trzeźwo oceniamy negatywny wpływ decyzji o wolnym handlu z Ukrainą, który wpływa negatywnie na nasze gospodarki. I będziemy w Brukseli działać wspólnie na rzecz korekt, które ochronią wspólny rynek europejski przed negatywnymi skutkami takiej decyzji – zapewnił szef polskiego rządu.
Premier Donald Tusk podziękował premierowi Czech za zrozumienie i wsparcie, a także gotowość współpracy jeśli chodzi o zmiany w Zielonym Ładzie.
– Dziękuję bardzo za zrozumienie, wsparcie i gotowość współpracy, jeśli chodzi o zmiany, korekty w Zielonym Ładzie – szczególnie te, które jednoznacznie uderzają w interesy przemysłu czeskiego, przemysłu polskiego, czy polskiego rolnictwa – musimy o tym otwarcie mówić. Mamy tutaj szczególny mandat, jako gwaranci proeuropejskiego nastawienia całego regionu. Ale w interesie Europy, w interesie UE jest maksimum pragmatyzmu w tych sprawach i będziemy do tego namawiali koleżanki i kolegów w Brukseli, żeby bardzo precyzyjnie ocenili konsekwencje niektórych decyzji dla naszego rolnictwa, naszego przemysłu. I mamy tutaj także wspólny pogląd – dodał szef polskiego rządu.